Įvertinti geriausi Lietuvoje trakėnų veislės žirgai (0)

Trakėnų žirgas | wikipedia.org nuotr.

Trakėnų žirgas | wikipedia.org nuotr.

Rugsėjo 23–24 d. Pagėgių r. esančiame UAB „Lietuvos žirgyno“ filiale „Nemuno žirgynas“ vyko Lietuvos trakėnų veislės eržilų ir kumelių vertinimai ir darbingumo bandymai. Šiemet vertinimuose dalyvavo 32 trakėnų veislės žirgai, iš jų 27 išauginti „Lietuvos žirgyne“. „Lietuvos žirgyno“ 12 eržilų ir 9 kumelės pateko į ringą galutiniam įvertinimui. Iš privačiai auginamų trakėnų į ringą buvo išvesti 2 eržilai ir 1 kumelė.

Eržilų laureatų trejetuko vietas pasidalijo privačiai auginamas trakėnų veislės eržilas Numas (1 vieta) ir du „Lietuvos žirgyno“ auginami trakėnų veislės eržilai – Eriksonas pelnė 2, o Hailasas 3 vietą (abu iš filialo „Nemuno žirgynas“). Tarp kumelių komisija nugalėtoja pripažino „Lietuvos žirgyno“ išaugintą Efedrą (filialas „Nemuno žirgynas“), o kumelė Lankesa („Vilniaus žirgyno“ filialas) pelnė 2 vietą. Kiekvienais metais bendrovės filiale „Nemuno žirgynas“ vykstančių bandymų tikslas – įvertinti ir atrinkti geriausius Lietuvoje trakėnų veislės žirgus. Bandymų metu vertinamas žirgo tipas, eksterjeras, žingsnis, risčia, šuoliavimas, bendras įspūdis, šuolio technika.

„Nuo eržilo ir kumelės parinkimo iki aukšto įvertinimo bandymuose praeina net 3–4 metai, per kuriuos tenka įdėti nemažai pastangų, puoselėjant žirgus. Jų įvertinimo sėkmė labai priklauso nuo zootechnikų žinių ir kvalifikacijos. Jų profesionalumo dėka mūsų auginami trakėnai kasmet pelno puikius įvertinimus“, – komentuoja „Lietuvos žirgyno“ l. e. p. direktorė Palmyra Vinkšnaitė.

Vertinimo komisiją sudarė Vokietijos trakėnų sąjungos ekspertė Ute Sander, Lenkijos trakėnų vertinimo ekspertas Tomasz Siedlanowski, Lietuvos trakėnų vertinimo ekspertai Raminta Sakalauskienė ir Arūnas Jurgaitis. Vertinimuose vadovautasi Lietuvos trakėnų žirgų augintojų asociacijos selekcinėje programoje patvirtintomis vertinimo taisyklėmis. Lietuvos trakėnų žirgų augintojų asociacija yra Vokietijos trakėnų žirgų asociacijos narė. Renginyje dalyvavo ne tik svečiai iš Lietuvos, bet ir Lenkijos, Estijos ir Latvijos. Renginį organizavo UAB ,,Lietuvos žirgynas“ ir Lietuvos trakėnų žirgų augintojų asociacija.

Vertinimų ringe dalyvavusios kumelės bus įrašytos į trakėnų veislės žirgų kilmės knygos kumelių pirmą pagrindinį skyrių. Kumelės papildo „Lietuvos žirgyno“ veislinę trakėnų bandą – palikuonių savybės net 70 proc. priklauso būtent nuo kumelių genetikos. Kiekvienais metais „Lietuvos žirgyne“ trakėnų veislės banda padidėja maždaug 80 vnt. nauju prieaugliu, iš kurių po kelerių metų paprastai licencijuojami ir pripažįstami 2–3 eržilai kaip reproduktoriai ir apie 20 veisimui tinkamų kumelių.

Trakėnų žirgų veislė buvo išvesta dar XVIII a. viduryje, lietuviškas ir prūsiškas kumeles kryžminant su geriausiais įvairių veislių eržilais. Ši žirgų veislė išsiskiria išvystytu raumenynu, taisyklingu eksterjeru, grakštumu, gerais aliūrais ir lengvu šuoliu. Šiandien trakėnai yra priskiriami prie nykstančių žirgų veislių. Genofondo saugojimo funkcijas šalyje LR žemės ūkio ministerijos pavedimu įgyvendina „Lietuvos žirgynas“ – šiuo metu žirgyne yra auginami 463 trakėnų veislės arkliai ir tai pasaulyje didžiausia trakėnų veislės banda.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė