Vytauto Kubiliaus premija skirta literatūrologei Solveigai Daugirdaitei (0)

solveiga-daugirdaite_v-braziuno-nuotr

Solveiga Daugirdaitė | V. Braziūno nuotr.

Minint vieno žymiausių XX a. lietuvių literatūrologų Vytauto Kubiliaus 90-ąsias gimimo metines, jo vardo premija įteikta Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vyriausiajai mokslo darbuotojai dr. Solveigai Daugirdaitei. Premija įvertinta literatūrologės studija „Švystelėjo kaip meteoras: 1965-ieji su Simone de Beauvoir ir Jeanu Pauliu Sartre`u“ bei literatūros ir kultūros tekstai, svarstantys aktualius literatūros recepcijos,  funkcionavimo sociume klausimus.

S. Daugirdaitę gilintis į literatūros mokslą prieš du dešimtmečius paragino paragino pats V. Kubilius. „Aš tuomet žmonių klausiau, ką man daryti? Mokslininkai man atrodė tokie keisti žmonės be fantazijos, kurie tupi tupi ir galų gale ištupi disertacijas. Kadangi mąstau socialinėmis kategorijomis labiau negu estetinėmis, tai džiaugiuosi, kad premija pagaliau skirta kitai lyčiai“, – per premijos teikimo iškilmes kalbėjo laureatė. 2012 m. įsteigta Vytauto Kubiliaus premija teikiama už dvejų pastarųjų metų darbus iš XX–XXI a. literatūros: esmines problemas iškeliančią  kritikos ar mokslo knygą arba publikacijų ciklą.  Anksčiau V. Kubiliaus premijos laimėtojais yra tapę Valdas Kukulas (po mirties), Virginijus Gasiliūnas, Marijus Šidlauskas, Laimantas Jonušys.

Anot politiko Andriaus Kubiliaus, V. Kubiliaus sūnaus ir vieno iš jo vardo premijos mecenatų, kritiko duona ne pati skaniausia, užtat labai prasminga. „Oponavimas yra labai svarbi sudedamoji viso proceso dalis – be jo neįmanoma ko nors pasiekti nei politikoje, nei kultūroje“, – pastebėjo A. Kubilius.

Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Šiuolaikinės literatūros skyriaus vadovės Donatos Mitaitės teigimu, ko S. Daugirdaitė besiimtų, ji žvelgia plačiu, esmingai feminizmo idėjų fokusuojamu žvilgsniu. „Jos interesų ratas platus: ji rašo tiek apie klasikinę, tiek apie moderniąją literatūrą, apie dailę bei apie aktualias šiandieninės kultūros ir visuomenės problemas“, – sakė ji.

Literatūrologas, habilituotas daktaras Vytautas Kubilius (1926 m. lapkričio 23 d. – 2004 m. vasario 17 d.), baigęs Vilniaus universitetą, 1955–2001 m. dirbo Lietuvių literatūros ir tautosakos (iki 1990 m. – Lietuvių kalbos ir literatūros) institute, atkūrus Vytauto Didžiojo universitetą, buvo jo profesorius. Sovietmečiu Vytautas Kubilius neoficialiai laikytas principingiausiu literatūros vertintoju, savo straipsniais bei knygomis teigusiu literatūros ir meno, kaip svarbiausių tautos gyvastingumo liudytojų, svarbą.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Literatūra, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė