Nerijos fortas išsivaduoja nuo Antrojo pasaulinio karo sprogmenų (0)

A. Mažūno nuotr.

A. Mažūno nuotr.

Lietuvos jūrų muziejus pristabdė Nerijos forto tvarkybos darbus, nes jau antra diena čia darbuojasi Lietuvos kariuomenės Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono Sprogmenų neutralizavimo kuopos kariai. Per pirmąją dieną rasta 6 sviediniai. Pasak kariškių, žvalgomos teritorijos dugne apčiuopta dar apie 20 sprogmenų. Išminuotojai pasiryžę čia darbuotis dar gerų porą savaičių, su minų ieškikliais eidami pirma darbininkų.

Nerijos forto, kuriame yra įsikūręs Lietuvos Jūrų muziejus, rekonstrukcijos darbai tapo rimtu iššūkiu ir darbus atliekantiems darbininkams, ir kariškiams.

Jau nuo pavasario dumblo valymo darbus atliekanti įmonė UAB „Ekovalis” penkis kartus buvo priversta stabdyti darbus, nes buvo randami Antrojo pasaulinio karo laikų vokiški sviediniai. Iš viso išvežta ir neutralizuota 110 sviedinių. Dauguma jų rasta prie trečiosios kaponierės. Muziejaus istorikų teigimu, čia galėjo būti nuskandinta barža su sviediniais, nes sviediniai vietomis randami tvarkingai sudėti krūvelėmis.

1979 metais, įrengiant Nerijos forte Jūrų muziejų, buvo randama dar daugiau sviedinių. Tuo metu buvo išvežta keli tūkstančiai įvairių sprogmenų. Visos rekonstrukcijos metu statybvietėje nuolat dirbo trys kariškiai.

Pasak istoriko Romaldo Adomavičiaus, vokiečiai fortą naudojo, kaip amunicijos sandėlį, o atsitraukdami jį susprogdino, todėl sviediniai pabiro po visą teritoriją.

Forte apsauginiame griovyje vykstantys darbai nekelia jokio pavojaus ar nerimo delfinariumo lankytojams. Sprogmenys randami labiausiai nuo delfinariumo nutolusioje griovio dalyje prie miško. Beje, nei vienas sviedinys nesprogo nei įrengiant muziejų 1979 metais, nei dabar.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė