„Baltų genas“: V. Džekčioriūtė-Medeišienė apie varles lietuvių tikėjimuose ir papročiuose (audio, video) (10)

Varlė | Alkas.lt, V. Vaiškūnaitės nuotr.

Varlė | Alkas.lt, V. Vaiškūnaitės nuotr.

Dvidešimt septintoje radijo laidoje „Baltų genas: mes ir senovės lietuvių mitai, legendos, simboliai“ Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Sakytinės tautosakos skyriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja, etnologė, doktorantė Vita Džekčioriūtė-Medeišienė pasakoja apie varlės mitinį įprasminimą lietuvių tikėjimuose ir papročiuose.

„Varlės gyvenimo žmogaus kūne vaizdinys yra dvejopas, žinoma,
susijęs su liaudies medicina – taip, kaip tradicinėje kultūroje buvo įsivaizduojamas žmogaus kūnas ir kaip buvo aiškinami sutrikimai. Tai, pirmuoju atveju, varlės pavidalo būtybė visą laiką tūno žmogaus pilve ir, pajudėjusi iš savo vietos, sukelia negalavimus. (…) Antruoju atveju varlė į žmogaus kūną patenka iš išorės (…). Yra tokie išsireiškimai, kad „varlė lipa ant širdies“, taip pat – sakmių. (…) O toks įvaizdis, varlės žmogaus kūne, yra vienas iš varlės kaip sveikatos ir gyvybės šaltinio žmoguje įprasminimų tradicinėje pasaulėjautoje“, – sako V. Džekčioriūtė-Medeišienė.

Ankstesnėje  laidoje V. Džekčioriūtė-Medeišienė kalbėjo apie mitinę grybų sampratą lietuvių kultūroje.

Laidos transliuojamos kiekvieną šeštadienį (kartojamos sekmadienį 14 val.) per radijo stotį „Extra FM” (88,5 MHz Vilnius / 89,3 MHz Utena / 91,5 MHz Ukmergė / 93,2 MHz Panevėžys / 97,1 MHz Kaunas / 98,1 MHz Marijampolė / 98,5 MHz Šiauliai / 100,2 MHz Klaipėda).

Laidų autorė ir vedėja Nijolė Jačėnienė, rengėjas VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“, informaciniai partneriai interneto portalas Alkas.lt, dienraštis „Vakarų ekspresas“. Projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

***

Daugiau apie varlės mitologiją galite sužinoti pasižiūrėję V. Džekčioriūtės-Medeišienės pranešimą „Varlės mitinis įprasminimas lietuvių tikėjimuose ir papročiuose“ skaitytą Lietuvių literatūros ir tautosakos institute 2014 m. vykusiuose VII profesoriaus Norberto Vėliaus skaitymuose  „Gyvūnų pasaulis baltų religijoje ir mitologijoje“:

Kategorijos: Etninė kultūra, Garsai, Kultūra, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .

10 komentarų

 1. rusas:

  Baltu genas? kas tokie lietuviai žinau. taip apt žinau, kad tarp jų yra aukštaičiai, žemaičiai, dzūkai, suvalkai ir t.t. O kas tokie beeeltai ir iš kur pas juos genai? Gal kas be pykčio paaiškintu man vatnikui ir koloradui kas tai per tauta? O gal tie beeltai tai tokie patys kaip ir ukrainos maidaunai, kurios dresiruoja negudriomis skanduotėmis tam, kad jie reikiamu metu sukeltu revoliuciją ir atlaisvintų teritoriją tikriems šeimininkams?

  • Bartas:

   Menka pastabėlė. Tarp mūsų nėra “suvalkų”. Sudūviai yra.
   Matot , kas nutiko. Vienas “dėdė” leptelėjo , kad Europos vidury surado nauja, neregėtą “baltų tautą”. Smagu. Prilipo. Pasirodo, kad šita “tauta” dar ir “kažkokį geną” turi. Čia ne tik “rusas -vatnikas ” nieko nesupranto, bet ir man, “baltų geno” turinčiam (taip manau) , aukščiau varlės proto stryktelt nepavyko.
   Vaje. Nušvito protas. Prisiminiau. Mokytoja sakė; mes visi – Aisčiai. Na , o apie ”geną”? Apie šitą , mokytoja dar nežinojo.

   • rusas:

    Suvalkai visada buvo suvalkais, o sudūviai kaip ir baltai tai naujadaras kuris prievarta isukamas i labai protingų pamėgdžiotojų smegenėles tam, kad nuimti žodinę/sąmoningą pretenziją dėl neteisėtai lenkų valdomo suvalkų krašto (be je šiuolikinės Lietuvybės lopšio).

    Bet ką aš čia vatnikas ir koloradas skėryčiuojosi, juk išmintingieji baltai viską suvokia teisingai, per MOKSLO prizmę. Kaip ekspertai pasako taip baltai ir atkartoja.

    Rusų sugrąžintas Lietuvai Vilniaus kraštas ir Klaipėdos apskritis yra BLOGIS, verčiau liktų vokiečiams ir lenkams, kad tik baltai labiau europietiški būtų. Strakaliosime kartu su maidaunais ir džiūgausime labdarinėmis EU kruopomis, juk rusų palikta atominė, didžiausias europoje žvejybos laivynas, naftos perdirbimo įmonė, azotas ir t.t ir pan. TAI BLOGIS, o Evrėjų sąjungos įmestas Evras (kurių kas mėnesį po 80 milijarų niekuo nepadengtų išleidžia), visos Lietuvos pavertimas dideliu rezervatru ir draustiniu (tikriems šeimininkams saugomu) už tuos pačius beverčius popiergalius TAI GĖRIS.

    BEEEELTAI pirmyn!!! į šviesią Evrėjų sąjungos ateitį, be grynųjų pinigų, be nuosavybės, be žmonų ir be nuosavų vaikų Beeeeee

    • Žodis suvalkai yra nelietuviškas.
     Štai Hermano iš Vartbergės Livonijos kronikos lietuviškame vertime (V.1991m., psl. 197) rašoma:
     “Pirmą suvalką (sowalk, pastovį), tai yra poilsį, padarė Kistenas…”.
     Bet tu teisingai save apibūdini:
     citata – “Beeeeee”, t.y. avinu – iš ko mums aišku, kad tau, ruskiui avinui, ir negali būti tai aišku.
     Sėkmės moksle – grįžk į pirmą klasę, Lietuvos neprieteliau.

   • Ta tavo mokytoja irgi gera kvaksė: aisčiai, taigi, – rytiniai.

 2. lietuvis:

  Varlė? O kur sliekas, boružė, valpsva, šūdvabalis, kirmėlė ir t.t.? Disertacijoms dar daug temų yra…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė