G. Statinis. Baltoskandija’16 keliauja aplink Baltijos jūrą (I) (2)

Baltoskandija’16 keliauja aplink Baltijos jūrą. Liubekas | Alkas.lt, G. Statinio nuotr.

Baltoskandija’16 keliauja aplink Baltijos jūrą. Liubekas | Alkas.lt, G. Statinio nuotr.

Su trijų Lietuvos garsiausių tarpukario  keliautojų – Kazio Pakšto, Mato Šalčiaus ir Antano Poškos vardais į ekspediciją aplink Baltijos jūrą išvyko Lietuvos žurnalistų sąjungos Kelionių ir pramogų klubas. Baltoskandija 2016 – tai žygio per pasaulį „Misija Lietuva 100“ pirmoji ekspedicija, kurią rengia VšĮ „Klajūnų klubas“ , Lietuvos geografų draugija, VšĮ „Baltoskandijos akademija“ ir LŽS Kelionių ir pramogų klubas.

Žygio dalyviai keliauja aplink Baltijos jūrą ir pakeliui vyksiančiose konferencijose bei susitikimuose su lietuvių bendruomenėmis skleidžia prof. Kazio Pakšto puoselėtą Baltoskandijos idėją, bei siekia vienyti Pasaulio lietuvius ir juos sujungti Lietuvos Respublikos šimtmečio minėjimui.

M. Šalčius, K. Pakštas ir A. Poška yra patys iškiliausi tarpukario Lietuvos keliautojai, kovoję už Lietuvos nepriklausomybę ir jos vardo garsinimą pasaulyje. Matas Šalčius – plunksnos meistras, Kazys Pakštas – geografijos profesorius, Antanas Poška – inodologijos garbės daktaras. Tai tikras – triumviratas, kertiniai akmenys, ant kurių ekspedicijos dalyviai pasiryžę pastatyti Lietuvos keliautojams virtualų paminklą. Šie žmonės buvo idealistai, kurie šiandien vienija žurnalistus, geografus ir keliautojus. Ne šiaip sau į ekspediciją „Baltoskandija‘16“ leiddosi būtent  šių organizacijų nariai, pasiryžę skleisti Baltijos šalių idėją.

Baltoskandija’16 keliauja aplink Baltijos jūrą | Alkas.lt, G. Statinio nuotr.

Baltoskandija’16 keliauja aplink Baltijos jūrą | Alkas.lt, G. Statinio nuotr.

Pirmoji konferencija įvyko Prezidento Valdo Adamkaus vardo bibliotekoje, įsikūrusioje prie VDU, tarpukaryje buvusioje Užsienio reikalų ministerijoje. Antroji konferencija Gdansko universitete parodė, kad lenkams įdomi Baltoskandijos idėja ir mus vienija istorinės šaknys. Netgi vilniukai – išeiviai iš Vilnijos krašto – garsūs lenkų mokslo, meno ir politikos žmonės, taip pat mūsų bendras kultūros palikimas. Trečioji konferencija Liubeke – garsiajame Hanzos pirklių sąjungos mieste, pranešėjų vokiečių lūpomis kalbėjo, kad mus vienija tas pats Baltijos vanduo, žuvys ir tie patys ekologiniai rūpesčiai. Kopenhagoje vyko ketvirtoji ekspedicijos „Baltoskandija 2016“ konferencija, kurioje ekspedicijos dalyviai bendravo su Danijos Karališkosios Geografų draugijos nariais ir jos viceprezidentu prof.  Henriku Breuningu Madsenu (Henrik Breuning-Madsen). Ši garbi draugija įkurta 1876 m. o vienas jos įkūrėjų buvo garsus danų šiaurės tyrinėtojas Knudas Rasmusenas (Knud Rasmussen). Ši organizacija globojama Danijos karalienės, kuri vienija kelis tūkstančius narių.

Konferencija Liubeke | Alkas.lt, G. Statinio nuotr.

Konferencija Liubeke | Alkas.lt, G. Statinio nuotr.

Lietuviškus pėdsakus aptikome vienoje iš gražiausių Danijos pilių. Kronborgo arba Hamleto pilis įtraukta į UNESCO paminklų sąrašą, kurioje vyksta V. Šekspyro festivaliai. Juose dalyvauja garsiausi pasaulio aktoriai. Vienas žymiausių Hamleto vaidmens atlikėjų Džonas Gelgudas (John Gielgud), suvaidinęs pagrindinį šios dramos vaidmenį yra kilęs iš garsios lietuvių Gelgaudų giminės. Garbių svečių sąraše ir E. Nekrošiaus „Hamletas“, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko A. Mamontovas.

Švedijos mieste Lundas, romaninėje XI a. katedroje, požeminėje kriptoje, mus užkalbina lenkas Andžėjus Kovalukas (Andrzej Kowaluk) iš Krokuvos ir klausia ar mes lietuviai? Jo seneliai buvo kilę iš Vilniaus ir jis pats prisimena lietuvišką posakį: „Kad tave kur perkūnas…“ , tačiau nežino iki šiol, ką ji reiškia. Išvertėme jam šį posakį ir papasakojame apie savo kelionės tikslą. Ponas Andžėjus, susidomėjęs mūsų misija, prašo padėti jam surasti prosenelių kapą Vilniuje… Tai vilniukų pėdsakai, o mūsų užduotis – puoselėti žmonių diplomatiją ir nešti žinią apie Lietuvos vardą, kuri yra vienas svarbesnių akcentų ekspedicijoje „Baltoskandija 2016”.

Ale Stenare – „Švedijos Stounhendžas“ – stiprios „energetikos“ vieta. Ant jūros kranto stūksantys akmenys mena vikingų laikus. Laivo kontūrus primenantys akmenų statinys, anot istorijos, buvo apeigų vieta, gynybinis fortas, o taip pat astrologinė regykla. Čia sutikome išeivius iš Šiaulių Arvydą ir Renatą Rakauskus, kurie šioje šalyje gyvena jau nuo 2005 m.  Jiems papasakojome apie mūsų žygį ir padovanojame E. Ganusausko knygą „Išėjęs  į žygį“. Jie vieni pirmųjų sutiktų lietuvių, įrašiusių į Lietuvos Šimtmečio knygą savo palinkėjimus. Ekspedicijos dalyviai juos pakvietė sekti žygį internetinėje svetainėje www.misijaLietuva100.lt.

Prabėgo pirmoji ekspedicijos „Baltoskandija 2016” savaitė pilna susitikimų ir konferencijų. Keturi automobiliai ir dvidešimt dalyvių intensyviai lankė kultūros vertybes – pilis, dvarus, kuriuose viešėjo mūsų karaliai, didikai ir paliko vienokį ar kitokį pėdsaką šioje Baltijos jūros pakrantėje.

Bus daugiau

Kategorijos: Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos, Gamta ir žmogus, Kelionės, Skaitiniai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė