Europos paveldo dienose šiemet bus pabrėžtas bendruomenių vaidmuo (0)

Europos paveldo dienose šiemet bus pabrėžtas bendruomenių vaidmuo| Varėnos r. savivaldybės nuotr.

Europos paveldo dienose šiemet bus pabrėžtas bendruomenių vaidmuo | Varėnos r. savivaldybės nuotr.

Rugsėjo 16-18 d. visoje Lietuvoje 23-iąjį kartą vyks Europos paveldo dienos (EPD). Šiemet jos bus skirtos bendruomenėms ir vadinsis  „Kultūros paveldas ir bendruomenės“ ir sieks pabrėžti bendruomenių vaidmenį, išsaugant ir puoselėjant kultūros paveldą.

„Europos paveldo dienų renginiai yra nemokami, tad kviečiame visus dalyvauti, burtis į bendruomenes ir pažinti savo kultūros paveldą. Niekas taip gerai negali išsaugoti kultūros paveldo, kaip gyvos ir atsakingos bendruomenės. Istorijoje matome daug pavyzdžių, kai įvairių bendruomenių pastangomis išliko tie paveldo objektai, kurie galėjo būti sunaikinti. Šių metų EPD renginiuose padėkosime bendruomenėms už jų indėlį ir kviesime jas toliau puoselėti ir branginti šalia jų esantį kultūros paveldą“, – šių Europos paveldo dienų esmę atskleidžia Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė.

Kultūros paveldo objektai, Lietuvoje lankomi per Europos paveldo dienas, bus vienaip ar kitaip susiję su bendruomenių tema. Daugiau nei dviejuose šimtuose renginių bus galima susipažinti su beveik 300 kultūros paveldo objektų. Renginiuose bus perteikiamas didelis mūsų bendruomenių indėlis, rūpinantis kultūros paveldu, pristatomi bendruomenių dėka sutvarkyti objektai, aktualizuotos ir sustiprintos jų vertės.

EPD Klaipėdos rajone | Klaipėdos r. savivaldybės nuotr.

EPD Klaipėdos rajone | Klaipėdos r. savivaldybės nuotr.

Šiemet Europos paveldo dienos Vilniuje rugsėjo 15 d. vakare nustebins ansamblio Chiaroscuro atidarymo koncertu „Skambantys Sapiegų rūmai“, kurio tikslas ─ išraiškingais muzikos garsais prakalbinti tuščias rūmų erdves, įsiklausyti į seniai pamirštą rūmų gyvenimą ir naujai kurti laiko ribas peržengiantį dialogą tarp „čia…“ ir „tada…“.

Kultūros paveldo departamentas kaip ir kasmet Vilniuje surengs pažintinius pasivaikščiojimus, kurių išskirtinumas šiemet – ekskursijos po buvusius istorinius priemiesčius, skirtos pažinčiai su šiandieninius šių kvartalų gyventojus. Ekskursijų po Žvėryną, Antakalnį, Užupį, Žirmūnus, Pilaitę, Šnipiškes dalyviai galės pajusti anksčiau ten gyvenusių bendruomenių pėdsakus ir rasti jų paliktus ženklus. „Vilniaus Senamiesčio atnaujinimo agentūra“ supažindins su išlikusiu vienuolijų – dominikonų, pranciškonų, jėzuitų – paveldu. Bažnytinio paveldo muziejus siūlys unikalią galimybę apsilankyti buvusiuose Vilniaus Vyskupų rūmuose. O sekmadienį, rugsėjo 18 d., organizuojama ekskursija į Lentvarį ir Trakų Vokę, kurios metu bendruomenės pirmininkė Jadvyga Chludok papasakos apie bendruomenės pastangas, restauruojant Trakų Vokės dvaro koplyčią.

EPD Vilniuje | S. Gaudėžos nuotr.

EPD Vilniuje | S. Gaudėžos nuotr.

Rugsėjo 16 d. Kaune rengiamas Europos paveldo dienų atidarymas Šv. Jurgio Kankinio bažnyčioje. Jo metu bus kalbama apie bendruomenės indėlį atgaivinant šią bažnyčią. Kultūros paveldo objektus, kuriais rūpinasi, pristatys ir Žemųjų Šančių, Aleksoto bei Kauno Technologijos universiteto bendruomenės. Kėdainiai pakvies į seminarą „Kultūros paveldas ir bendruomenės“. Jo dalyviai taip pat mokysis perimti gerąją patirtį iš Gelgaudiškio bendruomenės.

Klaipėda žada suintriguoti interaktyviu spektakliu-ekskursija po atviru dangumi „Keliaujančios bažnyčios. Klaipėda transit Memel“ bei diskusija, kurioje su bendruomenėmis kalbėsimės apie Klaipėdos fortifikacinį paveldą. Palangoje rengiama atvirų durų diena Lietuvos karininkų ramovės viloje. Į EPD šiemet įsitrauks ir Šventosios pagrindinės mokyklos bei Būtingės evangelikų liuteronų parapija, kurios organizuos ekskursijas jaunimui po vietinius objektus. Šiauliuose jūsų lauks improvizuota naktinė ekskursija po Rėkyvos dvaro sodybos teritoriją ir jos gretimybes.

Europos paveldo dienose šiemet bus pabrėžtas bendruomenių vaidmuo | S. Gaudėžos nuotr.

Europos paveldo dienose šiemet bus pabrėžtas bendruomenių vaidmuo | S. Gaudėžos nuotr.

Merkio aukštupio krašto bendruomenė kvies pakeliauti po Pietryčių Lietuvą ir dalyvauti konferencijoje Jašiūnų dvare „Pietryčių Lietuva: mediniai kultūros paveldo objektai, jų pritaikymas vietos bendruomenės poreikiams“. O Marijampolės kolegija lauks jūsų Kvietiškio dvare. EPD šiemet žada ir daugiau kitų spalvingų renginių visoje Lietuvoje.

Europos paveldo dienose šiemet bus pabrėžtas bendruomenių vaidmuo | S. Gaudėžos nuotr.

Europos paveldo dienose šiemet bus pabrėžtas bendruomenių vaidmuo | S. Gaudėžos nuotr.

Svarbia Europos paveldo dienų iniciatyva norima atkreipti visuomenės dėmesį į šalia mūsų esantį kultūros paveldą, atskleidžiant jo vertes ir išsaugojimo svarbą. Europos paveldo dienos yra Europos Tarybos programa, kurioje nuo 1994 m. dalyvauja ir Lietuva. Jos vyksta visoje Europoje ─ 48 šalyse, kurios yra Europos Tarybos narės. Renginius visoje Europoje šiemet vienija ta pati tema „Kultūros paveldas ir bendruomenės“. Tradicija tapusius EPD renginius Lietuvoje koordinuoja ir organizuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, taip pat ─  miestų bei rajonų savivaldybės, kultūros įstaigos, kultūros paveldo objektų valdytojai.

Rengėjų nuotr.

Rengėjų nuotr.

Išsami Europos paveldo dienų Lietuvoje programa:

Vilnius
Kaunas
Klaipėda
Alytaus regionas
Kauno regionas
Klaipėdos regionas
Marijampolės regionas
Panevėžio regionas
Šiaulių regionas
Tauragės regionas
Telšių regionas
Utenos regionas
Vilniaus regionas

Kategorijos: Kultūra, Kultūros paveldas, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė