Sukanka 25-eri metai nuo branduolinių bandymų poligono Kazachstane uždarymo (0)

baiterekas-wikipedia-org-nuotr

Astanos simbolis Baiterekas – 105 m statinys, sostinės perkėlimo iš Almatos į Astaną simbolis. Baiterekas – tai simbolinis tiurkų genčių pasaulio medis, kurio šaknys įaugusios į žemę, o viršūnė remia dangų. Medžio šakose šventasis paukštis Samrukas kiekvieną pavasarį padeda kiaušinį, taip pranešdamas apie gėrio pergalę prieš blogį. | wikipedia.org nuotr.

Rugpjūčio 28–29 dienomis Kazachstano sostinėje Astanoje Kazachstano respublikos Parlamento Senatas kartu su Užsienio reikalų ministerija ir Parlamentarais už branduolinio ginklo neplatinimą ir branduolinį nusiginklavimą (PNND) surengs konferenciją „Pasaulio sukūrimas be branduolinio ginklo“.

Prieš 25-erius metus, 1991 m. rugpjūčio 29 dieną, jau paskelbusios nepriklausomybę šalies prezidentas Nursultanas Nazarbajevas pasirašė atitinkamą įsaką, o 2009 m. pabaigoje Kazachstano iniciatyva Jungtinių Tautų  Organizacija rugpjūčio 29 dieną paskelbė Tarptautine veiksmų prieš branduolinius bandymus diena (International Day Аgainst Nuclear Tests), ir ši data dabar kasmet minima visame pasaulyje. Kazachstanas taip pat inicijavo Visuotinės pasaulio, siekiančio laisvės nuo branduolinių ginklų, deklaracijos priėmimą.  JTO Generalinė Asamblėja šį dokumentą priėmė 2015 m. gruodį.

Nedaugeliui yra žinoma, kad du trečdaliai, t.y. 498,  tarybinių branduolinių sprogdinimų bandymai buvo atlikti Kazachijoje, poligone, dabar žinomame Semipalatinsko vardu. 1947 m. pradėtame ir per porą metų 15 tūkstančių statybininkų pastangomis pabaigtame statyti 18,5 tūkstančių kvadratinių kilometrų ploto poligone dar po ketverių metų buvo išbandyta 400 kilotonų termobranduolinė bomba. Ji buvo 26 kartus galingesnė už amerikiečių numestąją ant Hirosimos.  1955 metais pasaulis sužinojo apie akademiko A. Sacharovo (vėliau – žinomo disidento) sukurtą supergalingą vandenilinę bombą. 1949 – 1963 metais visų bandymų suminis galingumas pasiekė 2,5 tūkstančius Hirosimų galingumą.  Radioaktyvios nuosėdos paplito plote, beveik penkiskart didesniame nei Lietuva.  Ir šiandien JTO duomenimis daugiau nei 1,5 milijono žmonių sveikata yra pažeista, daug mirštančių net antroje kartoje, visą gyvenimą yra alinami ligų ar apsigimimų.

1994 metais šalies prezidento N. Nazarbajevo inicijuotos derybos su JAV, Rusijos, Prancūzijos vadovais baigėsi, ir  branduolinis ginklas iš Kazachstano teritorijos buvo išvežtas, o minėtos valstybė ir Kinija įsipareigojo prieš šalį nenaudoti jėgos. Kazachstanas tapo pirmąja tarp buvusiųjų TSRS respublikų, atsisakiusių branduolinio ginklo ir 1996 m. pasirašiusių JTO Sutartį dėl branduolinio ginklo uždraudimo ir neplatinimo.

Rengiamoje konferencijoje dalyvaus žinomi parlamentarai, politikai, diplomatai ir nusiginklavimo ekspertai bei religiniai  lyderiai ir pilietinės visuomenės atstovai  iš viso pasaulio. Jie aptars tolesnius žmonijos žingsnius kelyje į globalų branduolį nusiginklavimą ir neplatinimą.

Konferencijos metu  bus organizuojamos įvairios parodos, įskaitant projekto „ATOM“ Garbės pasiuntinio pasauliniu mastu pripažinto kovotojo prieš branduolinį ginklą ir žinomo dailininko Karipbeko  Kujukovo paveikslų parodą. Jis gimė be rankų, nes jo tėvai buvo paveikti branduolinio ginklo bandymų. Branduolinio poligono uždarymas ir savanoriškas Kazachstano atsisakymas nuo ketvirto pagal dydį pasaulyje branduolinio ginklo yra milžiniškas šios šalies indėlis į globalų branduolinio nusiginklavimo procesą.

Konferencijoje taip pat bus aptartas neseniai paskelbtas Prezidento Nazarbajevo manifestas „Pasaulis. XXI amžius“, kuriame jis siūlo pasaulinę karo viruso sunaikinimo bei branduolinio terorizmo sunaikinimo strategiją.

Parengta pagal Kazachstano respublikos ambasados informaciją

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė