Iškilmingai įteikti apdovanojimai „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“ (0)

Iškilmingo apdovanojimo dalyviai | J. Dingelio nuotr.

Iškilmingo apdovanojimo dalyviai | J. Dingelio nuotr.

Rugsėjo 25 d. Vilniaus Šv. Jonų bažnyčioje vyravo šventinės nuotaikos, rinkosi garbingi svečiai ne tik iš Lietuvos, bet ir artimųjų kaimyninių valstybių: Rusijos prezidento Boriso Jelcino bendražygis Genadijus Burbulis su žmona Nadežda, pirmasis nepriklausomos Baltarusijos vadovas Stanislovas Šuškevičius, Lenkijos užsienio reikalų ministro patarėjas politologas Pšemislovas Petras Žuravskis vel Grajevskis (Przemysław Piotr Żurawski vel Grajewski),  Europos Sąjungos atstovybės Rusijos Federacijoje vadovas Vygaudas Ušackas su žmona Loreta, pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas profesorius Vytautas Landsbergis ir kiti. Atvykusius svečius pasitiko tautiniais drabužiais pasipuošę merginos. Iškilmingai buvo įnešta apdovanojimų „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“ komisijos vėliava, sugiedota Tautiška giesmė bei tylos minute pagerbti Anapilin išėję laisvės gynėjai. Šventinę atmosferą taip pat padėjo sukurti susirinkusiųjų nuoširdūs, šilti ir prasmingi žodžiai.

Pasaulis kaip didelė simfonija

Pirmojo Lietuvos apdovanojimo nominantas „Už didelį asmeninį indėlį ir paramą Lietuvai, pripažįstant mūsų valstybės nepriklausomybę ir išvedant Rusijos kariuomenę“ G. Burbulis papasakojo, kad labai kruopščiai kartu su žmona ruošėsi šiam dieviškam įvykiui, kad jis net naujus baltinius ir kostiumą apsirengė. I-ojo laipsnio medalio „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“ nominantas kalbėjo: „Galvoju, kad mano senelis Kazimieras Burbulis, gimęs 1884 m. Panevėžio valsčiaus kaime, ir visas mūsų kaimas, ir visa giminė negalėjo įsivaizduoti, kad po 107 metų jo anūkas Geška Burbulis kartu su įžymiuoju Borisu Jelcinu sausio 13-ąją atstovaus Rusijai istoriniame įvykyje Taline.“

G. Burbulis su padėka prisiminė Baltijos kelio akciją, kuri sukrėtė visą pasaulį ir pabrėžė, kad 1991 metų pučo Maskvoje metu Baltijos kelio pavyzdžiu atsirado gyvoji grandinė aplink Baltuosius rūmus.

Pirmoje eilėje iš kairės: kun. T. Šernas, kun. G. Vitkus, prof. V. Landsbergis, G. Burbulis, V. Ušackas, jo žmona Loreta, G. Burbulio žmona Nadežda | J. Dingelio nuotr.

Pirmoje eilėje iš kairės: kun. T. Šernas, kun. G. Vitkus, prof. V. Landsbergis, G. Burbulis, V. Ušackas, jo žmona Loreta, G. Burbulio žmona Nadežda | J. Dingelio nuotr.

„Pas genialų M. K. Čiurlionį, su kurio kūryba mus – rusus, lietuvius – supažindino prof. V. Landsbergis, yra maldos formulė: „Visas pasaulis man atrodo tarsi didelė simfonija, o žmonės joje – natos.“ Aš giliai tikintis žmogus, tikiu nuostabia dvasine Visatos harmonija. Tikiu, kad ši harmonija turi simfoninį skambėjimą, kur kiekvienas žmogus kiekvieną akimirką nuo vaikystės iki senatvės įneša į ją savo talentus, atsakomybę ir indėlį būti žmogumi“, –  tęsė G. Burbulis. Šis B. Jelcino bendražygis vaizdingai palygino pasaulį su didele simfonija, kurioje kažkodėl dažniausiai girdimos tragiškos natos, ir pabrėžė, kad pasaulyje neretai patiriamos kritiškos situacijos. Tačiau nominantas akcentavo, kad nėra jokių kliūčių kiekvienoje kritiškoje situacijoje surasti naujas galimybes kūrybai, supratimui, dialogui, taikos palaikymui.

Pasisakymo pabaigoje jo užduotas klausimas prof. V. Landsbergiui, kaip tiksliai kirčiuoti pavardę Burbulis, sulaukė šiltų plojimų.

Nuoširdūs, šilti ir prasmingi žodžiai

Gydytojas, politikas, diplomatas Antanas Vinkus, apdovanotas I-ojo laipsnio medaliu „Už nuolatinę pagalbą ir meilę žmogui“, sakė: „Gyvenime yra gėris, blogis ir mirtis. Gėrį ir blogį mes dažnai sugebame apgauti, bet mirties niekada. Kol Dievas leidžia mums gyventi šioje Žemėje, skubėkime daryti gerus darbus.“

I-ojo laipsnio medalio „Už nuolatinį Lietuvos autoriteto ir įvaizdžio stiprinimą tarptautiniu mastu, tautos istorinės atminties bei demokratinių idealų stiprinimą, už ilgamečius partnerystės ryšius su Lietuvos akademine bendruomene“ nominantas diplomatas Vygaudas Ušackas akcentavo tikėjimo, vilties ir draugų svarbą: „Gali būti labai ištikimas savo idealams, gali tikėti, bet jeigu nebus draugų, bendraminčių, tai mūsų kelias į laisvę ir nepriklausomybę būtų žymiai žymiai sunkesnis. Mes turime grąžinti tą skolą draugams, kurie padėjo išstoti iš blogio imperijos.“ Diplomatas  prisiminė 1991 m. gruodžio 8 d. Belovežo susitarimo (Minsko susitarimas) dokumentus, pripažinusius oficialią imperijos baigtį, kuriuos pasirašė tuomečiai Baltarusijos, Rusijos ir Ukrainos vadovai Stanislovas Šuškevičius, Borisas Jelcinas ir Leonidas Kravčiukas.

Jėzuitų ordino Lietuvoje ir Latvijoje vadovas, provincijolas Gintaras Vitkus, apdovanotas „Už sielovadą, ganytojišką veiklą, krikščionišką atjautą bei paramą žmogui“, akcentavo šeimos vertybių svarbą: „Labai dėkoju savo tėvams tremtiniams, savo seneliams, o ypač Juozui Vitkui-Kazimieraičiui – Lietuvos kariuomenės pulkininkui, partizaninio karo organizatoriui. Visi žinome, kokios svarbios šeimos vertybės.“

Lietuvos Didžiosios kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų (birutiečių) draugijos Vilniaus skyriaus pirmininkė, aktyvi visuomenininkė, pedagogė Irena Burokienė, apdovanota „Už nenuilstamą ir atsidavusį savanorišką darbą šeimai, sostinei, tautai ir valstybei“, kalbėjo: „Karininkų šeimų moterys, stodamos į Lietuvos Didžiosios kunigaikštienės Birutės sąjungą, sako tokius žodžius – „Birutės vardu šventą ugnį nešu“. Būdamos toje draugijoje stengiasi puoselėti tautines tradicijas, dvasines vertybes, palaikyti bičiulystę ir atjautą. Didžiuojuosi būdama karininko žmona, Parlamento gynėjo žmona. Didžiuojuosi savo sūnumis, vienas iš jų gimęs per Sausio 13-osios įvykius.“

Lietuvių kalbos ekspertė, kalbininkė, žurnalistė Albina Šiupienienė, apdovanota „Už principingumą ir begalinį atsidavimą gimtajai kalbai, jos puoselėjimą ir saugojimą, už dėmesį dzūkų krašto tradicijoms bei naujų bendruomeninių veiklos formų kūrimą“, dėl ligos iškilmingoje ceremonijoje nedalyvavo.

Iš kairės: E. Zingeris, A. Vinkus, kun. G. Vitkus, I. Burokienė, V. Ušackas, prof. V. Landsbergis, G. Burbulis, S. Šuškevičius, S. Povilaitis | J. Dingelio nuotr.

Iš kairės: E. Zingeris, A. Vinkus, kun. G. Vitkus, I. Burokienė, V. Ušackas, prof. V. Landsbergis, G. Burbulis, S. Šuškevičius, S. Povilaitis | J. Dingelio nuotr.

Kiekvienam apdovanotajam buvo įteiktos rožės ir skambėjo fanfaros, kurias puikiai trimitavo Andrius Stankevičius ir Gytis Vaitiekūnas. Iškilmingos apdovanojimų įteikimo ceremonijos pabaigoje skambėjo Vilniaus „Saulėtekio“ mokyklos-daugiafunkcinio centro vaikų choro dainos (vadovė Tatjana Balkuvienė), puikiai pasirodė trimitininkai G. Vaitiekūnas ir A. Stankevičius, gražiausią dainą apie Vilnių rusų kalba atliko žinomas atlikėjas Ilja Vatkinas, maloniai nuskambėjo „Saulėtekio“ mokyklos muzikos mokytojo Stanislovo Karaliaus dainos bei maestro Danieliaus Praspaliauskio profesionaliai atliekama saksofono muzika.

Apdovanojimus „Už nuopelnus Vilniui ir Tautai“ įteikė komisijos pirmininkas kunigas Tomas Šernas. Apdovanojimų įteikimo iškilmes vedė komisijos kancleris Saulius Povilaitis.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė