A. Macijausko premija paskirta fotonovelių apie asmenybes kūrėjams (0)

antano_macijausko_medalio_fotografija

Antano Macijausko medalio fotografija | lžs.lt nuotr.

Antano Macijausko vardo premija šiais metais paskirta fotonovelių ciklo „Lietuvos šviesovaizdžiai“ kūrėjams, portalo Bernardinai.lt žurnalistams ir projekto Fragmentai.lt autoriams Vaivai Lanskoronskytei-Stanienei ir Ignui Staniui. Premija įteikta rugpjūčio 6 d. 12 val. Biržų miesto šventės metu.

Šiais metais A. Macijausko konkurso komisijai vertinti buvo pateikti penki autoriai ir jų darbai. Finaliniame darbų vertinime nugalėjo fotonovelių ciklas „Lietuvos šviesovaizdžiai“, Premija įvertintos 2015 metais sukurtos fotonovelės apie dailininką, skulptorių Antaną Kmieliauską, dailininkę Jūratę Stauskaitę, aktorių Regimantą Adomaitį, aktorių, režisierių Valentiną Masalskį, filosofą Arvydą Šliogerį. Šiais metais jau skurti darbai apie fotomenininką Remigijų Treigį, poetą Vladą Braziūną.

Autoriai kurdami šį ciklą kėlė klausimą, kas yra patriotiškumas. Jų nuomone, keletą kartų per metus nuvilnijančios eisenos, spalvingi koncertai, tūkstančiai atspausdintų trispalvių, deklaratyvūs kartas nuo karto sutinkamų žmonių pasimėtymai skambiais žodžiais vis labiau neįtikina. Ignas Stanys sakė: „Esame įsitikinę, kad tautinę savimonę formuoja toli gražu ne vien kalbėjimas apie ją, ne vien mūsų tautai būdingų problemų analizavimas. Kartais reikia klausti savęs ir ieškoti, kas yra statybinė mūsų tautos medžiaga.“

Iš kairės į dešinę: Dainius Radzevičius, Aistė Žilinskienė, Ignas Stanis, Vaiva Lanskoronskytė-Stanienė, Juozas Šalkauskas | D. Radzevičiaus nuotr.

Iš kairės į dešinę: Dainius Radzevičius, Aistė Žilinskienė, Ignas Stanis, Vaiva Lanskoronskytė-Stanienė, Juozas Šalkauskas | D. Radzevičiaus nuotr.

Savo žurnalistiniam kalbėjimui autoriai pasirinko fotonovelės žanrą, kuriame, jų nuomone, dera pasakojimas vaizdu ir pačios asmenybės minčių žybsniais. Fotoaparatu, juostos technika jie įamžina žmonių portretus jiems brangioje aplinkoje, kurioje ir gimsta tautai svarbios vertybės. Nors visi šie kūriniai yra į vaizdo takelį sumontuotos meninės asmenybių fotografijos ir su muzika supintos jų mintys, tačiau kiekvienas pasakojimas yra skirtingas.

Antano Macijausko (1874-1950), iškilaus kovotojo už lietuvišką spaudą, publicisto ir leidėjo asmenybei įprasminti specialią premiją 2008 metais įsteigė Lietuvos žurnalistų sąjunga, Nacionalinė žurnalistų kūrėjų asociacija ir Biržų rajono savivaldybė. Premija skiriama žurnalistui už geriausius žurnalistikos darbus (straipsnius, publikacijas, televizijos ir radijo laidas paskelbtas visuomenės informavimo priemonėse) arba iniciatyvas, ugdančias pilietinį patriotizmą, nacionalinio pasididžiavimo jausmą, meilę valstybinei kalbai ir tautinei kultūrai. Premijos laimėtojui įteikiamas 600 eurų piniginis prizas, Stasio Makaraičio sukurtas medalis ir diplomas.

Su A. Macijausko asmenybe glaudžiai siejasi Spaudos, kalbos ir knygos atgavimo diena. Tai jis 1900 metais Sankt Peterburge išleido lietuvišką žemėlapį „Žemėlapis lietuviškai latviško krašto”. Cenzūrai uždraudus jo platinimą, Vyriausiosios spaudos reikalų valdybos viršininkui kunigaikščiui N. V. Šachovskojui A. Macijauskas iškėlė bylą ir ją laimėjo įrodęs, kad lietuviškosios spaudos draudimas yra juridiškai neteisėtas, nes nebuvo išleista jokio įsakymo spaudai lietuviškomis raidėmis drausti. Byla buvo vienas pagrindų baigti spaudos draudimą.

Nusipelniusius į premiją šiemet vertino žurnalisto, A. Macijausko premijos laureato Juozas Šalkausko vadovaujama komisija, kurioje taip pat dirbo Aistė Žilinskienė, Danielius Mickevičius, Janina Bagdonienė, Jūratė Šatienė ir Dainius Radzevičius.

A. Macijausko premija iki šiol jau apdovanoti žurnalistai Indrė Makaraitytė (2008 m.), Vitalija Morkūnienė (2009 m.), Juozas Šalkauskas (2010 m.), Jūratė Ablačinskaitė (2011 m.), Daiva Grikšienė (2012), Romas Sadauskas-Kvietkevičius (2013), Algirdas Vladislovas Butkevičius (2014), Virginijus Savukynas (2015).

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai, Visuomenė, Žiniasklaida | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė