VU antropologas D. Brandišauskas tirs Rytų Sibiro čiabuvių gyvenseną (2)

Donatas Brandišauskas | asmeninė nuotr.

Donatas Brandišauskas | asmeninė nuotr.

Vilniaus universiteto (VU) Istorijos fakulteto kultūros antropologas doc. dr. Donatas Brandišauskas tapo pirmuoju šalies tyrėju, gavusiu prestižinį mokslinių tyrimų grantą iš Nacionalinės geografijos draugijos (angl. National Geographic Society) ir rugsėjo 13 d. pradės vykdyti lauko tyrimus Pietų Jakutijoje ir Amūro regione, Rusijoje.

Vykdydamas projektą VU antropologas dirbs autochtonų elnių augintojų ir medžiotojų bendruomenėse, tirs kintančias sąsajas tarp jų religinių praktikų, kraštovaizdžio suvokimo bei jų teisių šiandienos Rusijoje. Bendradarbiaudamas su užsienio mokslo institucijomis, kokybinius lauko tyrimus Arktikoje doc. dr. D. Brandišauskas vykdo nuo 2003 m.

„Sibiras, kaip tyrimų erdvė, mokslininkams yra ypač įdomus. Tai – teoriškai vaisinga terpė tiriantiems bendruomenių ir valstybės santykį, politinius stereotipus, kovą dėl išteklių, gyvūnų ir žmonių tarpusavio sąveiką, klimato kaitos ir aplinkos suvokimą, religijų raiškas bei ekonomines adaptacijas posovietinėje aplinkoje – ties šiais klausimais dirbu jau eilę metų. Atgimstančios autochtonų religinės praktikos Sibire mums gali padėti suprasti, kaip vietos bendruomenės naudoja religinius veiksmus, kraštovaizdžio vietas bei kosmologines interpretacijas tam, kad sėkmingai burtų ir įgalintų bendruomenes aktualiose diskusijose dėl resursų ir aplinkos naudojimo”, – sako į ekspediciją išvyksiantis doc. dr. D. Brandišauskas.

Šiemet mokslininko ilgamečius antropologinius tyrimus vainikuoja dvi užsienyje leidžiamos monografijos. Numatoma, jog prestižinė socialinių mokslų leidykla „Berghahn Press” (Oxford,  New York) spalio mėn. išleis monografiją apie negausią oročėnų elnių augintojų ir medžiotojų tautą gyvenančią Rytų Sibire. Rusijos mokslo akademija šių metų gegužės mėn. jau išleido doc. dr. D. Brandišausko ir bendraautorių kolektyvinę monografiją, skirtą Baikalo regiono aplinkos etikos tyrimams.

Antropologas doc. dr. D. Brandišauskas yra apgynęs socialinės antropologijos daktaro laipsnį Aberdyno universitete (Škotija) ir yra šios institucijos antropologijos departamento garbės tyrėjas,  Versalio universiteto (Prancūzija) Arktikos tyrimų centro bei Rusijos mokslų akademijos, Sociologijos instituto asocijuotas narys.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Kelionės, Lietuvoje, Mokslas, Mokslo darbai, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė