Bus pristatyta nauja R. Balkutės knyga „Raganų kalnas“ (0)

r-balkutes-knyga-raganos-kalnas

Rengėjų nuotr.

Gruodžio 17 d. 15 val.  Molėtų r. Joniškio bendruomenės centro salėje vyks garsios liaudies medicinos ir magijos tyrinėtojos Ritos Balkutės knygos „Raganų kalnas“ pristatymas.

Rita Balkutė daugiau kaip 30 metų tyrinėja mūsų krašto istoriją, jo žmones. Knygoje „Raganos kalnas“ (sakmės ir pasakojimai apie Molėtų rajono Joniškio apylinkių mitologines ir sakralines vietas)“ ji pristato žmonių atmintyje išsaugotą tikrą sakmių, padavimų ir tikėjimų, kurių dalis sietina su senuoju lietuvių pasaulėvaizdžiu, lobį. Tai paslaptingos istorijos apie raganų supiltus kalnus, akmenyse įspaustas pėdas, degantį auksą, velnio neštus akmenis, ant kalnų dainuojančias raganas, tarmiškai papasakotos šio krašto gyventojų.

Kiekvienas kraštas turi savo gamtos ir kultūros paminklų, kurie yra susiję su jo istorija, kultūra ir žmonėmis. Knygoje pateikti beveik 200 pasakojimų apie Molėtų rajono Joniškio apylinkes atveria įdomius tautosakos, archeologijos, istorijos ir kalbos sluoksnius. Tai – keliolikos metų lauko tyrimų rezultatas.

Skelbiami pasakojimai liudija šiame vaizdingame Lietuvos kampelyje buvus šventovių ir senojo tikėjimo paminklų, ilgainiui pradingusių. Sakmes ir legendas čia gyvai tarmiškai pasakoja patys šio krašto žmonės, o minimi gamtos objektai – piliakalniai, akmenys, medžiai, šaltiniai, ežerai – tiksliai lokalizuoti. Taip atverti atminties lobiai leidžia ne tik prisiliesti prie dar gyvuojančios tradicijos, bet tampa savotišku tiltu, sujungiančiu praeitį ir ateitį.

Apie knygos autorę:

Lietuvos nacionalinio (buvusio – liaudies) kultūros centro darbuotoja Rita Balkutė jau daugiau kaip 28 metus rengia ekspedicijas, kuriose renka medžiagą apie dvasinę ir kūnišką žmogaus sandarą, sveikatos ir ligų sampratą, ligų diagnostiką, gydymo būdus bei priemones. Nuo 1982 metų ji surengė daugiau kaip 130 ekspedicijų Lietuvoje ir lietuvių etninėse žemėse užsienyje. Užrašyta per 15 000 vnt. medžiagos, paskelbta 40 straipsnių užsienio ir Lietuvos periodiniuose leidiniuose lietuvių liaudies medicinos, papročių, tikėjimų, magijos temomis.

R. Balkutė yra elektroninės knygos „Liaudies magija: užkalbėjimai, maldelės, pasakojimai XX a. pab. – XXI a. pr. Lietuvoje“ (Vilnius, 2003) ir knygos „Galia užburti (kenkimo magija 1982–2012 metų įrašuose)“ (Vilnius, 2013) autorė. Ji taip pat yra sukūrusi keliolika antropologinių filmų pristatančių mūsų tautos etnokultūrinį paveldą.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė