Naujajame arsenale vyks žiemos šventėms papročiams skirtas tautinės kultūros vakaras (0)

Užgavėnės Plateliuose | A.Baltėno nuotr.

Užgavėnės Plateliuose | A.Baltėno nuotr.

Gruodžio 7 d. 16 val. Vilniuje, Lietuvos nacionaliniame muziejuje, Naujajame arsenale, (Arsenalo g. 1), rengiamame tautinės kultūros vakare fotografas Arūnas Baltėnas pristatys fotografo akimis pamatytas įvairių Lietuvos kraštų žiemos šventes ir drauge su žurnalo „Liaudies kultūra“ redaktore, Vilniaus universiteto lektore dr. Saule Matulevičiene papasakos apie iki pat XXI amžiaus išsaugotus senuosius papročius, tradicinį gyvenimo būdą ir jo filosofiją.

Artėjant didžiosioms metų šventėms – Kūčioms ir Kalėdoms – dalinsimės mintimis ir apie jų prasmę, taip pat prisiminsime liaudies tikėjimus bei burtus, turėjusius nulemti visų metų sėkmę.

Arūnas Baltėnas (g. 1956 m.) baigė Vilniaus universitetą, 1984–1994 m. dirbo Lietuvos dailės paminklų sąvado grupėje. Nuo 1980 m. – Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys. Jo fotografijos puošia albumus: „Lietuvių liaudies menas“, „Lietuvos istorijos paminklai“, „Lietuvos bažnyčių menas“, „Senoji lietuvių skulptūra“, „Vilnius“, „Kaunas“, „Lietuva medaliuose“, „Vadovas po Vilnių“, „Senosios Lietuvos istorija“ ir kt.

Arūnas Baltėnas | wikipedia.org nuotr.

Arūnas Baltėnas | wikipedia.org nuotr.

Fotomenininko darbų yra įsigiję Lietuvos nacionalinis muziejus, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Prancūzijos nacionalinė biblioteka Paryžiuje, taip pat privatūs asmenys Lietuvoje, Lenkijoje, Prancūzijoje, Rusijoje, Švedijoje, JAV ir kitur.
2015 metais Arūnui Baltėnui skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija.

Nuo 2000 m. A. Baltėnas fotografuoja Lietuvos žmones – ir žymius, ir nepelnytai pamirštus. Apie 80 jo sukurtų portretų saugoma Lietuvos nacionaliniame muziejuje.

Nuo 2006 metų rudens fotografas ėmėsi fiksuoti Lietuvos kaimą – iki XXI a. išlikusią tradicinę gyvenseną ir išsaugotą paprotinę kultūrą. Pirmasis jo parengtas šios tematikos albumas – „Šilų dzūkai“ (su Onutės Drobelienės tekstais), antroji knyga – „Žemaičiai. Gyvenimai ir šventės“ (su Vitos Ivanauskaitės-Šeibutienės užrašytais žemaitiškais pasakojimais). Žemaitiškų Užgavėnių vaizdai eksponuoti 2011 metais Lietuvos nacionaliniame muziejuje surengtoje parodoje „Žiemos virsmas“.

Dar vienas albumas – „Gervėčių Lietuva“ (parengtas kartu su Saule Matulevičiene ir Vykintu Vaitkevičiumi) – skirtas Baltarusijos lietuviškiems kaimams ir jų gyventojams.

Pagrindinis Arūno Baltėno kūrybos siekis – stengtis užfiksuoti tai, kas yra ant ribos – išnykimo, trapumo ar užmaršties.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė