V. Sinica. Nebijokite Trampo (12)

Vytautas Sinica | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Vytautas Sinica | Alkas.lt, J. Vaiškūno nuotr.

Kone visų analitikų (ir mano) nuostabai amerikiečiai prezidento rinkimuose išrinko Donaldą Trampą (Donald Trump). Jungtines Valstijas valdys ekscentriškas verslininkas, kuriam neprognozavo šansų tapti respublikonų kandidatu ar juo labiau – prezidentu.

Dar daugiau, taip pat nepaisydami prognozių, buvo perrinkti visa eilė konservatyvių respublikonų senatorių, kas leido Respublikonų partijai išlaikyti daugumą Senate. Artimiausiu metu JAV turės respublikoną prezidentą, šios partijos daugumą JAV Senate bei Atstovų Rūmuose, taip pat daugumos valstijų gubernatorius. Vienintelis bastionas Obamos politikai tęsti kol kas lieka Aukščiausiasis Teismas.

Kas atsitiko?

Nereikia ir sakyti, kad lygiai kaip „Brexit“ ar valstiečių pergalė Lietuvoje, šių rinkimų rezultatai sukrėtė progresyviąją visuomenės dalį. JAV daug ašarų ir kalbų apie emigraciją, Lietuvoje – savęs raminimo ir pasibaisėjimo Amerikos kaimu. Tačiau D. Trampą išrinko ne vien prerijos. Demokratų valdymas ir nesėkmingos reformos atvedė prie verdančio katilo situacijos. Bendrausia prasme D. Trampą iškėlė nusivylimas nykiais suvienodėjusiais Vašingtono elitais ir savo pačių gyvenimo sąlygomis.
Imigracija, integracija, socialinė atskirtis, griežtėjantis politinio korektiškumo režimas. („saugios erdvės“ universitetuose, vis platesnis „neapykantos kalbos“ supratimas, žmonių atleidimai iš darbo už nekorektiškas nuomones), vis atviresnis politikų kišimasis į piliečių laisves, ypač numatytas I ir II Konstitucijos pataisose – visa tai buvo besikaupiančios ir nesprendžiamos problemos, į kurias vadinamieji „sisteminiai“ kandidatai (karjeros politikai) nesiūlė įtikinamo atsakymo. H. Klinton (H. Cllinton) apskritai visur prisistatė B. Obamos politikos tesėja, nors B. Obama spėjo pasiekti rekordines nepopuliarumo žemumas ir tikrai nebuvo žmogus, su kuriuo norėtų būti siejamas būsimas prezidentas.

D. Trampas pasiūlė šūkius ir klišes, tačiau jos tiko ir prigijo, greičiausiai dėl to, kaip labai skyrėsi nuo įprasto politikų kalbėjimo ir susiformavusių siaurų rėmų, kokia politika galima. D. Trampo asmenyje amerikiečiai įžvelgė galimybę toli pasiųsti viską, ko nekenčia JAV politiniame gyvenime. Kaip vaizdžiai pasakė vienas socialinių tinklų genijus, visa ginklų, Biblijų ir barbekiu Amerika susivienijo ir atėjo į rinkimus aktyviau nei progresyvūs didmiesčių gyventojai ir visos tikros bei išgalvotos mažumos, kurių gynėjais skelbėsi demokratai.

Šie rinkimai kaip reta suskaldė JAV visuomenę. Tai natūralu, nes susidūrė nebe požiūriai į sveikatos apsaugą ar mokesčius, kaip įprastuose rinkimuose, bet pamatiniai pasaulėvaizdžiai, tarp kurių neįmanomas joks kompromisas ir suderinimas. Apskritai 2016-ieji parodė, kad Vakarų pasaulis dar akivaizdžiai nepasikeitė taip, kaip jį subtilia prievarta bandė pakeisti 1968-ųjų revoliucijos pagimdyti socialiniai inžinieriai. Paprastų europiečių ir amerikiečių galvose jis nei globalus, nei virtualus, nei atviras. Apie šiuos metus tikrai rašys vadovėliai, nes per juos pradėjo ryšketi besiformuojanti nauja XXI a. socialinė-politinė santvarka ar bent tai, kad atmetama santvarka, kurta XX a. pabaigoje.

Augantys pasaulio piliečiai su hipsterių barzdomis nespėjo pakeisti nueinančių JAV piliečių, kuriems Amerika yra visų pirma krauju ginta tėvynė (American soil), o tik tada (jei išvis) žmogaus teisių ir laisvių tvirtovė. Kitaip nei Višegrado šalyse, kur aktyviausi konservatyvios dešinės rėmėjai yra išsilavinęs miestų jaunimas, D. Trampo arba „Brexit“ pergalė yra nuo amžiaus, lyties ir išsilavinimo nepriklausantis baltojo amerikiečio balsas už saugaus, stabilaus, sienomis apibrėžto ir jam pažįstamo pasaulio išsaugojimą. Savotiškas restauracijos šauksmas.

Tai jokiu būdu nėra nauja politinė pamoka, tačiau Vakarų pasaulio elitai kol kas nesugeba jos išmokti. Nors sėkmingai kartojama klišė, kad šių metų rinkimai visur rodo tautos ir valdžios atotrūkį, toliau kuriami komunikaciniai planai kaip auklėti, neįtikėtinai arogantiškais K. Sabaliauskaitės žodžiais tariant, demokratijos „budulius“, o ne kaip vykdyti demokratinępiliečių valią. Elitai turi savo planus ir būtent už tai yra baudžiami.

Kas nutiks?

Vargu, ar toks, pripažinkime, menkos politinės kompetencijos ir iš pažiūros emocijų valdomas D. Trampas gali kažką iš esmės pakeisti tokių lūžių krečiamoje JAV. Greičiausiai nenutiks nieko stebuklinga. D. Trampas daug kartų keitė nuomonę, todėl jo pasisakymais remtis reikia atsargiai. Visgi pagrindinės jo rinkiminės tezės ir prioritetai gana aiškūs. Reikia tikėtis, kad bus vykdomi pagrindiniai kampanijos pažadai dėl imigracijos ribojimo, nelegalų deportacijų, pradėta statyti siena. Taip, teisingai, politiškai D. Trampui tiesiog būtina pradėti, visai nebūtina pabaigti sienos statybas. Žadėta ginti teisę į ginklus, į kurią atvirai kėsinosi H. Klinton, stojama policijos pusėn kare su juodaodžių gaujomis didmiesčiuose ir sprendžiama susiformavusių getų problema.

Katalikams ir šiaip socialiniams konservatoriams ypač svarbu, kad/ar sustos vadinamosios genderinės revoliucijos traukinys. Antrosios kadencijos metu B. Obama ėmėsi tikrai radikalių priemonių, nurodydamas, kad: a) save moterimis laikantys vyrai turi teisę naudotis moterų tualetais valstybės įstaigose, įskaitant mokyklas (užfiksuota daugybė piktnaudžiavimo ir priekabiavimo atvejų), b) mokyklose privalomas ankstyvas ir itin liberalus lytinis švietimas, c) abortai finansuojami mokesčių mokėtojų pinigais (tam nepritaria 2/3 amerikiečių), d) jokios religinės organizacijos neturi teisės atsisakyti prisidėti prie abortų arba vienalyčių „santuokų“. Pats D. Trampas nėra aktyvus šioje srityje, atačiau pažadėjo netrukdyti konservatyvioms Senato respublikų iniciatyvoms, kurias aktyviai vetavo B. Obama.

Gerokai aiškesnis už D. Trampą šeimos, gyvybės ir religijos laisvės klausimais yra viceprezidentas M. Pensas (M. Pence), pažadėjęs pakeisti daugumą B. Obamos sprendimų šioje srityje. Būtent į jo retoriką ir reikėtų žiūrėti vertinant būsimos administracijos gaires. Nebus pamirštas D. Trumpo pažadas nutraukti milijardinį valstybės finansavimą „Planuotos Tėvystės“ organizacijai, kaip paaiškėjo, masiškai prekiavusiai kūdikių kūno dalimis ir atlikinėjusiai draudžiamus dalinio gimimo abortus. Svarbiausia ir, tiesą sakant tai, dėl ko JAV katalikai buvo raginami balsuoti ir balsavo už D. Trumpą – Aukščiausiojo teismo teisėjų nominacijos, nuo kurių iš esmės visiškai priklausys, ar bus išsaugota, tiksliau, restauruota JAV konstitucinė santvarka, ar toliau judama Obamos prezidentavimo metais nubrėžta liberalios diktatūros kryptimi.

Per D. Trampo kadenciją dėl garbaus teisėjų amžiaus gali prireikti paskirti 3 ar net 4 kandidatus, kurie – kaip žadėjo naujasis prezidentas – gintų konstitucines laisves, visų pirma religijos laisvę, atvirai pamintą H. Klinton, B. Obamos ir jo skirtų progresyvių teisėjų. Būtų puiku, jei kandidatai ne „stumtų“ konservatizmą, o neseniai mirusio iškiliausio teisėjo Antonino Skolia (A. Scalia) pavyzdžiu pripažintų, kad teismas negali spręsti nieko, apie ką tiesiogiai nekalba Konstitucija.

Be tyrimų sunku būti tikriems, bet aišku, kad D. Trampo pergalę didele dalimi nukalė žmonių nusivylimas ekonomine padėtimi ir politkorektiškumo cenzūra. Pastarąją D. Trampas paliks spręsti Senatui, pačiu savo netašytos kalbos pavyzdžiu plėsdamas leistino kalbėjimo ribas. Neabejoju, kad šiojer srityje JAV laukia labai pozityvūs pokyčiai. Tačiau turbūt didžiausias klausimas amerikiečiams bus ne tai, o D. Trampo ekonominės reformos. Ekonominiu libertarizmu (kuo mažesnis valstybės kišimasis) D. Trampas yra nuoseklus respublikonas. Jo pažadai drastiškai mažinti pelno ir pajamų mokesčius (beje, JAV pajamų mokestis stipriai progresinis – nuo 10 iki 40 proc) ekspertų vertinami kaip grėsmė biudžetui ir yra stipriai abejotini, tačiau ideologiškai nuoseklūs. Jo pažadas naikinti nepasiteisinusią „ObamaCare“ sveikatos apsaugos sistemą bus ideologiškai nuoseklus (mažiau valstybės), ir įvykdytas, ir pasveikintas rinkėjų.

Kita vertus, D. Trampas visai ne respublikoniškai stoja prieš ekonominę ir teisinę globalizaciją: laisvos prekybos susitarimus, atviras sienas, tarptautinių organizacijų įtaką nacionaliniam suverenumui, ypač – prieš gamyklų iškėlimą į pigios darbo jėgos šalis Trečiajame pasaulyje. Kai Mičigano valstijoje stambiems pramoninkams buvo atviru tekstu pagrasinta sužlugdyti jų verslą, jei gamyklos bus perkeltos kitur ir taip uždarytos amerikiečių darbo vietos, 6-7 rinkimus iš eilės už demokratus balsavusių baltųjų darbininkų širdys buvo nupirktos visose pramoninėse valstijose (Mičiganas, Viskonsinas, Ohajas, Pensilvanija, Ajova – vadinamasis „Rust Belt“). Tačiau protekcionizmas – sunkiausiai išpildomas, nors kartu svarbiausias D. Trampo sėkmės kintamasis. Iki šiol niekas negirdėjo įtikinamo atsakymo, kaip už jį balsavusiems žemesnės ir vidurinės klasės amerikiečiams D. Trampas suteiks geresnius gyvenimo standartus. Pramonės grąžinimas į valstijas galėtų būti to raktas, bet prieštarauja visai ekonominei logikai, prie kurios pripratome laisvos prekybos pasaulyje. Amerikiečių rankomis gaminta produkcija bus tiesiog per brangi, kad konkuruotų su Azijos šalių pramone. Būtent į šį klausimą D. Trampas turės rasti atsakymą, kad išvengtų staigaus ir masinio rinkėjų nusivylimo.

Pokyčiai Lietuvai

Tuo tarpu Lietuvai D. Trampas, aišku, reiškia geoplitinę nežinią ir netikrumą. Mūsuose valdžios vadžias suėmęs R. Karbauskis turi užduotį kuo skubiausiai krapštyti tuos NATO įsipareigotus 2 procentus nacionaliniam saugumui, taip pat įsipareigoti tvarkyti kiaurą šalies karinį rezervą, chaotiškus mobilizacijos planus, toliau didinti išlaidas gynybai. D. Trumpas žadėjo laikytis NATO sutarties ir ginti tas nares, kurios laikysis įsipareigojimų. Kamuolys mūsų pusėje.

Gaila, kad niekas nesiklausė Ž. Pavilionio, L. Kasčiūno, P. Žumbakio ir kitų blaivių galvų, kai šie kalbėjo apie būtinybę megzti gerus kontaktus su D. Trampo aplinka. Atrodo, kad Lietuvoje niekas iš tiesų netikėjo galima D. Trampo pergale, neužsiiminėjo planais B. Sostinės meras socialiniuose tinkluose pozavo prie tragiško Keulės Rūke grafičio su Trampo ir Putinio bučiniu, kuris tikrai padės šios kavinės viešiesiems ryšiams, bet ne Lietuvos saugumui. Reikia daryti viską, kad nebūtume šalis, kuri įsiminė tik pašaipiu piešiniu ant sienos.

Kol kas dar nepersiorientuota prie naujos tikrovės. Net Prezidentūra sau leido ne pasveikinti ir pasidžiaugti pergale, o išsakė „pagarbą JAV piliečių pasirinkimui“. Šaltesnės reakcijos sunku tikėtis. Bet kuriuo atveju svarbu suprasti, kad geopolitinę nežinią ir nesaugumą atneša ne D. Trampas, o sisteminiai pokyčiai JAV politikoje. Jau valdant B. Obamai buvo matomos aiškios izoliacionistinės tendencijos. JAV gyventojai nebenori girdėti apie pasaulio apsaugą, apie karius kažkur Rytų Europoje. Tenykštis elitas priverstas šią pareigą atlikti, nors tai nepopuliaru. B. Obama ir H. Klinton buvo gerai įvaldę meną namuose apie tai nekalbėti, Europoje rėžti skambias kalbas apie įsipareigojimus ir draugystę, o veiksmais nedaryti nieko. Kai Rusijai užpuolus Ukrainą B. Obama nesikišo ir tuo sulaužė branduolinį ginklą atidavusiai Ukrainai duotus įsipareigojimus saugoti jos teritorinį vientisumą, visas pasaulis, o pirmiausiai mūsų regionas turėjo sunerimti. Šiandieniniai JAV demokratai yra nepatikimi ir gražiomis kalbomis negali nupirkti ramaus Baltijos šalių miego. Lietuvai niekuo negeriau nei D. Trumpas būtų buvę viską žadanti, bet sprendimo valandą miegoti einanti H. Klinton.

Dažnai sakoma, kad NATO šalių gynyba yra visai kas kita nei Ukrainos, nes NATO įsipareigojimų nevykdymas verstų pačios NATO pamatus. Tačiau B. Obamos abejingumas Ukrainai, leidžiant Putinui peržengti vis naujas ir naujas jo „raudonas linijas“, lygiai taip pat kasasi po branduolinio nusiginklavimo ir pasaulio galios balanso sistemos pamatais. V. Putinas B. Obamos nei gerbė, nei bijojo. Į D. Trampą jis deda dideles viltis, bet tai rizikingas statymas, galintis pasibaigti kaubojišku JAV kaip pasaulio supergalybės demonstravimu.

D. Trampas nenuoseklus ir nekompetentingas užsienio politikoje, bet tikrai nei bailys, nei nuolankus. Lietuvai šie rinkimai buvo neišvengiamas pralaimėjimasir nieko gero nežadėjo bet kuriuo atveju. Reikės sunkiai dirbti darant viską, kad mus saugotų ir girdėtų mūsų poreikius. JAV rinkėjai pasirinkimo neužtikrintumą ir permainas vietoje prasto status quo. Šį pasirinkimą jie padarė ir už save, ir už mus.

Kategorijos: Akiračiai, Laiko vinys, Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

12 komentarų

 1. lietuvis:

  jeigu “šių rinkimų rezultatai sukrėtė progresyviąją visuomenės dalį”, tai reiškia, kad tenkina regresyviąją… O bendras str. tonas – už tokius maRGINALUS KAIP tRUMPAS (LYgU kARBAUSKIS). Tai Lietuva progresyvi ar atsilikėlė? Kažkaip viskas nelogiška…

  • Mintis:

   Sunku,taip įvertinti daug ką objektyviai,nes žvilgsnis siunčiamas galimai iš išankstinio nusiteikimo, tendencingos savosios skilties,negebant ją nuramint-neutralizuot.Taip žmogus skriaudžia pats save-paklaidina dar labiau.Sėkmės išsivaduojant:).

  • Pikc:

   Ne – tai reiškia, kad nesupratote ironijos. Ta “progresyvioji visuomenės dalis” pagal neomarksistinę-liberalistinę ideologiją yra lygiai tas pats, kas “pažangioji visuomenės dalis” pagal sovietinę – “senąją” marksistinę. Tiesiog 1:1. Ir tai NE komplimentas. 😉

 2. “Lietuvai šie rinkimai buvo neišvengiamas pralaimėjimas ir nieko gero…”

  Alkas turi ir už Delfi “perrašinėjimus” – absurdą kažkokios valstybėlės-nevykėlės kandidatės dalyvavimą ir
  …neišrinkimą priskiriant visų (Lietuvoje!?, t.y. Lietuvai) pralaimėjimui.

  Iš kur tiek neapykantos p. Vytautai, kai esat nustebęs, tiksliau nenustebęs, o LIETUVOS matyt nenorintis;
  bepigu kokiems Landsbergiams Lietuvos matymo nenorą “per maskvų-rusijų” grėsmes apsidangstinėt be
  paliovos, ar dar visa, visur vertint, nuvertint… įpratom jau, domės kreipt nekreipiam, kai kurie net visai į
  Gabrieliuką šokliuką spjovė, ir vadžias “kaip Tamsta rašote” Ramūnui Karbauskiui įbrukt netgi bevelijo.

  Visiškai akivaizdžios nesąmonės, – plačioji išrinktųjų koalicija bet kuriuo metu (kai tik lapkričio 14 d. Priesaika
  įsipareigos vykdyti mūsų, t.y. Lietuvos, o ne kokią Tramp-Klintoninę konstituciją) s ą ž i n i n g a i garbiai bei oriai,
  tų pačių “Ž. Pavilionio, L. Kasčiūno, P. Žumbakio ir kitų blaivių galvų” (kaip mėginate spėt) vedina, išsyk tokius
  b u v u s i u o s i u s
  “nurankiotos LSDP+TT+DP” aplinkos atstovus Skvernelius-Butkevičius, už patį patį nuožmiausią bei grubiausią Mūsų Konstitucijos paniekinimą, – savųjų PRIESAIKŲ JĄ VYKDYTI (priimtų viešai ar Seimanariu ar ministru)
  laužymą, atidės “ant pasivoliojimo” už gautus rinkėjų balsus iki kokio 2020 m. rudenėlio (nes taip VRK tarė) ir
  suras kaip deramą vadovavimą, jau tikrą vadovavimą, – Ramūnui Karbauskiui, ne su nusikaltėliškaisiais antikonstituciniais DP !!! ar LSDP ? elementais, o su kiek k o n s t i t u c i š k e s n i ų bailelių kuopele suimti
  (bailių bailelių, – mat bijo dreba, gal ir už visišką nesusipratėlį iš Landsbergių jauniklį ir kelissyk mažiau, bet dreba, –
  mat dauguma, oj dauguma ir opozinių TS/KP ar LibSąjūdžio taip ir nutylėję, vardan tylaus patogumo prabangos
  2014-01-24 Lietuvos Respublikos Konstitucinio Teismo nutarimą su visomis visomis itin n e p a d o r i o m i s
  pasekmėmis, visiems visiems be išimtiems politikams, – tarpe 2014-01-24 ir 2016-11-14 Priesaika kuriuos
  TĄ PAT KONSTITUCIJĄ VYKDYTI ir įpareigojusi; ir Jos Aukščiausiąją Prakilnybę, mūsų Prezidentę įskaitant;
  ši gėda, žiauri, nepador, – A N T I K O N S T I T U C I N I O meto gėda, ir ant Paties pečiukų.. taip taip, –
  buvęs tarnybėlėje, – nieko …visiškai ničnieko kaip Seimo sraigčiukėlis tiesiai šviesiai net nemirktelėjai, –
  tarsi nebūtų: nei Konstitucijos,
  nei Konstitucinio Teismo,
  nei 2013-ųjų lapkričio (kai dar galiojo iki priėmimo bylon, ir …veikimo SUSTABDYMO pagal Seimo prašymą,
  – 125-straipsnio …savavalių “sabatauskinių” keverzonių Konstitucijon “pripieštų” …jei neskaitėt to paukštyti).
  Taiklu,
  – “paukštyti išskridus” pačiam iš ten (ir nuo atsakomybės Vytautai).

  Taigi, – nebijok,
  ir po daržus svetimus ar apdarus mažiau knaisiokis.
  Lietuvos, – savosios šalies garbę ir orumą atstatinėki. Tuo rūpintis dera.
  Jei kokia redaktorė (Delfi pvz.), su kuria šnekėta,
  “atrinkinėt” kas gražu negražu jai/jiems, -patogu/nepatogu, priimtina/nepriimtina pradės,
  tai mėgink rast savesnę, pačiam priimtiną radžviliadišką, ar net bernardinišką terpę.

  Graudu, tačiau šiomis dienomis (kai po 2014-01-24 KT nutarimo) visiškai mūsų Konstitucija nebeveikianti,
  ir ja viešai bei t e i s ė t a i pasirūpinti NEI VIENO pareigūno (įskaitant jau minėtą Prezidentę) nelikę, tai
  gal Ž. Pavilionio, L. Kasčiūno, P. Žumbakio ir kitų blaivių ar “blaivių” galvų prašyt galim, – lapkričio 14 d.
  tam pat R. Karbauskiui į talką ateiti ir pradėt:
  …nuo Konstitucijos atstatymo
  (Ją ir Priesaikas sulaužiusiuosius,
  Skverneliu-Butkevičium pradedant,
  atokiau P A R E I G Ų atmėtant, taigi),
  o tik po to.. Pirmininką,
  Seimo narių sumažinimo kiekį
  BEI IŠSIKRAUSTYMO BŪTINYBĘ IŠ LAIKINŲJŲ LTSR OKUPACINĖS GULAGINĖS ADMINISTRACIJOS
  patalpų (vadinamosios LTSR AT būdelės) sprendimuose oriai, ir tikėkim karbauskiškai padoriai įvykint.

 3. Kaunietis:

  Gal neburkime iš kavos tirščių? Pagyvensime – pamatysime! Vis tiek juk, kaip sakoma, šaukštai po pietų…

 4. AAA:

  Pažiūrėkime LRT žinių laidas, ir pamatysime, kad iki dabar varoma antitrampiška propaganda. Kieno tokie antivalstybiniai, antitautiniai spendimai? Privalome sužinoti tai.

 5. Dainius Razauskas:

  Daugeliu klausimų visiškai pritariu Vytautui, dėl to paprastai įsiklausau į jo balsą net ir tais klausimais, kurių visai neišmanau. Galimas dalykas, kad kažko svarbaus neišmanau ir apie „1968 metų revoliuciją“, bet ji man visuomet buvo laisvės vėjo ženklas, ir nors tada man tebuvo 8 metai, save iš esmės irgi laikau jos „vaiku“. Kaip ir Vudstoko, nors ten nesu buvęs. Nuoširdžiai nelabai suprantu, kuo čia dėti ilgi plaukai, nutrinti džinsai ir sunkusis rokas? Man jie visai netrukdo mylėti Tėvynės (tik tikrų džinsų vis sunkiau darosi rasti…). Matyt, vėl kažko būsiu nesupratęs…

 6. Nera ko:

  bijoti to Donato Trumpo. O va tie kas visaip is jo tyčiojosi ir smeize, kas keisčiausia ir toliau ta daro. Va tiems tai reiketu susirūpinti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė