Nelegalūs biocidiniai gaminiai mūsų aplinkoje – grėsmė sveikatai (0)

baseinas_plaukimas-lt

Baseinas | plaukimas.lt nuotr.

Žodis biocidinis kilęs iš dviejų lotyniškų žodžių– bio (gyvybė) ir caedo (žudyti). Išvertus reiškia  žudantis gyvybę. Biocidiniai gaminiai naudojami kontroliuoti kenksmingus organizmus ir, nepaisant grėsmingo pavadinimo, veikia ne tik žudydami, bet ir sulaikydami augimą, atbaidydami, priviliodami ir pan. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento specialistai primena, kaip pasirinkti ir naudoti biocidinius gaminius, kaip renkantis įsitikinti, kad jie efektyvūs ir nekenksmingi, ir kas gresia naudojant neįteisintus gaminius.  

Naudojami kasdien  

Kenksmingi organizmai būna patys įvairiausi – pradedant virusais, bakterijomis ir pelėsiais, baigiant vabzdžiais, graužikais, paukščiais, plėšrūnais. Biocidiniai gaminiainaudojami visose gyvenimo srityse: visuomenės sveikatos priežiūros dezinfekantai būtini sveikatos priežiūros įstaigose, ikimokyklinio ugdymo, socialinės globos bei pačiose įvairiausiose visuomeninės paskirties įstaigose. Jais dezinfekuojamos oro kondicionavimo sistemos, baseinų vanduo,  įvairios atliekos, nuo graužikų, vabzdžių ir kitų kenkėjų taip pat saugomės naudodami biocidinius gaminius. Vis daugiau jų naudojama buityje, maisto pramonėje, statybose, baldų gamyboje ir kitose srityse.

Atidžiau pasižvalgę pamatysime, kad mus supa daugybė gaminių, į kuriuos įdėta biocidinių gaminių – audiniai ar oda, kuria aptraukti baldai, popierius, rašymo priemonės, muilas, sienų tinkas ir dažai, gaminant visus šiuos ir daugybę kitų daiktų naudojami biocidiniai gaminiai, kad šie mums ilgiau tarnautų, būtų atsparūs aplinkos poveikiui ir pan.

Turi nekenkti žmogui ir aplinkai

Nors biocidiniai gaminiai būtini saugant žmogaus ir visuomenės sveikatą, turtą, gyvūnų sveikatą ir aplinką, tačiau dėl savo savybių jie gali ir pakenkti žmonėms, jų turtui, gyvūnams bei aplinkai: sukelti žmonių apsinuodijimus, užteršti dirvožemį, orą ir vandenį. Todėl Lietuvoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse, nustatytas reikalavimas juos įteisinti (kaip ir vaistus ar augalų apsaugos gaminius).

Prieš įteisinant (autorizuojant) įvertinama, ar biocidiniai gaminiai efektyviai  kontroliuoja kenksmingus organizmus, ar nekenkia žmonių ir gyvūnų sveikatai bei aplinkai, ar nekenkia žmonių veiklai ir jų gaminamiems ar naudojamiems gaminiams. Po įvertinimo, autorizuojant biocidinį gaminį nustatomi privalomieji reikalavimai, pavyzdžiui, kas gali ar negali jį naudoti, kaip, kada ir kiek jo galima ar reikia naudoti, kokių atsargumo ar saugos priemonių imtis, ką rašyti etiketėje ir t.t.

Už neįteisintų naudojimą – baudos

Deja, dar pasitaiko atvejų, kai siūloma įsigyti neautorizuotų, t.y. nelegalių, biocidinių gaminių. Tai ypač pasakytina apie skirtus buityje naudoti internetu siūlomus gaminius(tačiau būna ir įprastinėse prekybos vietose). Įsigiję ir naudodami tokius biocidinius gaminius galime gauti baudą (neįteisintų biocidinių gaminių naudojimas yra administracinis nusižengimas).

Visgi tai pati mažiausia iš galimų neigiamų pasekmių. Neįteisintas – reiškia, kad jo pavojus sveikatai nebuvo įvertintas, o deklaracijos apie saugą sveikatai priklauso tik nuo jį platinančio (parduodančio, tiekiančio) asmens kompetencijos ir sąžinės.

Dar viena didelė blogybė ta, kad nėra įrodyta ir įvertinta, ar biocidinis gaminys tikrai aliks savo darbą, pavyzdžiui, ar tikrai rankų dezinfekantas sunaikins mikroorganizmus arba pelių nuodai tikrai tas peles išnaikins. Panaudoję neefektyvius biocidinius gaminiusžmonės ne tik nesulauks rezultato, bet ir be reikalo užterš chemikalais savo odą, namus ir aplinką, arba panaudoję neefektyvų biocidinį gaminį (pavyzdžiui, neefektyvią erkes atbaidančią priemonę) nesiims kitų galimų saugos priemonių, suteikdami kenksmingiems organizmams visišką „veikimo laisvę“.

Kaip įsitikinti

Kaip sužinoti, kad siūlomas biocidinis gaminys nelegalus? Legalaus, autorizuoto biocidinio gaminio etiketėje privalo būti nurodytas biocidinio gaminio autorizacijos liudijimo numeris. Jei jo nėra, biocidinis gaminys nelegalus.

Norintiems sužinoti daugiau apie konkretų biocidinį gaminį minėtas numeris suteikia galimybę NVSC prie SAM duomenų bazėje susirasti išsamesnės informacijos.

Kaip dar atpažinti nelegalius biocidinius gaminius? Jei jie siūlomi internete, reikėtų skirti šiek tiek laiko ir kritiškai įvertinti pateiktus aprašymus. Atminkite – viskam tinkančio, saugaus ir visus kenkėjus efektyviai veikiančio biocidinio gaminio nėra, kaip nėra vaisto nuo visų ligų.

Jeigu gaminys reklamuojamas, pavyzdžiui, kaip „mažos rizikos“, „netoksiškas“, „nekenksmingas“, „natūralus“, „nesukelia žalos aplinkai“, „nekenkia gyvūnams“, reikėtų suabejoti jo legalumu, nes teisės aktai tokius žodžius biocidinių gaminių reklamoje vartoti griežtai draudžia, o nepaisantiems draudimo numato baudas.
 
Jeigu įmanoma – nenaudoti

Ar tikrai visi siūlomi biocidiniai gaminiai mums reikalingi? O gal tiktų kitos priemonės? Gal tie pavojai, kuriems suvaldyti siūlomas gaminys, stipriai perdėti? Šiuos klausimus siūlome apsvarstyti visada prieš apsisprendžiant naudoti biocidinius gaminius.

Paprastai buityje pakanka naudoti paprastas higienos ir sanitarijos priemones, skirtas  išvalyti ir palaikyti švarą, o ne dezinfekuoti.

Viena iš bendrųjų taisyklių autorizuojant biocidinius gaminius yra tokia – neautorizuoti biocidinio gaminio, jei tam pačiam tikslui pasiekti yra ne cheminių priemonių ir tų priemonių naudojimo kaštai nėra neproporcingai didesni. Nenaudodami biocidinių gaminių ten, kur nereikia, ne tik sutaupysime, bet ir išvengsime neigiamų pasekmių.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė