Seimas pritarė Respublikos Prezidentės veto dėl Pagalbinio apvaisinimo įstatymo (1)

Seimas | lrs.lt, O. Posaškovos nuotr.

Seimas | lrs.lt, O. Posaškovos nuotr.

Seimas nusprendė pritarti Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės veto ir priimti grąžintą pakartotinai svarstyti Pagalbinio apvaisinimo įstatymo projektą (Nr. XIP-2502 Gr) su visomis šalies vadovės pateiktomis pataisomis. Už tai, kad Pagalbinio apvaisinimo įstatymas būtų priimtas su visais Respublikos Prezidentės pasiūlymais balsavo 53 Seimo nariai, prieš – 40, susilaikė 8 parlamentarai.

Kaip teigiama šalies vadovės dekrete, Seimo priimtas įstatymas užkerta kelią nevaisingoms poroms pasinaudoti medicinos mokslu pagrįstais nevaisingumo gydymo metodais ir apriboja galimybę apsaugoti būsimus vaikus nuo sunkią negalią sukeliančių genetinių ligų.

Seimas pritarė Respublikos Prezidentės D. Grybauskaitės siūlymui įstatyme įtvirtinti tokias nuostatas, kurios atitiktų nevaisingų šeimų lūkesčius, tarptautinę medicinos praktiką ir Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijas, taip pat atvertų galimybes pasinaudoti medicinos mokslo patvirtintais nevaisingumo gydymo metodais, tausotų moters ir vaiko sveikatą, neribotų embrionų skaičiaus ir užtikrintų jų apsaugą bei galimybę užkirsti kelią sunkioms genetinėms ligoms.

Pritarus šalies vadovės veto nuspręsta, kad pagalbinis apvaisinimas galės būti atliekamas tik naudojant apvaisinamos moters ir lytinių ląstelių donoro, su ja gyvenančio įstatymu nustatyta tvarka sutuoktinio ar sugyventinio, lytines ląsteles, išskyrus tuos atvejus, kai vieno iš sutuoktinių ar partnerio lytinės ląstelės yra pažeistos ar jų nepakanka ir dėl to jos negali būti panaudotos pagalbiniam apvaisinimui, taip pat tais atvejais, kai su jomis yra didelė rizika perduoti ligą, sukeliančią didelę negalią.

Pagalbinį apvaisinimą nutarta leisti atlikti, kai nevaisingumo negalima išgydyti jokiais gydymo būdais arba juos taikant nėra realios sėkmės tikimybės, taip pat tais atvejais, kai siekiama išvengti didelę negalią sukeliančios ligos, kurios kriterijus nustato sveikatos apsaugos ministras, ar ją gydyti.

Embrionų galės būti sukuriama tiek, kiek vienu metu pavyks sukurti, tačiau galutinį sprendimą dėl sukuriamų embrionų skaičiaus priims abu sutuoktiniai (sugyventiniai), pasitarę su gydytoju.

Seimas birželio 28 d. priėmė Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, kuriuo nustatė moters pagalbinio apvaisinimo sąlygas, būdus ir tvarką. Juo buvo nustatyta, kad pagalbinis apvaisinimas galėtų būti atliekamas tik naudojant apvaisinamos moters ir jos sutuoktinio ar sugyventinio lytines ląsteles, o embrionų turėtų būti sukuriama tiek, kiek vienu metu jų būtų perkelta į moters organizmą, bet negalėtų viršyti trijų.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė