Geologinio paveldo dieną – pažintis su baltųjų smėlynų kraštu (0)

anyksciu_kvarco_karjeras_lgt-lt

Anykščių kvarco karjeras | lgt-lt nuotr.

Rugsėjo 17 d., kaip ir kasmet trečiąjį rugsėjo šeštadienį, mūsų šalyje bus pažymėta Geologinio paveldo diena. Šia proga visiems norintiems susipažinti su baltųjų smėlynų – Anykščių – krašto geologiniais turtais rugsėjo 23-24 d. rengiama išvyka į Anykščių regioninį parką. Ją organizuoja Lietuvos geologijos tarnyba prie Aplinkos ministerijos (LGT), Lietuvos geologų sąjunga ir parko direkcija.

Anykščių kraštas išsiskiria vaizdingais Šventosios ir į ją įtekančių upelių slėniais su senvagėmis, eroziniais atkragiais, raguvomis ir unikaliomis atodangomis, kuriose matyti ikiledyniniai iš šviesaus kvarco ir žėručio smėlio sudaryti sluoksniai. Jis puikuojasi legendiniais rieduliais ir Antano Baranausko išgarsintu Anykščių šileliu. Krašte gausu istorinių piliakalnių, akį traukia ir į Europos paveldo lankytinų objektų sąrašą įtrauktas Burbiškio dvaras.

Geologinio paveldo diena Lietuvoje bus pažymėta jau šeštą kartą. Tokia diena, pasak LGT direktoriaus Jono Satkūno, organizuojama daugelyje Europos valstybių – Airijoje, Vokietijoje, Suomijoje, Jungtinėje Karalystėje, Norvegijoje, Nyderlanduose, Danijoje ir kt. Kiekvienoje šalyje ji vyksta pasirinktu laiku.

Lietuvos geologų sąjungos taryba 2010 m. nutarė Geologinio paveldo dieną mūsų šalyje organizuoti kasmet trečiąjį rugsėjo šeštadienį. Ji skiriama tvarkyti ir populiarinti unikalius geologijos objektus, kuriems reikia žmogaus globos (riedulius, atodangas, ozus, keimus, rinas, didkalves ir daubas, šaltinius ir versmes), taip pat išvykoms prie geologinio paveldo vertybių.

Šiai dienai pažymėti jau buvo surengtos išvykos į Molėtų rajoną – Aluntos ir Skudutiškio apylinkes (2011 m.), Dzūkijos nacionalinį parką (2012 m.), Akmenės ir Mažeikių kraštą (2013 m.), Sartų ir Gražutės regioninius parkus (2014 m.), Nalšios kraštą (2015 m.).

Ketinantieji dalyvauti išvykoje į Anykščių kraštą turėtų užsiregistruoti iki rugsėjo 19 d. el. paštu alma.grigiene@lgt.lt  ar tel. (85) 213 9053.

Išvykos dalyviai susitiks rugsėjo 23 d., penktadienį, 9.30 val. Kavarske – automobilių aikštelėje prie bažnyčios. Lankomų objektų sąraše  – Kavarsko tufų šaltinis, Daumantų atodanga, Karalienės liūnas, Puntuko brolis, Anykščių kvarcinio smėlio karjeras ir kt. Pernakvoti galima kaimo turizmo sodyboje „Pušų takas“  Andrioniškyje.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė