Premjeras sveikina astronomą V. P. Straižių jubiliejaus proga (0)

Vytautas Straizys_yrasalis.lt

Vytautas Straižys | yrasalis.lt nuotr.

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius sveikina astronomą, profesorių Vytautą Pranciškų Straižių 80-ojo gimtadienio proga.

„Gyvenimas prasmingas, jeigu sugebame išlikti kitų atmintyje, o atlikti darbai teikia džiaugsmą ir naudą visuomenei. Leiskite pasveikinti 80-ojo gimtadienio proga, kartu prisiminti didžiulius Jūsų nuopelnus, palikusius ryškų pėdsaką Lietuvos mokslo raidoje“, – rašoma Vyriausybės vadovo sveikinime.

„Nepaprastai didžiuojuosi Jūsų veikla, prasmingu gyvenimu, skirtu astronomijai ir dangaus kūnų tyrinėjimui. Pelnytus Jūsų laimėjimus, paskelbtus darbus vertinu kaip faktą, kad Lietuvos mokslas turi ateitį, kurią kūrė tokie atsidavę žmonės kaip Jūs, gerbiamasis Vytautai Pranciškau. Besigilindamas į mokslo tiesas, savo darbštumu ir atkaklumu rodėte ir rodote pavyzdį, ką daryti ir kaip veikti, kad kalbos apie Lietuvos pažangą ir gerovę kuo greičiau taptų tikrove“, – sakoma premjero sveikinime.

Ministras Pirmininkas dėkoja profesoriui V. P. Straižiui  už nuoširdų darbą ir gražaus jubiliejaus proga linki jam stiprios sveikatos ir energijos, išsaugoti sukauptą išmintį bei pasisekimo kasdieniuose darbuose.

„Kartu su visais Lietuvos žmonėmis džiaugiuosi, kad orbitoje skrieja darbų įvertinimo simbolis – Jūsų garbei pavadinta mažytė planeta 68730 Straižys“, – rašoma premjero A. Butkevičiaus sveikinime.

Vytautas Pranciškus Straižys (g. 1936 m. rugpjūčio 20 d.) – Lietuvos astronomas, profesorius, habilituotas daktaras, Mokslų akademijos narys korespondentas, Vilniaus universiteto Teorinės fizikos ir astronomijos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas. 2002 m. jo vardu pavadintas asteroidas 68730 Straizys.

1962–1965 metais kartu su Kazimieru Zdanavičiumi jis sukūrė septyniaspalvę fotometrinę sistemą, kuri pasaulyje žinoma kaip Vilniaus fotometrinė sistema.  1967 m. buvo priimtas į Tarptautinę astronomų sąjungą, tapo Fizikos ir matematikos instituto astrofizikos skyriaus vadovu ir išbuvo šiose pareigose beveik 37 metus. Greta darbo Fizikos ir matematikos institute V. Straižys ilgus metus dirbo ir neetatiniu Vilniaus universiteto Astronomijos observatorijos vadovu, dėstė studentams įvairius astronomijos kursus.

1973 m. V. Straižiui paskirta Lietuvos mokslo premija, o 1976 m. suteiktas profesoriaus vardas už labai sėkmingą darbą rengiant aukštos kvalifikacijos specialistus. 1977 m. V. Straižys pradėjo leisti Vilniaus astronomijos observatorijos biuletenį, o nuo 1992 metų – tarptautinį žurnalą Baltic Astronomy ir nuo 1992 m. yra periodinio leidinio „Lietuvos dangus“ redaktorius..

1992–1993 metais jis dirbo JAV: dėstė astronomijos kursą Niujorko valstijos Junion koledže ir vykdė mokslinius tyrimus. Iki šiol mokslinėje spaudoje paskelbta virš 300 straipsnių, 3 monografijos. Jam vadovaujant apginta virš 20 disertacijų. 1969–1990 metais V. Straižys vadovavo Molėtų astronomijos observatorijos bei Maidanako stebėjimų stoties Uzbekistane statybai ir teleskopų įrengimui.

Už ypač reikšmingus nuopelnus mokslui prof. V. Straižys 1996 m. išrinktas MA nariu korespondentu. 2003 m. prof. V. Straižys apdovanotas Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino karininko kryžiumi, o už darbų ciklą „Galaktikos struktūros ir evoliucijos tyrimai 1982–2002“ jam antrą kartą skirta Lietuvos mokslo premija..

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė