„Baltų genas“: V. Džekčioriūtė-Medeišienė apie varles lietuvių tikėjimuose ir papročiuose (audio, video) (10)

Varlė | Alkas.lt, V. Vaiškūnaitės nuotr.

Varlė | Alkas.lt, V. Vaiškūnaitės nuotr.

Dvidešimt septintoje radijo laidoje „Baltų genas: mes ir senovės lietuvių mitai, legendos, simboliai“ Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Sakytinės tautosakos skyriaus jaunesnioji mokslo darbuotoja, etnologė, doktorantė Vita Džekčioriūtė-Medeišienė pasakoja apie varlės mitinį įprasminimą lietuvių tikėjimuose ir papročiuose.

„Varlės gyvenimo žmogaus kūne vaizdinys yra dvejopas, žinoma,
susijęs su liaudies medicina – taip, kaip tradicinėje kultūroje buvo įsivaizduojamas žmogaus kūnas ir kaip buvo aiškinami sutrikimai. Tai, pirmuoju atveju, varlės pavidalo būtybė visą laiką tūno žmogaus pilve ir, pajudėjusi iš savo vietos, sukelia negalavimus. (…) Antruoju atveju varlė į žmogaus kūną patenka iš išorės (…). Yra tokie išsireiškimai, kad „varlė lipa ant širdies“, taip pat – sakmių. (…) O toks įvaizdis, varlės žmogaus kūne, yra vienas iš varlės kaip sveikatos ir gyvybės šaltinio žmoguje įprasminimų tradicinėje pasaulėjautoje“, – sako V. Džekčioriūtė-Medeišienė.

Ankstesnėje  laidoje V. Džekčioriūtė-Medeišienė kalbėjo apie mitinę grybų sampratą lietuvių kultūroje.

Laidos transliuojamos kiekvieną šeštadienį (kartojamos sekmadienį 14 val.) per radijo stotį „Extra FM” (88,5 MHz Vilnius / 89,3 MHz Utena / 91,5 MHz Ukmergė / 93,2 MHz Panevėžys / 97,1 MHz Kaunas / 98,1 MHz Marijampolė / 98,5 MHz Šiauliai / 100,2 MHz Klaipėda).

Laidų autorė ir vedėja Nijolė Jačėnienė, rengėjas VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“, informaciniai partneriai interneto portalas Alkas.lt, dienraštis „Vakarų ekspresas“. Projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

***

Daugiau apie varlės mitologiją galite sužinoti pasižiūrėję V. Džekčioriūtės-Medeišienės pranešimą „Varlės mitinis įprasminimas lietuvių tikėjimuose ir papročiuose“ skaitytą Lietuvių literatūros ir tautosakos institute 2014 m. vykusiuose VII profesoriaus Norberto Vėliaus skaitymuose  „Gyvūnų pasaulis baltų religijoje ir mitologijoje“:

Kategorijos: Etninė kultūra, Garsai, Kultūra, Vaizdai ir garsai, Vaizdai protui, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė