Dvarų kultūros atspindžius Suvalkijoje perteiks parodos ir šokiai (nuotraukos) (1)

Kidulių dvaro rūmų šokių kolektyvas | T. Kukausko nuotr.

Kidulių dvaro rūmų šokių kolektyvas | T. Kukausko nuotr.

„Lietuvos muziejų kelias“, aplankęs tris regionus, atvingiavo į Suvalkiją, kur į spalvingus renginius kviečia penki muziejai: Zanavykų, Vilkaviškio krašto, Marijampolės kraštotyros, Prienų krašto ir Jono Basanavičiaus gimtinės. Renginių programą Suvalkijoje pradeda Zanavykų muziejus, paruošęs dvarišką popietę, leisiančią ne tik žvilgsniu, bet ir lengvais šokio žingsneliais prisiliesti prie meniškųjų dvarų kultūros formų. Didingos praeities jausmus artimiausiu metu žadins ir Jono Basanavičiaus gimtinėje atidaroma dailės paroda, kurioje sužibs klestėjusios kultūros žiburiai.

Renginiai dvarų kultūros tema Suvalkijoje vyks iki rugsėjo 11 d.

 Rugpjūčio 26 d. 15 val.

Zanavykų muziejus, Beržų g. 3, Tubelių k., Lukšių sen., tel. (8 345) 45 635, 8 650 85 035.

Zanavykų muziejus įsikūręs gražioje Zyplių dvaro teritorijoje, vežiminės pastate. Šakių rajone šis dvaras yra vienas aktyviausiai lankomų objektų. Muziejuje nuolat vyksta įvairūs renginiai bei įgyvendinami edukaciniai užsiėmimai, orientuoti į zanavykišką kultūrą, kurios istorijos dalimi yra ir dvarai.

Rugpjūčio 26 d. muziejuje atidaroma paroda „Mykolas Kleopas Oginskis. Sugrįžimas (1765–1833)“. Parodoje išsamiai pasakojama apie M. K. Oginskio asmenybę, jo šeimą, giminę, diplomato ir valstybės veikėjo kelią, rašytinį ir muzikinį palikimą, ryšius su Vilniumi ir Rietavu bei atminimo įamžinimą Lietuvoje, Baltarusijoje, Lenkijoje ir Italijoje.

Parodą parengė Lietuvos dailės muziejus ir VO „Regionų kultūrinių iniciatyvų centras“. Parodos autorė ir kuratorė – Danutė Mukienė, dailininkė – Loreta Uzdraitė. Pagrindinis parodos rėmėjas – Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Parodos pristatymą nuspalvins Suvalkijos krašte esančių Kidulių ir Gelgaudiškio dvarų šokių kolektyvų pasirodymai.

Ant Nemuno kranto puikuojasi vienas gražiausių Lietuvos paveldo objektų – Gelgaudiškio dvaro rūmai, kurio šokių kolektyvas susirinkusiems dovanos programą „XIX a. pabaigos – XX a. pradžios dvaro šokiai“. 2013 m. naujai atgimė ir svečius pakvietė Kidulių dvaro rūmai. Visa dvaro veikla orientuojama į XIX a. dvarų kultūrą. Vienas iš užsiėmimų – šokių popietės, kurias veda senovinių šokių studija „Saltare Festum“. Parodos atidarymo dalyviai išvys šio kolektyvo pasirodymą „XIX a. pradžios dvaro šokiai“.

Paroda veiks iki 2016 m. rugsėjo 22 d.

Rugsėjo 2 d. 13 val.

Jono Basanavičiaus gimtinė, Gimtinės g. 17, Ožkabalių k., Bartnininkų sen., Vilkaviškio r., tel. (8 612) 66 426.

„Lietuvos muziejų kelias“ Suvalkijoje įsipins į kasmetinį, jau antrą dešimtmetį organizuojamą, mėgėjų teatrų festivalį „Atžalynas“. Jo metu Jono Basanavičiaus gimtinėje bus atidaryta architekto Arūno Eduardo Paslaičio paveikslų paroda, bendru pavadinimu „Lietuvos dvarai“. Daugiau nei keturis dešimtmečius fiksuotų ir spalvų potepiais įamžintų dvarų kolekcijoje atsispindi vis dar esantys ir jau išnykę Suvalkijos bei Lietuvos dvarai.

Menininkas ne tik fiksuoja dvarų būklę, bet ir renka apie juos informaciją knygose, archyvuose, bendraudamas su vietiniais gyventojais. Ir nors visi dvarai skiriasi savo architektūra, istorija bei likimu, anot menininko, juos vienija bendras didingumas, dvarų griuvėsiuose atsispindintys turtingos ir klestinčios praeities žiburiai.

Romantiška ir užburianti Arūno Eduardo Paslaičio piešinių scenografija sukuria melancholišką, bet jaukią atmosferą. Jo piešiniai yra tarp architektūros ir kūrybos, kuriuose atspindėta realybė, kokia ji bebūtų. Menininkas atlieka svarbų ir vertingą darbą, nes dalis nupieštų objektų sparčiai nyksta, o kai kurių jau nebėra.

Paroda veiks iki 2016 m. spalio 2 d.

Kategorijos: Kultūra, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė