R. Garuolis. Valstybinis turizmo departamentas dangsto nelegalius gidus? (4)

Ričardas Garuolis | asmeninė nuotr.

Ričardas Garuolis | asmeninė nuotr.

Rugpjūčio 17 d. 11.15 val. Gidų ir kelionės vadovų profesinių sąjunga „Solidarumas“ šalia  Valstybinio turizmo departamento prie Ūkio ministerijos (Gedimino pr.38, Vilnius) rengia piketą „Gana dangstyti nelegalius gidus!“

Š.m. liepos 8 d. vykdydami gidų tikrinimą Vilniuje Valstybinio turizmo departamento (VTD) darbuotojai išdavė vienadienį leidimą nelegaliai tuo metu gido paslaugas teikusiam Zdenekui Muzikantui.

Tokiais veiksmais VTD darbuotojai įteisina nelegalų gidų darbą, nes vietoje to, kad vykdytų VTD pareigą kontroliuoti turizmo paslaugų tiekėjus, kaip numato Turizmo įstatymo 6 skirsnio 16 str. straipsnio 6 dalis ir baustų pažeidėjus pagal galiojančius Lietuvoje įstatymus (ATPK 173 str.),  jie tikrinimų metu įteisina šiuos pažeidimus legalizuojami nelegalių gidų darbą. Faktiškai VTD leidimus legaliai dirbti  panaikina, nes sulaikius bet kurį asmenį, nelegaliai teikiantį gidų paslaugas, jam kiekvieną  kartą automatiškai išduodami laikini leidimai dirbti.Tai būtų tas pats, jei policijai sulaikius vairuotoją, neturintį vairuotojo pažymėjimo, jam kas kartą vietoje baudos kvito būtų išduodamas laikinas leidimas vairuoti.

Dėl tokių VTD darbuotojų veiksmų Lietuvos biudžetas neteko įplaukų iš baudų, kurios už šį pažeidimą gali siekti iki 4633 eurų, o darbo negavo Lietuvos biudžetui sąžiningai mokesčius mokantis Lietuvos gidas. Stebina tai, kad tai jau ne pirmas kartas  kai VTD darbuotojai elgiasi panašiai. Panašus atvejis jau buvo užfiksuotas 2015 m., kai tą pačią dieną, ekskursijos metu buvo išduotas leidimas dirbti Jurgenui Štiormeriui (Jürgen Störmer). Gidų ir kelionės vadovų profesinė sąjunga „Solidarumas“ apie tai tuoj pranešė VTD direktorei.

Pagal  VTD direktorės 2008 rugsėjo 1 d. įsakymą VI-61  laikinus ir vienkartinius leidimus gidams išduoda Gido profesinės kvalifikacijos pripažinimo komisija, kurią pagal 2012 balandžio 26 d. VTD direktorės įsakymą Nr.V-90 sudaro Valstybinio turizmo departamento, Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos, Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos, Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Lietuvos Respublikos ūkio ministerijos, Lietuvos gidų sąjungos, Lietuvos turizmo asociacijos, Lietuvos turizmo informacijos centrų asociacijos, Lietuvos muziejų asociacijos bei turizmo specialistus rengiančių švietimo įstaigų atstovai.

Kyla abejonių ar ši komisija buvo susirinkusi spręsti ar Zdeneko Muzikanto bei Lenkijos gido Antonio Antošo (Antoni Antosz), kuriam leidimas teikti gido paslaugas buvo suteiktas 2015 08 13 t.y. vos po 7 dienų, kai jis 2015 08 06 buvo policijos sulaikytas už nelegalų gido paslaugų tiekimą, kvalifikacija atitinka Lietuvos gidams keliamus reikalavimus ir ar ši komisija atliko visus būtinus formalumus patikrinant jų tinkamumą teikti gidų paslaugas Lietuvoje, kaip nurodyta aukščiau minėtuose įsakymuose.

Sulaikomas nelegalus gidas | R. Garuolio nuotr.

Sulaikomas nelegalus gidas | R. Garuolio nuotr.

Nepaisant to, kad apie tokį VTD darbuotojų elgesį buvo informuoti Prezidentė ir Ministras Pirmininkas, VTD kažkodėl atsisako ne tik paaiškinti kodėl Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos “Solidarumas” atstovai nėra kviečiami į gidų patikrinimus, kaip tai buvo pernai, bet ir atsisako juos kviesti į gidų patikrinimus ateityje. Tai stebina, nes pernai visuose gidų patikrinimuose dalyvavo po 2-4 gidų profesinės sąjungos atstovus ir būtent tik jiems dalyvaujant buvo pirmą kartą Lietuvos istorijoje buvo sulaikyti 5 nelegaliai gidų paslaugas teikę asmenys, iš kurių dalis buvo pirmą kartą Lietuvos istorijioje nubausti piniginėmis baudomis. Tai padėjo sumažinti nelegalių gidų skaičių ir suteikė darbą daugeliui legalių gidų, mokančių mokesčius  Lietuvos valstybei.

Šiemet VTD iki šiol įvykdė tik du patikrinimus ir nenubaudė nei vieno nelegalaus gido, kai pernai per tą patį laikotarpį dalyvaujant gidų profesinei sąjungai buvo surengta tris kartus daugiau patikrinimų bei buvo sulaikyti penki nelegalūs gidai.

Išvardinti VTD veiksmai ir nenoras bendradarbiauti su Gidų ir kelionės vadovų profesine sąjunga „Solidarumas“ bei kviesti ją į gidų patikrinimus kelia įtarimus, kad VTD nevykdo savo funkcijų, numatytų Turizmo įstatymo 6 skirsnio 16 str. straipsnio 6 dalyje, kuri įpareigoja kontroliuoti turizmo paslaugų tiekėjus.  Tuo pačiu VTD dangsto ne tik nelegaliai gidų paslaugas teikiančius asmenis, bet ir juos samdančias turistines įmones, kurios norėdamas gauti daugiau pelno nesamdo gidų, o jų darbą, dažniausiai papildomai neapmokant, verčia dirbti tam leidimų neturinčius kelionės vadovus. Tai diskredituoja VTD kaip valstybinę instituciją ir meta ant jos korupcijos šešėlį. Šiuos įtarimus sustiprina tai, kad šiemet kelios Lietuvos turistinės įmonės ėmė daryti spaudimą Trakų pilies muziejui, kad būtų sudarytos lengvatinės sąlygos gidams iš užsienio vesti ekskursijas Trakų pilyje.

Piketo metu gidai reikalaus, kad VTD darbuotojai gerbtų ir vykdytų Lietuvos įstatymus, gintų legalių ir mokesčius mokančių gidų interesus bei liautųsi legalizavę nelegalių gidų darbą. Tokie VTD darbuotojų veiksmai piktina gidus, nes taip Lietuvos gidai netenka darbo, (iš apie 4000 turinčių teisę dirbti gidų dirba tik apie 400 Lietuvos piliečių) – juos pakeičia asmenys, nemokantys mokesčių Lietuvos valstybei, skirtingai nuo Lietuvos gidų, nebaigę nei specialių gidų kursų, nei išlaikę Lietuvos istorijos ir ekskursijos vedimo egzaminų, turistai gauna žemesnės kokybės paslaugas, nukenčia sąžiningai dirbančios ir gidus samdančios turistinės įmonės, nes jos pralaimi konkurentėms, kurios gali teikti pigesnes paslaugas, nes vietoje gidų verčia kelionės vadovus, neturinčius tam leidimo, vesti ekskursijas papildomai už tai nemokant, daroma žala  Lietuvos valstybės įvaizdžiui, nes neretai užsienio piliečiai, teikiantys gidų paslaugas, ne tik semiasi žinių apie Lietuvą iš nepatikimų ir nepalankiai ją vertinančių internetinių šaltinių užsienio kalbomis, bet ir patys neretai neigiamai pristato Lietuvą savo turistams.

Gidai ateis su plakatais: „Gana dangstyti nelegalius gidus!“, „Jūsų darbo imitavimas atima iš mūsų darbą!“, „Ne – nelegalių gidų darbui!“.

Autorius yra Gidų ir kelionės vadovų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkas

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė