Istorinėje Prezidentūroje vyksta Prezidento Kazio Griniaus dienos (0)

griniaus-dienos_istorineje-prezidenturoje_istorineprezidentura-lt

K. Griniaus dienos Istorinėje prezidentūroje | istorineprezidentura.lt nuotr.

Prezidento Kazio Girniaus metų finalinis akordas skamba Istorinėje Prezidentūroje Kaune. Pirmosios Lietuvos Respublikos laikotarpį ir to meto prezidento instituciją reprezentuojantis muziejus gruodžio 16 ir 17 d. paskelbė prieš 150 metų gimusio ir prieš 90 metų prezidento priesaiką ištarusio pavyzdinio Lietuvos demokrato Kazio Griniaus dienomis. Šiandien, gruodžio 16 d., rengiama MOKINIŲ diena: ekskursijas apie Prezidentą Kazį Grinių veda Kauno Kazio Griniaus progimnazijos mokiniai. Šeštadienį, gruodžio 17 d., Kazio Griniaus gimimo dieną, į PILIEČIŲ dieną kviečiami visi žmonės, kurie nori daugiau sužinoti apie šios asmenybės gyvenimą ir darbus. Muziejaus darbuotojai apsilankiusius supažindins su paroda „Praktinė demokratija: Prezidento Kazio Griniaus receptas“ ir Kazio Griniaus palikimu Istorinėje Prezidentūroje.

Ekskursijos Istorinėje Prezidentūroje abi dienas vyksta nuo 11, 12, 13, 14, 15 ir 16 val. Penktadienį, mokinių dieną, priimamos iš anksto užsiregistravusios mokinių grupės, o šeštadienį lankytojai kviečiami dalyvauti ekskursijose kiekvienos minėtos valandos pradžioje (grupėje nuo 5 iki 30 žmonių).

Pjesės „Alksniškiai“ skaitymas

Kazio Griniaus dienas vainikuos gruodžio 17 d. 18 val. prasidėsiantys Kauno miesto kamerinio teatro ir Gyčio Padegimo pjesės „Alksniškiai“, skirtos Prezidento Kazio Griniaus 150-osioms gimimo metinėms, skaitymai.

Pjesės veiksmas vyksta 5-ame XX a. dešimtmetyje, kuomet Kazys Grinius buvo ištremtas iš Kauno į savo gimtąjį kaimą – Selemos Būdą. Atskirtas nuo įprastos sau veiklos, trečiasis prezidentas prisimena kertinius savo ir visos Lietuvos gyvavimo taškus – kovą už demokratiją, žodžio, religijos ir kitų laisvių įsigalėjimą Lietuvoje, 1926 m. gruodžio 17 d. perversmą, tolimesnę visuomeninę veiklą. Prezidento dialoguose su giminaičiais, kaimynais ir gyvenimo bendrakeleiviais atsiskleidžia Kazio Griniaus išgyvenimai, filosofinė pozicija bei asmeniniai bruožai – tolerancija, demokratiškumas, pacifizmas, išmintis.

Prezidentui Kaziui Griniui skirtas dienas vainikuosiantis pjesės „Alksniškiai” skaitymas anonsuoja būsimą spektaklį apie Kazį Grinių – lietuviškosios demokratijos tėvą. Spektaklį režisierius Gytis Padegimas rengia pagal paties Kazio Griniaus atsiminimus, Gedimino Ilgūno ir Alfonso Eidinto monografijas, prezidento sūnaus Liūto Griniaus atsiminimus (išleistus JAV) bei tekstą iš 1926 m. leidinio „Varpas”, skirto prezidentui. Spektaklyje atsiskleis ne tik Kazio Griniaus asmenybė, bet ir kitu rakursu išvysime svarbiausius tuometinius istorinius įvykius. Beminint 2016-uosius, kaip Kaziui Griniui skirtus metus, ir ruošiantis Lietuvos šimtmečio renginiams, siekiama atsigręžti į vieną demokratiškiausių Lietuvos prezidentų, bei priminti visuomenei apie didelį jo įnašą Lietuvos kultūrai, švietimui bei viešajam diskursui.

Pjesę skaito aktoriai: Arnis ALEINIKOVAS, Simona BLADŽENAUSKAITĖ, Vytautas GASILIŪNAS, Kristina KAZAKEVIČIŪTĖ, Alma MASIULIONYTĖ, Edita NICIŪTĖ, Gytis PADEGIMAS, Henrikas SAVICKIS

Spektaklio premjera – vasario mėnesį Kauno miesto kameriniame teatre.

Kazys Grinius (1866 12 17 – 1950 06 04), dar vaikystėje užsikrėtęs demokratijos idėja, ja sirgo visą gyvenimą: kovodamas už lietuvišką žodį ir Lietuvos nepriklausomybę, saugodamas Pirmosios Lietuvos Respublikos laisves ir teises, kurdamas valstybės pamatus kaip Ministras Pirmininkas ir Prezidentas bei protestuodamas prieš nedemokratiškus okupantų veiksmus. Kazys Grinius liko ištikimas demokratinėms idėjoms net ir tada, kai dėl jų galėjo nukentėti ir pats, ir šeima. Daktaras Vincas Tercijonas rašė: „Dr. K. Grinių galima priskirti prie tų laimingų asmenybių, kurių darbai sutampa su jų skelbiamom idėjom. (…) Dr. Grinius visur įrodė, kad jo darbai atatinka jo žodžiam ir mintim, skelbtom raštuose arba iš Seimo tribūnos“.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė