Istorijos institute vyks tarptautinė konferencija „Skirtys ir bendrumai kultūriniuose ir socialiniuose kontekstuose” (0)

Alkas.lt koliažas

Alkas.lt koliažas

Rugsėjo 22–23 dienomis Lietuvos istorijos instituto (LII) Etnologijos ir antropologijos skyrius (Kražių g. 5, Vilnius) surengs tarptautinę konferenciją „Skirtys ir bendrumai kultūriniuose ir socialiniuose kontekstuose”.

Konferencijoje, kurią remia Lietuvos
mokslo taryba, dalyvaus etnologai, antropologai, sociologai, folkloristai iš Vilniaus, Kauno, Klaipėdos mokslo institucijų bei iš užsienio – Latvijos, Švedijos, Vokietijos, Čekijos, Lenkijos. Konferencijoje pranešimus skaitys ir doktorantai. Konferencija vyks anglų ir lietuvių kalbomis. Ketinama perskaityti 29 pranešimus.

Konferencijos rengėjai Vida Savoniakaitė, Auksuolė Čepaitienė, Vytautas Tumėnas, Darius Daukšas tarsi vainikuoja savo penkerių metų tyrimų programą „Savas” ir „kitas” Lietuvoje: socialinės struktūros, kultūra, tapatybė”. Siekia platesnei visuomenei pristatyti ne tik svarbiausius tyrimų vaisius bet ir atkreipti dėmesį į šių klausimų tarptautiškumą ir tarpdalykiškumą.

Pasak konferencijos rengėjų, antropologiniai ir etnologiniai klausimai apie „savą“ ir „kitą“ aktualizuoja savitumo ir kitoniškumo, skirčių ir bendrumų suvokimus ir jungtis, visuomenę vienijančius ir jungiančius aspektus, grupinės ir asmeninės tapatybės klausimus, nacionalizmą, homogenizuojantį valstybės veiksnį, globalizacijos vyksmus ir daugelį kitų dalykų, visapusiškai svarstomų įvairiuose dabarties gyvenimo terpėse.

„Skirtys „mes“ ir „jie“ tampa naujai suvokiamos kaip bendruomenės „keitimasis“. Šiandienė tikrovė akivaizdžiai parodė, kad „savas“ ir „kitas“ yra ne tik tyrėjų taikomos kultūrinės ir socialinės klasifikacijos prieigos, bet ir konkrečios, judrios, gyvenimiškai apčiuopiamos realijos, skatinančios dar kartą kritiškai pažvelgti į, atrodytų, nepajudinamai įsitvirtinusią socialinės teorijos klasiką – Gemeinschaft/Gesellschaft (bendruomenė/visuomenė) prieštarą, kultūrinę ir socialinę įvairovę, solidarumo sampratą, skirtingas socialines tvarkas. Šiandienėje kasdienybėje išaugus žmonių judėjimo srautams, kurie peržengia įprastą migracijos apibrėžimą, vėl apsinuogina žmogaus būčiai svarbiausias klausimas apie „savą” ir „kitą“ skiriančias bei jungiančias ypatybes kultūriniu ir socialiniu požiūriu“, – rašoma konferencijos rengėjų pranešime.

Konferencijoje įvairių sričių mokslininkai kritiškai apmąstys individų, bendruomenių ir visuomenių tarpusavio sąveiką lemiančių „skirčių“ ir „bendrumų“ svarbias kultūrines ir socialines apraiškas bei jų kontekstus. Pranešėjai nagrinės:

  • „savo“/„kito“ sampratos pokyčius mokslo teorijoje ir visuomenėje bei tai, kas iššaukia „savojo“ virsmą „kitu“ ir priešingai;
  • „skirčių“ ir „bendrumų“santykį tradicinėse bendruomenėse ir šiuolaikinėse visuomenėse;
  • „sava“ ir „kita“ kultūrines ir socialines praktikas individo/grupės/visuomenės lygmenyse;
  • skirčių ir bendrumų materialias ir vizualias apraiškas, žyminčias kultūrines simbolines prasmes;
  • skirčių ir bendrumų kultūrinius ir socialinius aspektus, jų kontekstus ir iššūkius.

Konferencijos darbotvarkę (programą) rasite ČIA, o būsimų pranešimų santraukas – ČIA.

Kategorijos: Lietuvoje, Mokslas, Mokslo darbai, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė