Izraelio valstybės ambasada apdovanos Pasaulio Tautų Teisuoliais pripažintos šeimos iš Kauno artimuosius (0)

pasaulio_teisuolio_medalis_wikipedija-org

Pasaulio teisuolio medalis | wikipedija.org

Spalio 21 d. Kauno Kazio Griniaus progimnazijoje Izraelio Valstybės ambasadorius Lietuvoje Amir Maimon „Jad Vašem“ Pasaulio Tautų Teisuolių medaliu ir garbės raštu apdovanos Blažaičių šeimą, kuri Antrojo pasaulinio karo metais, nepaisant mirtino pavojaus visai šeimai, gelbėjo žydus nuo nacių genocido. Antanas ir Adelė Blažaičiai, ir jų dukra Valentina bus apdovanojami po mirties, tad apdovanojimą priims šeimos artimiausi giminaičiai.

Blažaičių šeima garbingą apdovanojimą gavo už tai, kad Antrojo Pasaulinio karo metais, savo namuose Panemunėje, priglaudė Chavos ir Rafaelio Finų dukrą Rozą ir augino ją iki karo pabaigos. Visa gausi mergaitės Rozos giminė buvo nužudyta Kauno gete, išsigelbėti pavyko tik mergaitės tėvams. Pasibaigus karui Chava ir Rafaelis Finai buvo išlaisvinti iš koncentracijos stovyklos,  grįžo į Kauną ir rado savo dukrą saugiai augančią Blažaičių namuose. Roza buvo ne vienintelė Blažaičių globojama mergaitė. Karo metu, prie jų namų slenksčio buvo paliktas kūdikis, kurio po karo taip niekas ir nepasigedo.

Šis kūdikis užaugo Blažaičių namuose kaip mylima jų dukra.  Kauno Kazio Griniaus progimnazija šiai progai pasirinkta neatsitiktinai. Prezidentas Kazys Grinius ir jo žmona Kristina šiemet taip pat buvo apdovanoti „Jad Vašem“ Pasaulio Tautų Teisuolių medaliu. Apdovanojimas buvo įteiktas artimiausiam Kazio Griniaus giminačiui, Kauno Kazio Griniaus progimnazijos direktoriui Stanislovui Šimanauskui.

„Tomis tamsiomis dienomis Jie buvo saulės spindulys, žmoniškumo blyksnis. Tose vietose, kur buvo uždaromos durys, Jie atidarydavo langus. Laikotarpiu, kuriuo dominavo diktatoriškas žiaurumas bei visuomenės bejėgiškumas, Jie ištiesdavo ranką praradusiems viltį. Jie gelbėjo žydų gyvybes tuo metu, kai žydo gyvybė buvo bevertė“, – apie Pasaulio Tautų Teisuolius kalba Izraelio valstybės ambasadorius Amir Maimon.

Pasaulio Tautų teisuolio vardą Izraelio Valstybė suteikia žmonėms, kurie Antrojo pasaulinio karo metais labai rizikingomis aplinkybėmis gelbėjo persekiojamus žydų tautybės asmenis. Memorialinis institutas Katastrofos kankiniams ir didvyriams atminti Jad Vašem Jeruzalėje apdovanoja žydų gelbėtojus Pasaulio Tautų Teisuolių medaliais, kuriuose išgraviruoti žodžiai „Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėja visą pasaulį“. Jų garbei Izraelyje esančioje Teisuolių alėjoje pasodinamas medis.

2016 m. sausio 1 d. duomenimis, 889 Lietuvos piliečiai yra pripažinti Pasaulio Tautų Teisuoliais.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė