Folkloro ansamblis „Goštauta“ tarptautinėje muzikos šventėje dalinosi lietuviškais papročiais (nuotraukos) (2)

Folkloro ansamblis „Goštauta“ tarptautinėje muzikos šventėje dalinosi lietuviškais papročiais | rengėjų nuotr.

Folkloro ansamblis „Goštauta“ tarptautinėje muzikos šventėje dalinosi lietuviškais papročiais | rengėjų nuotr.

Rugpjūčio mėnesį Latvijos Vidžemės regione, Silmači kaimelyje įsikūrusiame dvare, įvyko pirmoji šiuolaikinio muzikos ir postfolkloro šventė „Radagars“. Renginyje dalyvavo bei savo patirtimi su svečiais dalinosi ir Kauno technologijos universiteto (KTU) folkloro ansamblio „Goštauta“ atstovai, kurie susirinkusiems vedė net keturias mokymų sesijas: tradicinių šokių, šiaudinių sodų gamybos, sutartinių giedojimo ir grojimo skudučiais.

Šventei rengti buvo pasirinkta ypatinga vieta: čia 1902 m. pagal latvių pasakas buvo sukurtas spektaklis „Siuvėjų diena Silmačiuose” (lv. „Skroderdienas Silmačos”). Šiam spektakliui vaizdingoje upelio ir tvenkinio papėdėje pastatyta teatrinė lauko scena. Teatro šventė buvo tapusi kasmetiniu papročiu, bet, deja, su laiku nunyko, tad šia švente  buvo bandoma ją atgaivinti, atkurti naujesniu pavidalu. Šį siekį įkūnijo ir renginio pavadinimas: „Radagars“, kuris išvertus iš latvių kalbos reiškia „kuriančią dvasią“.

Prie tradicinės Latvijos šventės atkūrimo su kaupu prisidėjo ir KTU folkloro ansamblis „Goštauta“ – lietuvių rengtuose tradicinių šiaudinių sodų mokymuose vietiniai dalyvavo aktyviai ir su dideliu smalsumu. Nors šiaudinių sodų gamyba Latvijoje nėra naujiena (šiame krašte nuo senų laikų įprasta gaminti skandinaviško stiliaus minimalistinius šiaudinius sodus, vadinamus „puzuri“), Lietuvoje paplitę sudėtingesnių geometrinių konstrukcijų dirbiniai latviams pasirodė itin įdomūs. Šie darną perteikiantys dirbiniai buvo pasirinkti visos šventės ženklais bei puošmenimis.

Šventėje buvo galima išgirsti tiek įvairios liaudiškos ir populiariosios muzikos improvizacijų, tiek ir tikro folkloro garsų. Didelio susidomėjimo sulaukė KTU atstovų vesti lietuviškų sutartinių ir skudučių mokymai, kuriuose tiek jauni, tiek ir vyresni latviai turėjo daugiau galimybių sužinoti apie šiuos senovinius menus bei pasimokyti ypatingų, jiems mažai girdėtų polifoninių sąskambių plonybių.

Šventė vainikavo įspūdingai šiuolaikinės latvių folkloro grupės improvizuota muzikinė pasaka ir po jos laukę naktiniai šokiai, kuriuose „Goštautos“ ansamblis kartu su latvių kolektyvais festivalio svečiams dovanojo ne tik gyvą muziką, bet ir energingus savo šalių tradicinių šokių mokymus.

„Radagars“ šventė tapo galimybe ne tik atnaujinti ryšius su Latvijos universiteto šokių ansambliu „Dandari“ bei Rygos šokių klubu (lat. Rīgas danču klubs), su kuriais pasitaikius progai ansambliečiai susitika panašiuose renginiuose Lietuvoje bei Latvijoje, bet ir simboline erdve pasidalinti tikru baltiškuoju dvasiniu paveldu.

Šiemet 30-ąjį jubiliejų švenčiantis ansamblis „Goštauta“ visų besidominčių lietuvių folkloru – nuo tautosakos, tradicinių švenčių ir papročių iki liaudies šokių, muzikos ir amatų – laukia kiekvieną pirmadienį Kaune, Laisvės al. 13–508 k. nuo 19 val.

Kategorijos: Baltų žemėse, Etninė kultūra, Kultūra, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .

2 komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė