„Stalo teatras“ kviečia keliauti paskui Saulę į vaikų pasaulį (0)

Stalo teatro nuotr.

Stalo teatro nuotr.

Dar liko keletas bilietų paskutinės minutės kelionei į šiltuosius kraštus: lapkričio 20 d. ir gruodžio 3 d. 12 val. „Menų spaustuvės“ Kišeninėje salėje įvyks „Stalo teatro“ spektaklio mažyliams nuo 1.5 iki 3 metų „Dangaus virėja“ premjera: čia tėveliai su vaikučiais kviečiami ne tik Saulės spinduliuose pasišildyti, bet ir išmokti naudingų dalykų, padėsiančių kasdienybės džiaugsme ir, retkarčiais, varge.

Saulės kelionės Žemėje pasaką sekantis spektaklis „Dangaus virėja“ kviečia 1,5–3 metų vaikus ir jų tėvelius atsigręžti į mūsų senolių gyvojo, bet vis labiau užmarštin grimztančio paveldo aruodus. Ar dažnai jaunai mamai tenka griebtis už galvos, niekaip nepavykstant nuraminti įsiverkusio savo mažojo stebuklo, ar kaip tik – visai nusivaryt nuo kojų, bandant žūtbūt kuo nors užimti tą patį savo mažąjį stebuklą, kuriam, regis, kiekvienas naujas užsiėmimas akimirksniu pabosta? Spektaklio kūrėjai žada pačius mažiausius žiūrovus ir jų tėvelius išmokyti liežuvėlių mankštelių, logopedinių pratimų bei įvairiausių kitokių senovinių, autentiškų žaidinimų, padėsiančių su žaisme ir, svarbiausia, praktine nauda atlikti kasdienius valgymo, apsirengimo, ruošimosi miegeliui ritualus.

Gediminas Žilys | rStalo teatro nuotr.

Gediminas Žilys | Stalo teatro nuotr.

Spektaklyje smulkioji lietuvių tautosaka, t. y. mįslės, žaidinimai, taip pat senovinės apeiginės dainos saulės, laimės ir vaiko gimimo tema sugulė drauge su baltiškuoju saulės mitu. Pasak spektaklio kūrėjo Gedimino Žilio, čia labai svarbus susitikimas ir dalijimasis: „Spektaklio tikslas yra sukurti erdvę, kurioje vaikas ir mama, žiūrovai ir aktoriai dalintųsi („tam davė, tam davė“) artumu, betarpišku ryšiu. Pats dalijimosi principas čia yra labai svarbus“. Spektaklio, kuriame taip pat susitinka senovė ir dabartis, menas ir kasdienybė,  kūrėjai žada duoti kiekvienam – ir mažam, ir dideliam: įvairiausių žaidinimų, dainelių, liežuvėlio ir proto mankštelių, padėsiančių tėvams praturtinti bendravimą su vaikais, kurti šeimoje dienos ritualus (kėlimosi, prausimosi, valgymo ir pan.), papuošiančius kasdienybę ir sugrąžinsiančius šiems veiksmams jų užmirštą prasmę.

Spektaklio aktorė Kristina Mauruševičiūtė sako, kad ir kūdikiai kartais nuobodžiauja, ypač jei jiems trūksta jų amžiaus tarpsnį atitinkančių užsiėmimų. „Ieškodami spektakliui senoviškų lietuviškų žaidinimų svarstėme, kurie iš jų tiktų tam tikram dienos periodui, padėtų lengviau pamaitinti, aprengti, pralinksminti, užmigdyti savo vaikelį. Kokie neišsemiami lobiai slypi gyvajame mūsų senolių pavelde! – tai įvairiausios dainelės, žaidinimai, erzinimai, rateliai, lavinantys kūdikio vaizduotę, mąstymą, kalbą. Jais ir norėjosi pasidalinti su kitais tėvais. O taip pat – taip jaukiai susėdus visiems ratu, pasinerti į spalvingą, gilios išminties ir žaismingo paprastumo kupiną, mūsų krašto mitologinį pasaulį.“

Kristina Mauruševičiūtė | Stalo teatro nuotr.

Kristina Mauruševičiūtė | Stalo teatro nuotr.

Daiktų ir šešėlių teatro elementais bei gyva muzika prisodrintame spektaklyje yra labai svarbi Saulė, tik ne ta, kuri jau daugiau nei dešimtmetį gyvuojančio „Stalo teatro“ vaidinimus minko ant „stalo“, o toji, kur skrodžia dangų ir užduoda mūsų gyvenimams keturtaktį ritmą: rytas, diena, vakaras, naktis. Dainelėse, žaidinimuose, pasakose Saulė yra sužmoginta, jos archetipas susijęs su nenutrūkstančiu ritmu. „Ji šviečia ir šildo, ji kaip Mama. Tad ir mums norėjosi po ja pasišildyti, jos spinduliais visiems drauge pasidžiaugti, juk mūsų kraštuose ją taip dažnai, dangum atriedėjusią, užkloja tiršti debesys,“ – sako dangaus šviesulio bendravardė Saulė Degutytė.

Spektaklio metu žais ne tik aktoriai, bet ir tėveliai su savo mažyliais, todėl rekomenduojame mažyliams atsivesti mažiausiai vieną suaugusįjį.

Spektaklio scenarijaus autoriai Saulė Degutytė ir Gediminas Žilys, vaidina Kristina Mauruševičiūtė ir Saulė Degutytė, instrumentus prakalbina etnomenininkas, grupių „Atalyja“, „Skylė“ narys Gediminas Žilys.

Spektaklio sukūrimą parėmė Lietuvos Kultūros Taryba.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė