Ieškoma ryšių su kaimo jaunimu (0)

supuokles-kaimas_zum-lt

zum.lt nuotr.

Vokietijos, kaip ir Lietuvos, regionai susiduria su jaunimo migracijos problema – jaunus žmones po studijų dažnai suvilioja gyvenimas mieste. Kaimai tuštėja, o miestuose jaunimui tenka labai konkuruoti. Kaip suvaldyti šį procesą, kaip įtraukti jaunimą į plėtros procesus kaimo vietovėse, kartu su vokiečiais tarptautinėje konferencijoje Brandenburgo žemėje diskutavo čia viešėję Lietuvos vietos veiklos grupių, Programos „Leader“ ir žemdirbių mokymo metodikos centro, Žemės ūkio ministerijos atstovai.

Vokietijos vietos veiklos grupių (VVG) darbo specifika, požiūris į investicijas šiek tiek skiriasi nuo Lietuvos, tačiau bendri principai lieka tokie patys. Vokiečiams labiau patinka investiciniai projektai, jie visai nefinansuoja vadinamųjų „minkštųjų“ veiklų. Kaip ir lietuviai, vokiečiai veikloms su jaunimu teikia prioritetus, tačiau realiai tai matoma ne skaičiuojant projekto surinktus balus, bet per finansavimo sumas. Didesnė parama skiriama tiems projektams, kurie įtraukia jaunimą ir vaikus tiesiogiai, tai yra jie patys dalyvauja projekto rengime. Kai jaunimas nėra įtraukiamas – parama skiriama mažesnė.

Vokiečiai mano, kad labai svarbu rasti metodų, kaip sužadinti jaunimą. Vokietijoje skiriama nemažai lėšų mokytojams, mentoriams, kurie atrastų ryšį su jaunimu, išgirstų jų poreikius, pakeltų jų motyvacijos lygį. Konsultantai, dirbantys su jaunimu, įsitikinę, kad jaunimo migraciją iš kaimo galima suvaldyti tik atitinkamai parinkus prieraišumo prie gimtosios vietovės principus. Brandenburgo žemėje konsultantai pagal kiekvienos organizacijos individualius poreikius rengia specialistus – įtraukties procesų moderatorius. Jaunam žmogui parodoma, kad gyvenimas mažame miestelyje, jo žinomoje aplinkoje yra labai patogus ir dažnai net pranašesnis nei didmiestyje, kur nieko nepažįsti, neretai jautiesi vienas ir lieki nepastebėtas. Taip sukuriami jaunimui svarbūs prieraišumo principai.

Klestintis darželis – mažo kaimelio pažiba

Vizito metu lietuviai susipažino su įdomiais pavyzdžiais – klestinčiais Leader programos finansuojamais projektais, ypač reikalingais visai vietos bendruomenei. Trebnitzo bendruomenės vaikų darželis įkurtas kaime, buvusiame privačiame name, šiuo metu nuosavybės teisė priklausančiame  vietos bendruomenei.  Patalpos naudojamos ir darželio, ir pačios bendruomenės administracijos reikmėms. „Visi sutelpame ir patalpomis dalijamės draugiškai, – sakė miestelio seniūnas Holgeras Ackermannas, rodydamas sieninę spintą, kurioje yra kiekvienai organizacijai skirta lentyna ir gražiai iš spintos išstumiamas stalas su kompiuterine darbo vieta. – Mes visi baigę darbą privalome susitvarkyti, todėl problemų niekam nekyla“.

Iš pradžių darželį nuolat lankė vos 20 vaikų. Vėliau vaikų skaičius pastebimai ėmė augti, nes apie šį darželį apylinkėje ėmė sklisti puikūs atsiliepimai. Dabar čia yra apie 60 vaikų – nuo pačių mažiausiųjų (dar visai kūdikių), vos pradėjusių vaikščioti, iki vyresnių 6 m. darželinukų. Jiems visiems pagal poreikius sudarytos sąlygos 2 aukštų name: pirmame – mažieji, antrame – vyresni. Į šį darželį tėvai vaikus veža net iš gretimų kaimų. Šiuo metu darželio patalpos plečiamos, įrenginėjama salė. Leader lėšomis supirkta dalis darželio inventoriaus.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė