Prezidentas Valdas Adamkus jubiliejų švęs Vytauto Didžiojo universitete (2)

Valdas Adamkus

Valdas Adamkus | wikipedia.org nuotr.

Lapkričio 3-ąją prezidentui Valdui Adamkui sukanka 90-metų. Garbingą jubiliejų V. Adamkus švęs Vytauto Didžiojo universitete (VDU), kuriame jis eina Tarybos pirmininko bei Atkuriamojo Senato nario pareigas. Lapkričio 5-ąją dieną (šeštadienį) prezidento pasveikinti į Vytauto Didžiojo universiteto Didžiąją salę (S. Daukanto g. 28, Kaunas) susirinks apie 700 iškiliausių Lietuvos žmonių ir geriausių prezidento bičiulių.

Kaip teigia VDU rektorius Juozas Augutis, prezidentas yra išskirtinė asmenybė universitetui ir apskritai Kauno miestui, kuris yra gimtasis V. Adamkui. „Prezidento V. Adamkaus meilė ir parama universitetui jaučiama nuo pat VDU atkūrimo“, – didžiuojasi rektorius ir priduria, kad V. Adamkaus asmenybė išsiskiria nuoširdumo, atvirumo ir tolerancijos vertybėmis, kurios yra puoselėjamos ir universitete. „Kaip žinia, prezidentui suteiktas UNESCO Geros valios ambasadoriaus titulas. Mano manymu, taip tiksliausiai ir būtų galima apibūdinti Valdą Adamkų – geros valios ambasadoriumi, kuris puikiai atstovauja tiek universitetui, tiek Kauno miestui ir Lietuvai visame pasaulyje“.

Pats prezidentas yra ne kartą teigęs, kad be universiteto nėra nei asmenybės ugdymo, nei valstybės ateities, o kalbėdamas apie Vytauto Didžiojo universitetą neretai akcentavo, kad VDU istorija ir vertybės, diegiamos jaunajai kartai, buvo ir vis dar yra be galo svarbios. „Tai yra humanitarinių mokslų židinys, be kurio aš neįsivaizduoju tolimesnio šalies vystymosi“, – įsitikinęs prezidentas V. Adamkus.

V. Adamkus didžiuojasi prisidėjęs prie VDU atkūrimo

V. Adamkus gimė 1926 metais Kaune, vėliau mieste lankė mokyklą, karo metais dalyvavo rezistencinėje veikloje. 1944-ųjų liepą, būdamas aštuoniolikos, jis su tėvais pasitraukė į Vokietiją, kur baigė lietuvių gimnaziją, įstojo į Miuncheno universitetą, Gamtos fakultetą. 1949 metais V. Adamkus su šeima emigravo į Jungtines Amerikos Valstijas (JAV), ten 1960-aisiais baigė Ilinojaus Technologijos institutą, įgijo statybų inžinieriaus specialybę.

Prezidentas turi unikalią galimybę palyginti du nepriklausomybės laikotarpius. Kaip pats yra sakęs, Lietuvos valstybė yra tik 8 metais vyresnė už jį. „Augau, kai vystėsi 1918-ųjų Lietuva, ir aktyviai dalyvavau šaliai atsiskiriant nuo SSRS 1990 metais. Manoji karta, atsidūrusi už Lietuvos ribų, turėjo vienintelį tikslą – atgauti Lietuvai nepriklausomybę ir sugrąžinti ją į tarptautinį žemėlapį“, – pasakoja V. Adamkus.

Prezidentas įsitikinęs, kad pasaulis niekada nestovi vietoje, todėl į kiekvieną problemą ar situaciją reikia žiūrėti globaliai ir optimistiškai. Kaip pavyzdį V. Adamkus pateikia VDU atkūrimą 1989 m., kai dar nebuvo paskelbta Lietuvos nepriklausomybė ir universiteto atgaivinimas atrodė daugiau utopinė idėja, negu realybė, tačiau aktyviai bendraudami Lietuvos ir išeivijos mokslininkai susitarė bendromis pastangomis to siekti. „Prisimenu atkūrimo laikotarpį, kada lietuvių išeivijos mokslo elitas, jausdamas tarptautinės politikos pulsą ir kad Lietuva yra ant išsivadavimo slenksčio, pirmiausiai atkreipė dėmesį į aukštojo mokslo sistemą ir ėmėsi humanitarinės misijos atkurti vienintelį tarpukario Lietuvoje veikusį Vytauto Didžiojo universitetą. Didžiuojuosi tuo, kad turėjau galimybę aktyviai dalyvauti šiame atkūrimo akte, kuris buvo unikalus atvejis ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje“, – pasakoja VDU Atkuriamojo Senato narys V. Adamkus.

 

Geriausia dovana prezidentui jau „įteikta“ pavasarį

 

VDU rektorius J. Augutis, kalbėdamas apie V. Adamkaus jubiliejų, sako, kad turbūt geriausia dovana nuo prezidento, bet kartu ir skirta prezidentui, Kauno miestui ir Vytauto Didžiojo universitetui, yra pavasarį po restauracijos atidaryta prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus. „Šios viešosios įstaigos veikla taip pat susieta su VDU Lietuvių išeivijos institutu (LII). Per neilgą laiką, biblioteka jau spėjo tapti intelektualų susibūrimo, diskusijų vieta“, – džiaugiasi rektorius, pasakodamas, kad visais laikais biblioteka buvo ne tik edukacinė, bet ir kultūrinė simbolinė vieta, traukianti žmones.

 

Anot vieno iš šios viešosios įstaigos steigimo iniciatorių, VDU istoriko prof. Egidijaus Aleksandravičiaus, visuomenei, kuri nori lygiuotis į stiprias Vakarų demokratines valstybes, šis JAV tradicijos perėmimas yra itin svarbus. „Vytauto Didžiojo universitetas, turėdamas savo sektinų herojų panteone V. Adamkų ir prisidėdamas kaip institucija prie šios bibliotekos-muziejaus, sukuria didžiules galimybes ugdyti naujuosius lietuvių demokratijos, pilietinės ir atviros visuomenės bei globalios Lietuvos lyderius“, – VDU ir V. Adamkaus bibliotekos ateities perspektyvas pristato prof. E. Aleksandravičius.

 

E. Aleksandravičius pasakoja, kad VDU, suvokdamas ir įvertindamas Lietuvos išeivijos įdirbį valstybės vertybių formavimuisi, save pozicionuoja kaip Pasaulio lietuvių universitetą, todėl dialogo kūrimo procese biblioteka taip pat yra įdomi ir svarbi vieta išeivijos lietuviams – nemažą dalį veiklų ateityje planuojama skirti išeivijos istorijai pristatyti, o V. Adamkus yra vienas svarbiausių lietuvių išeivijos simbolių.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė