Ekologijai neabejingi kūrėjai žada supaprastinti atliekų rūšiavimą (1)

siuksles-atliekos-rusiavimas_vgtu-lt

Atliekų rūšiavimas | vgtu.lt nuotr.

Ar žinojote, kad plastikas suyra tik per 500 metų? Šiandien pagaminama ir suvartojama net 20 kartų daugiau plastiko, nei prieš 50 metų, o iš 25 dviejų litrų plastikinių butelių galima pagaminti megztinį suaugusiam žmogui! Masinis pakuočių naudojimas antrinių žaliavų surinkimą ir perdirbimą pavertė viena didžiausių šių dienų aktualijų. Atsakymo į klausimą, kaip supaprastinti ir padidinti perdirbamų atliekų rūšiavimą, ieško projekto „isort“ komanda, Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) „LinkMenų fabrike“ kurianti rūšiavimo sistemą – inovatyvias talpas antrinių žaliavų rūšiavimui.

„Projektas prieš porą metų pradėtas Vilniaus dailės akademijoje (VDA). Kuriant kursinį studijų darbą, gimė virš 20 įvairių talpų, skirtų antrinių žaliavų rūšiavimui uždarose patalpose, vizualizacijų. Vėliau ši tema buvo tęsiama bakalaurinio darbo metu“,– pasakoja dabar jau buvę studentai, projekto „isort“, nariai.

Vienas iš kuriamų ir tobulinamų prototipų – „Spider bin“. Apklausus virš 300 respondentų paaiškėjo, kad dauguma žmonių, rūšiuojant atliekas, naudoja paprastus maišus, todėl kilo mintis sukurti „rėmą“ rūšiavimui naudojamiems vienkartiniams maišams. „Spider bin“ pakankamai universalus: kadangi yra lengvai sulankstomas, nenaudojamas užima mažai vietos, yra paprastai transportuojamas – jį patogu išsivežti į gamtą, tiesiog įsidėjus į bagažinę, arba pakabinti ant sienos, kad grindys po juo būtų lengvai valomos. Jis puikiai tiks ir festivaliams – sulankstomam rėmui nereikės daug vietos sandėliavimui ir transportavimui, o nudažytas specialiais dažais „švies“ tamsoje.

Nors šiuo metu VGTU „LinkMenų fabrike“ „Spider bin“ vis dar tobulinamas ir kuriami jo prototipai, ši inovacija jau sulaukė įvertinimo – praėjusiais metais gavo „Jaunojo dizainerio“ papildomą prizą produktų dizaino kategorijoje, o šiemet buvo apdovanotas tarptautinio „A’ Design Award“ konkurso sidabro medaliu.

„Norėjome išbandyti įvairias medžiagas, taip pat reikėjo atlikti stiprumo ir atsparumo bandymus. VGTU „LinkMenų fabriko“ komanda pasiūlė savo pagalbą – padarė vieną prototipą iš plastiko, atliko įvairius „rėmo“ stiprumo bandymus. Naudojamės „LinkMenų fabriko“ staklėmis, dažymo įranga“, – apie prototipo gamybos procesą pasakoja „isort“ atstovai.

,,Pirminis „Spider bin“ prototipo rėmas buvo pagamintas naudojant HPL (aukšto slėgio laminatą), todėl atsparus trinčiai bei lengvai plaunamas ir ekologiškas. Visgi pradžioje dėl netinkamai parinktų medžiagų prototipui trūko patvarumo. „LinkMenų fabriko“ specialistai ištyrė potencialius konstrukcijos pakitimus ir nustatė silpniausias gaminio mazgų vietas. Tyrimo metu buvo simuliuojamas konstrukcijos naudojimas ir pasiūlyti nauji tvirtinimo mazgai, kurie padidintų konstrukcijos patikimumą. Padarius pakeitimus gaminio konstrukciniame brėžinyje bei parinkus tinkamą medžiagą ir technologijas gamybai, pasaulį išvydo dar vienas „Spider bin“ variantas – plastikinis prototipas“, – apie gamybos procesą pasakoja VGTU „LinkMenų fabriko“ Mechanikos laboratorijos vedėjas Mykolas Bistrickas.

„isort“ komandos užmojai dideli – tikisi iki realių produktų išvystyti ir pradėti masinę gamybą ne tik „Spider bin“, bet ir kitų kuriamų prototipų, o, esant tokiam darniam ir abipusiai naudingam bendradarbiavimui su VGTU „LinMenų fabriku“, neabejoja, jog tai pavyks įgyvendinti greitu metu.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė