Panevėžyje atidaryta XXI tarptautinės keramikų stovyklos darbų paroda (nuotraukos) (0)

Keramiku stovykla Panevezyje.Jae Gyu Kim_Perkėlimas

Džei Giu Kimo darbas „Persikėlimas“. Keramika | rengėjų nuotr.

Liepos 29 d. Panevėžio miesto dailės galerijoje buvo atidaryta  XXI tarptautinės keramikų stovyklos paroda. Šioje parodoje pristatomi visą savaitę kūrybinėje stovykloje plušėjusių Lietuvos, Ukrainos, Baltarusijos, Rusijos ir Pietų Korėjos menininkų kūriniai. Dailės galerijos kieme ir parodų salėje pristatomi Eglės Einikytės-Narkevičienės (Lietuva), Rūtos Šipalytės (Lietuva), Valeryjau Kaltyhino (Baltarusija), Grigorijaus Molchanovo (Rusija), Jurijaus Musatovo (Ukraina),Natalijos Zuban (Ukraina) ir Džei Giu Kimo (Jae Gyu Kim) (Pietų Korėja) šamoto darbai.

„Stovykloje dalyvavę menininkai skiriasi tiek savo pasaulėjauta, tiek raiškos būdais. Viena vertus, kūrėjams būdingas konceptualus mąstymas, kita vertus, jų mentalitetas, pasąmonė negali atsiriboti nuo to, kas vyksta pasaulyje ar greta jų. Tai rodo ir ukrainiečių keramikų darbai: Natalija Zuban  „Keliai“, primenantys į žemę įsmigusius šovinius, ir ypač Jurij Musatov „Sprogimas“ – akivaizdi aliuzija į karą“, – sakė Jolanta Lebednykienė, Panevėžio tarptautinių keramikų stovyklų vadovė, Tarptautinės keramikos akademijos narė, Panevėžio miesto dailės galerijos direktorė.

Visi menininkai stovykloje Panevėžyje dalyvavo pirmą kartą, išskyrus keramikę Rūtą Šipalytę, 2001metų dalyvę. „Kai palyginu abi stovyklas,  akivaizdu, kad patobulėjau technine prasme, buvau atsargesnė, konsultavausi su kolegomis, daugiau suvokiau savo galimybes. Čia sukurti  „Keliaujantys namai“ pratęsia mano  „Miestų“ ciklą, tik yra didesni,  skirti lauko erdvėms“, – sakė keramikos meno kūrėja.

Pietų Korėjos menininkas Džei Giu Kimas stovykloje sukūrė instaliaciją „Perkėlimas“, kurios centre – du didžiuliai arklio ir asilo hibridai, į juos nuo pakylų žvelgia nedidukės smalsios avys ir arkliukai.

„Darbai atspindi mano būseną, išgyvenimus, patirtį. Vieną gyvūną – stovintį – dekoravau Pietų Korėjos ir Lietuvos architektūros motyvais, kitą, einantį, – debesėliais ant šonų.  Virš visų plaukia debesys. Tai kelionė per pasaulį, jungianti mūsų kraštus. Ši instaliacija – simbolinis persikėlimas erdvėje ir laike“, – sakė menininkas.

Pasak Džei Giu Kimo, Lietuvos gamta jam primena Pietų Korėją ir miestą, kur jis gyvena: daug žalumos, žydras dangus, neaukšti pastatai. Net mūsų valstybių istorija turinti panašumų: 1910 –1946 metais Korėja buvo okupuota Japonijos, o Lietuva  beveik 50 metų patyrė Sovietų Sąjungos okupaciją. Pasak  menininko, visos šios sąsajos inspiravo jo kūrybą Panevėžyje.

Rusijos keramiko Grigorij Molchanov kūrinius „Vėjų bokštas“ ir  „Ežero ženklas“ įkvėpė gamta. Menininko teigimu,  šie motyvai pratęsia 2012 metais Kinijoje, tarptautiniame keramikos meno muziejų centre Fupinge, Rytų Europos keramikos paviljonui sukurtų darbų refleksijas ir formas. Aukštos temperatūros degimo technologija ir naujos medžiagos suteikė kūrybai daugiau galimybių.

Lietuvių menininkė Eglė Einikytė-Narkevičienė  Panevėžyje sukūrė šamoto ir porceliano darbus. Simbolistiniais kūriniais garsėjanti autorė ir šįkart skatina žiūrovą mąstyti, išeities tašku pasirinkdama žmogaus figūrą ir pripildydama savo darbus „Kelias“, „Sunkios mintys“ daugiaprasmio naratyvo.

Vienas iš stovyklos dalyvių  – baltarusis Valerijus Kaltyhinas, ne tik keramikos menininkas, bet ir  žinomų tarptautinių keramikos plenerų „Art Žyžal“ iniciatorius ir rengėjas.

„Iš Panevėžio keramikos stovyklos yra ko pasimokyti tiek organizavimo, tiek technologijų, tiek  aukštos temperatūros degimo aspektu. Panevėžyje įgyta patirtis man svarbi ir kaip keramikui, ir kaip keramikos plenero Babruiske organizatoriui“, – sakė Valerijus Kaltyhin.

Stovykloje menininkas sukūrė kompozicijas „Floros ir faunos konservavimas“, „Gyvenamoji aplinka“. Pasak autoriaus, svarbiausia jam buvo kūrinių pavidalai, o spalva tik apibendrino sumanymą.

XXI Panevėžio tarptautinė keramikos stovykla vyko keturias savaites. Jo dalyviai dirbo įmonės „Midenė“ studijose, taip pat  Dailės galerijoje rengė autorinius vakarus, konferencijoje „Keramikos meno tendencijos“ skaitė pranešimus apie savo šalių keramikos meno aktualijas, dalyvavo kūrybinėje laboratorijoje kartu su panevėžiečiais, panorusiais išbandyti šamoto plastikos galimybes.

Stovyklos uždarymo vakarą Dailės galerijos kiemelyje klegėjo gausus meno mylėtojų būrys. Vieni aptarinėjo kūrinius, kiti diskutavo, treti kamantinėjo stovyklos dalyvius. Vakarui  žavesio suteikė muzika: skambėjo Sergejaus Vichrovo saksofono improvizacijos ir elektroninė džiazo muzika, kurią atliko DJ Bodegas (Rolandas Baščiulis).

XXI Panevėžio tarptautinės keramikos stovyklos paroda Dailės galerijos parodų salėje veiks iki rugpjūčio 28 dienos. Stovyklos kūrinius galerijos kieme lankytojai matys iki pat gruodžio pradžios.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė