Mirė garsus Lenkijos kino režisierius Andžejus Vaida (0)

Andžėjus Vaida | wikipedija.org, M, Kubik nuotr.

Andžėjus Vaida | wikipedija.org, M, Kubik nuotr.

Spalio 10 d., sekmadienio vakarą mirė vienas žymiausių Lenkijos teatro ir kino režisierių Andžejus Vaida (Andrzej Wajda), pranešė laikraščio „Gazeta Wyborcza“ interneto svetainė. Režisieriui buvo 90 metų.

Režisierius mirė ligoninėje. Remiantis nepatvirtintais pranešimais, A. Vaida mirė nuo plaučių funkcijos nepakankamumo.

Per 60 kūrybos metų režisierius sukūrė daugiau nei 40 vaidybinių filmų. Daugelį filmų, tokių kaip „Kanalas“, „Žmogus iš marmuro“, „Žmogus iš geležies“ ir „Katynė“, režisierius sukūrė įkvėptas karo siaubo ir komunistinio laikotarpio.

2000 metais A. Vaida apdovanotas „Oskaru“ už visą savo kino kūrybą.

Keturi A. Vaidos filmai yra buvę nominuoti „Oskarui“ kategorijoje „geriausias kino filmas užsienio kalba“. O 1981 metais Kanų kino festivalyje režisieriaus filmas „Žmogus iš geležies“ pelnė „Auksinę palmės šakelę“.

A. Vaida 1926 metais gimė Lenkijos Suvalkų mieste. Jo tėvas – vienas iš 1940-ųjų Katynės žudynių aukų. Filme „Katynė“ papasakota tėvo istorija.  A. Vaida norėjo sekti tėvo pėdomis, tačiau jo nepriėmė karo akademija ir jis Antrojo pasaulinio karo metu prisijungė prie lenkų pasipriešinimo judėjimo.

Filmas „Žmogus iš geležies“ (Czlowiek z zelaza) vaizduoja Lenkijos antikomunistinės profesinės sąjungos „Solidarumas“ iškilimą.

Šis filmas 1981-aisiais laimėjo Kanų „Auksinę palmės šakelę“, nors tuo metu Lenkijos režimas ėmėsi represijų prieš „Solidarumą“, o šalyje paskelbė karo padėtį.

1981-aisiais pelnytas pagrindinis Kanų festivalio apdovanojimas išgelbėjo A.Vaidą nuo arešto savo šalyje. Tuo metu buvo suimta daug režisieriau draugų, tarp jų – „Solidarumo“ lyderis Lechas Valensa (Lech Walesa).

Rugsėjo mėn. Toronto kino festivalyje įvyko jo paskutiniojo filmo „Povaizdžiai“ (Powidoki) premjera.

Kategorijos: Kultūra, Menas, Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė