Pasaulyje net 53 riešutų rūšys – kokia pati mėgstamiausia? (0)

ligauspexa.ru nuotr.

ligauspexa.ru nuotr.

Ruduo – riešutų metas, kai parduotuvių lentynos užpildomos naujo derliaus vaisiais. Pasaulyje priskaičiuojamos net 53 riešutų rūšys.

Lietuvą iš įvairių kraštų pasiekia iki 20 riešutų rūšių, jų pasiūla po truputį auga, o tautiečiai eksperimentuoja bei vis dažniau renkasi egzotiškesnes riešutų rūšis.

Migdolų dalis – beveik ketvirtadalis rinkos

Mėgstamiausi pasaulyje riešutai – migdolai. Būtent jų parduodama daugiausia – pasaulinėje riešutų rinkoje migdolųužimama dalis artėja prie 25 procentų. Šie riešutai itin vertinami dėl maistinių savybių: pasak mitybos žinovų, valgant migdolus mažinama širdies ligų ir diabeto rizika, todėl tai – puikus užkandis norintiems sveikai maitintis.

Migdolai, kurie yra net ne riešutai, o sėklos, buvo žinomi ir mėgstami dar prieš kelis tūkstančius metų, jų liekanų rasta net Egipto faraono Tutanchamono kape. Manoma, kad anuomet egiptiečiai migdolus atsiveždavo iš Vidurinių Rytų.

Tuo tarpu Lietuvoje, riešutais prekiaujančios įmonės „Arimex“ direktoriaus Audriaus Janiūno teigimu, labiausiai mėgstamos kepintos pistacijos, migdolai – kiek mažiau mėgstami. Nedaug nuo jų atsilieka anakardžiai ir graikiniai riešutai. Tiesa, konkrečios rūšies riešutai vis dar nėra tokie mėgstami kaip jų mišiniai: „Studentų maistas“ ar „Karališkas mišinys“, kuriuose yra 4–5 rūšių riešutų, dažniau randa vietą pirkėjų krepšeliuose.

Riešutų geografija – nuo Vidurio Rytų iki Pietų Amerikos

Brangiausi riešutai Lietuvos rinkoje, pasak A. Janiūno, yra kedrinės pinijos, karijai ir pistacijos, bet kaina neatbaido pirkėjų – šių rūšių riešutų pardavimai auga.

„Sveika mityba ir sveikas gyvenimo būdas dabar labai paplito, todėl ir riešutų perkama dažniau nei anksčiau. Patys riešutai yra geras ir sveikas užkandis, be to, iš tam tikrų rūšių yra gaminamas pienas, jų dedama į vis labiau mėgstamus sveikuoliškus kokteilius“, – sako A. Janiūnas.

Daugiausiai žemės riešutų yra užauginama Kinijoje, Indijoje ir JAV. Jungtinėse Valstijose žemės riešutai itin mėgstami – amerikiečiai švenčia žemės riešuto mėnesį, rungtyniauja, kas suvalgys daugiau sumuštinių su žemės riešutų sviestu, netgi gabeno žemės riešutus į mėnulį.

Žemės riešutai, kaip ir bertoletijos, kilę iš Pietų Amerikos, migdolai – iš Viduržemio jūros regiono valstybių, Turkijos, Italijos, taip pat – Vidurio Rytų. Lietuvių mėgstamos pistacijos kilusios iš Vidurio Rytų, čia jų iki šiol auginama daugiausia. Pistacijos taip pat auginamos JAV, Kinijoje. Į Lietuvos prekybos centrus riešutai atkeliauja iš viso pasaulio – daug jų atvežama iš Ukrainos, Kinijos, Irano, Vietnamo, Turkijos ar Brazilijos.

Mėgstamiausias gaminys – riešutų sviestas

Pats mėgstamiausias iš riešutų gaminamas gaminys – žemės riešutų sviestas, kurį pagrįstai galima tituluoti nacionaliniu JAV maisto skanėstu. Kasmet amerikiečiai suvalgo apie 300 tūkst. tonų žemės riešutų ir dar tiek pat iš jų pagaminto sviesto. Net du JAV prezidentai, prieš užimdami šią kėdę, buvo žemės riešutų augintojai. Net ir dabar JAV vyrauja šeimyniniai šių riešutų ūkiai.

Riešutai, kurie ir dabar sudaro didelę dalį mūsų kasdieninio maisto, buvo mėgstami visais laikais. Senovės graikai tikėjo, kad lazdynų riešutai gydo kosulį ir plikimą, o graikiniai riešutai yra seniausiai žinomas maistas, augantis ant medžių, – jam jau 10 tūkst. metų. Senovės inkai ir majai žemės riešutus šalia kitų gėrybių aukojo savo dievams, o pistacijos Irane ir Kinijoje iki šiol yra vadinamos linksmaisiais riešutais.

Riešutus žmonės valgė jau tada, kai kitokio maisto tiesiog nebuvo. Todėl daugelyje šalių, kuriose auga riešutmedžiai, kulinariniame pavelde vyrauja riešutų turintys patiekalai.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė