Premjeras A. Butkevičius apskųstas teismui dėl neįvykdytų pažadų suvaldyti kainų kilimą įvedus eurą (6)

Alkas.lt koliažas

Alkas.lt koliažas

Rugsėjo 13 d. Lietuvos Respublikos Seimo narys „Antikorupcinės N.Puteikio ir K.Krivicko koalicijos“ lyderis Naglis Puteikis Vilniaus apygardos administraciniam teismui įteikė skundą, kuriame prašo teismo pripažinti Lietuvos Vyriausybę ir jos vadovą A.Butkevičių atsakingais dėl to, kad po euro įvedimo nesiėmė jokių veiksmų ir nepriėmė jokių sprendimų, kad sustabdytų nepagrįstą, tyčinį prekių ir paslaugų kainų didinimą Lietuvoje.

“Atstovaudamas ir gindamas visų Lietuvos piliečių viešąjį interesą  šiandien Vilniaus apygardos administraciniam teismui įteikiau oficialų skundą, kuriame prašau LietuvosVyriausybę ir jos vadovą Algirdą Butkevičių pripažinti atsakingais dėl to, kad nesiėmė jokių veiksmų ir nepadė nieko, kad  pažabotų dirbtinį ir tyčinį prekių ir paslaugų kainų didinimą nesąžiningiems prekių ir paslaugų pardavėjams pasinaudojant euro įvedimu” – kalbėjo teismui dokumentus įteikęs N.Puteikis.

Iniciatyva pateiktį teismui oficialų skundą prašant pripažinti Vyriausybę ir jos vadovą atsakingais dėl nesuvaldyto kainų didinimo po euro įvedimo pirmą kartą buvo visuomenei pristatyta prieš tris mėnesius Seime surengtoje “Antikorupcinės N.Puteikio ir K.Krivicko koalicijos” spaudos konferencijoje. Tuomet skundo iniaciatoriai kreipėsi į Lietuvos žmones prašydami siųsti turimus įšaugusių kainų įrodymus – padidėjusias sąskaitas už paslaugas, čekius iš parduotuvių ir kt.

„Sulaukėme daugybės žmonių palaikymo mūsų iniciatyvai dėl stipriai išaugusių kainų kreiptis į teismą. Beveik visi Lietuvos žmonės asmeniškai pajuto itin reikšmingą prekių ir paslaugų kainų padidėjimą po to kai buvo įvestas euras. Po euro įvedimo Lietuvoje pabrango beveik viskas. Tą pajuto visi Lietuvos žmonės. Tačiau šio akivaizdaus fakto niekaip nenori pripažinti premjeras ir jam pavaldus Statistikos departamentas. Todėl kreipiamės į teismą ir teisiniu keliu sieksime pripažinti Lietuvos valdžios atsakomybę dėl to, kad nesugebėjo suvaldyti dirbtinio kainų kėlimo dėl kurio visiems Lietuvos žmonėms tapo dar sunkiau gyventi ir išgyventi ir ženkliai padaugėjo žmonių gyvenančių žemiau skurdo ribos“ – kalbėjo N.Puteikis.

Savo skunde Vilniaus apygardos administraciniam teismui pareiškėjas tvirtina, kad dėl įvedus eurą įvykusio nepagrįsto ir reikšmingo visų prekių ir paslaugų kainų didinimo Lietuvoje yra atsakinga LR Vyriausybė, kuri buvo viešai įsipareigojusi, turėjo ir privalėjo kontroliuoti ir reguliuoti šiuos procesus, tačiau to nepadarė.

Štai 2014 metų rugpjūčio 8 dieną Ministras Pirmininkas A.Butkevičius pasirašydamas su verslo atstovais memorandumą dėl įsipareigojimo nepagrįstai ir dirbtinai nedidinti kainų įvedus eurą oficialiai ir viešai pareiškė: „Memorandumo pasirašymas tai nuoseklus žingsnis pereinant nuo prognozių ir spekuliacijų apie būsimus kainų pokyčius prie realių darbų. Pasirašę memorandumą atsakingai ir sąžiningai dirbantys verslo atstovai įsipareigoja kad euro įvedimas netaps nepagrįsto kainų augimo pretekstu. Gyventojai galės stebėti, o valstybės institucijos privalės kontroliuoti, kaip šio įsipareigojimo laikomasi ir, esant reikalui, taikyti sankcijas“.

Šiuo pareiškimu Vyriausybės vadovas A.Butkevičius viešai pažadėjo ir įsipareigojo vykdyti savo viešojo administravimo pareigas ir užtikrindamas teisėtus Lietuvos piliečių lūkesčius imtis visų reikiamų priemonių, kad pasinaudojant euro įvedimu nebūtų dirbtinai didinamos kainos, tačiau savo įsipareigojimų nevykdė. Vyriausybė ir jai pavaldžios institucijos nesiėmė jokių priemonių, kurios išspręstų nepagrįstą kainų augimą, nei vienas prekių ar paslaugų pardavėjas, kuris pasinaudodamas euro įvedimu nepagrįstai ir ženkliai pakėlė kainas nebuvo patrauktas atsakomybėn ar kitaip įstatymų nustatyta tvarka nubaustas.

Maža to atsakovu skunde įvardijamas premjeras A.Butkevičius viešai yra tvirtinęs: „Neketiname nuolaidžiauti tais atvejais, kai bus nustatyta, kad įvedus eurą yra piktnaudžiaujama situacija ir dirbtinai keliamos prekių ir paslaugų kainos. Turime įstatymo numatytų poveikio instrumentų, vykdysime labai griežtą kontrolę ir tikrai nenuolaidžiausime, kai bus pastebėti piktybiški pažeidimai“.

„Įvedus eurą išaugusias kainas pajuto ne tik paprasti Lietuvos žmonės, bet pripažino ir garsiausi ekonomikos ekspertai, tačiau Vyriausybė remdamasi Statistikos departamento duomenimis konstatuoja, kad prekių ir paslaugų kainos neišaugo ir liko tokios pat kaip buvo prieš euro įvedimą. Mums kyla pagrįstų abejonių dėl Statistikos departamento duomenų pagrįstumo, objektyvumo ir atitikimo faktinėms aplinkybėms todėl šiame skunde trečiuoju asmeniu įvardijame Lietuvos Statistikos departamentą ir skundo nagrinėjimo metu teisme reikalausime, kad būtų atskleista iki šiol kažkodėl nuo visuomenės slepiama prekių ir paslaugų indekso skaičiavimo metodika“ – sakė vienas skundo iniciatorių L.Kernagis.

Teisme bus siekiama apklausti ne tik Vyriausybės vadovą bet ir Statistikos departamento vadovę, skyrių, kurie yra atsakingi už statistinių duomenų apie prekių ir paslaugų kainas parengimą ir paskelbimą vadovus ir tuos statistinius tyrimus atlikusius darbuotojus. Taip pat bus siekiama įrodyti, kad Statistikos departamentas viešai skleidė dezinformaciją apie prekių ir paslaugų kainų indeksą tokiu būdu grubiai pažeisdamas įstatymus.

„Žurnalistai ne kartą Statistikos departamento yra klausę kokias konkrečiai prekes ir paslaugas lyginate skelbdami kad prieš euro įvedimą ir po jo kainos nepasikeitė arba keitėsi labai nežymiai? Atsakymas – tie duomenys slapti, jų atskleisti negalime. Bet tuomet, aš turiu pagrindo manyti, kad statistika yra manipuliuojama, tam, kad žmonės neturėtų formalaus pagrindo piktintis dėl Vyriausybės pažadų, kad kainos nedidės nevykdymo. Tik teisme galėtų būti paneigta versija, kad Vyriausybei tiesiogiai pavaldus Statistikos departamentas prieš euro įvedimą daržoves pirko ankstyvą pavasarį ir ne pačioje pigiausioje parduotuvėje, o po euro įvedimo pigesnėje parduotuvėje apsilankė vasaros viduryje ir užfiksavo, kad štai – daržovių kainos nepakilo arba paslaugos kainas fiksavo brangesnėje kirpykloje, o po euro įvedimo – pigiausioje ir formaliai daro išvada, kad kaina neišaugo. Tam reikia į teismą iškviesti Statistikos departamento darbuotojus ir juos apklausti prieš tai prisaikdinus sakyti tiesą ir tik tiesą.“ – kalbėjo K.Krivickas.

Skundo pareiškėjai reikalauja, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybė būtų pripažinta atsakinga ir kalta, dėl to, kad neišnaudojo turimų viešojo administravimo priemonių nepagrįstam kainų kilimui kontroliuoti ir atlygintų žalą, kurią patyrė ir toliau patiria daugybė Lietuvos žmonių dėl to, kad nesąžiningi verslininkai pasinaudoję euro įvedimo pretekstu nepagrįstai padidino ir toliau didina prekių ir paslaugų kainas.

„Užtenka pagaliau pasyviai stebėti, kaip valdžia mumis manipuliuoja ir mums meluoja. Mes galime ir privalome teisiniu keliu priversti valdžią atsakyti už savo veiksmus ir prisiimti atsakomybę už neįvykdytus pažadus. Per dabartinės Vyriausybės ir jos vadovo neveiklumą šimtai tūkstančių Lietuvos žmonių vis dar negali atsigauti po išaugusių kainų šoko, o dešimtys tūkstančių apskritai atsidūrė žemiau skurdo ribos. Vėl vis didėjanti emigracija taip pat yra šio kainų šoko pasekmė. Žmonės, kurie iki kainų šuolio dar šiaip ne taip sudurdavo galą su galu, dabar nebegali pragyventi iš savo algos“ – kalbėjo N.Puteikis.

Vilniaus apygardos administracinis teismas gali pripažinti LR Vyriausybės, kaip viešojo administravimo subjekto atsakomybę, nesiėmus jos kompetencijai priskiriamų veiksmų ir nepriėmus savalaikių administracinių sprendimų, kuriuos Vyriausybė viešai buvo įsipareigojusi priimti siekiant teisėtai apriboti tyčinį ir nepagrįstą ženklų prekių ir paslaugų kainų didinimą.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė