Europos etninių religijų atstovai buvo susirinkę Čekijoje (nuotraukos) (3)

Europos etninių religijų atstovai susirinko Čekijoje | I. Jankutės nuotr.

Europos etninių religijų atstovai susirinko Čekijoje | I. Jankutės nuotr.

Liepos 14-17 dienomis Čekijoje vyko Europos etninių religijų atstovų suvažiavimas. Etninėmis religijomis vadinamos senosios tautinės religijos, kurių tikėjimo pagrindai ir papročiai išliko ir šiuo metu stiprėja ir plečiasi nepaisant kelis šimtmečius trukusios agresyvios krikščionybės regione vykdomos politikos.

1998 metais Vilniuje buvo įsteigtas Europos etninių religijų kongresas, jo suvažiavimai vyksta kas dveji metai vis kitoje Europos šalyje, šiemet kongresas surengtas Prahoje. Suvažiavo etninių religijų atstovai iš Latvijos, Lenkijos, Baltarusijos, Prancūzijos, Serbijos, Slovėnijos, Slovakijos, Rusijos, Vokietijos, Čekijos, Graikijos, Italijos, Olandijos, Danijos, Bulgarijos, Norvegijos, Jungtinės Karalystės, Ukrainos ir Lietuvos. Taip pat dalyvavo Europos etnines religijas išpažįstantys atstovai šiuo metu gyvenantys JAV.

Lietuvai atstovavo Senovės baltų tikėjimo bendrijos „Romuva“ atstovai Ignas Šatkauskas ir Irena Jankutė.

Renginys sulaukė Čekijos valstybės palaikymo, konferencijai nemokamai buvo suteiktos puikios konferencinės patalpos Čekijos Mokslų Akademijoje, Prahos Karolio Universitete ir Čekijos Mažumų Instituto patalpose.

Kongreso metu etninių religijų atstovai dalinosi žiniomis apie savo religines bendrijas, apie atliekamas praktikas. Buvo surengta spaudos konferencija bei vieša konferencija visuomenei, kur pranešimų apie etnines Europos bendruomenes galėjo pasiklausyti visi besidomintys. Renginys sulaukė didelio susidomėjimo tarp akademinės bendruomenės narių, studentų.

Prahoje, Vyšehrado rajone, šalia trijų menhyrų – keltų istorinio palikimo – Kongreso dalyviai atliko apeigą. Apeigoje dalyvavo virš 200 žmonių, tai yra gausiausios senosios religijos apeigos Čekijoje po krikščionybės įvedimo. Taip pat Kongreso dalyviai aplankė senąsias šventvietes, esančias netoli Prahos.

Europos etninių religijų kongresas Prahoje2 I.Jankutės nuotr.

Europos etninių religijų kongresas Prahoje | I.Jankutės nuotr.

Paskutinę Kongreso dieną buvo aptarti Europos etninių religijų asociacijos stiprinimo, narystės ir plėtros klausimai.

Alkas.lt primena „Europos etninių religijų kongreso deklaraciją“ buvo paskelbtą kongreso, vykusio Vilniuje 2014 m. liepos mėnesį metu.

Europos etninių religijų kongreso deklaracija

„Mes esame skirtingų Europos prigimtinių etninių kultūrų atstovai, siekiantys atgaivinti ir susigrąžinti savo protėvių religines ir dvasines tradicijas. Mes gerbiame protėvių paliktą paveldą ir siekiame perduoti jį tiems, kurie ateis po mūsų, kurių protėviais būsime mes – savo vaikams, savo vaikaičiams ir daugeliui po jų gimsiančių kartų. Mes išreiškiame solidarumą ir paramą kitoms tautoms, rasėms ir religijoms, kurios taip pat kovoja siekdamos išsaugoti savo protėvių paveldą.

Mūsų etninės religijos yra Europos žemyno istorijos padarinys. Jos yra mūsų seniausių tradicijų ir identiteto gyvoji išraiška šiandienos pasaulyje. Pasauliui rizikingai krypstant į dvasinę, ekologinę ir ekonominę suirutę, kurią sukėlė nesubalansuotas atskirų žmonių grupių monopolizmas ir nevaldomas godumas, mūsų religijos skatina saikingą gyvenimą darnoje su Gamta, pabrėžia šeimos ir bendruomenės svarbą bei pagarbą visų formų gyvybei.

Tačiau daugelyje Europos šalių praktikuoti mūsų religijas trukdoma, – jos ribojamos, ignoruojamos ar net draudžiamos. Mes kviečiame visų Europos šalių vyriausybes palaikyti ir aktyviai įgyvendinti priemones, reikalingas visų piliečių religinei laisvei įgyvendinti taip, kaip tai nurodyta Europos Sąjungos sutartyse, Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje, Europos žmogaus teisių konvencijoje, Jungtinių Tautų visuotinėje žmogaus teisių deklaracijoje ir kituose dokumentuose, taip pat susilaikyti nuo privilegijų teikimo tam tikroms religijoms iškeliant jas virš kitų. Mes taip pat sieksime, kad religinės tolerancijos principas būtų praktiškai įgyvendintas Europos švietimo sistemose.

Kviečiame visas Europos vyriausybes aktyviai dalyvauti išsaugant ir apsaugant šventvietes, kurias Europos etninių religijų atstovai galėtų naudoti Gamtos garbinimo ir religinių švenčių tikslams.

Nesiekiame tapti tų vietų savininkais – Žemė mums nepriklauso, tai mes priklausome Žemei.

Mes nesutinkame su bet kokių ekstremistinių politinių grupių vartojamu terminu „pagonys“, nes tai turi neigiamos įtakos mūsų reputacijai.

Galiausiai, mes skatiname visus žmones ir visas tautas suteikti pirmenybę Žemės, kuri tiesiogine to žodžio prasme yra mūsų Žemė Motina, gerovei.

Mes siunčiame šią žinią su broliška meile ir pagarba.“

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Naujienos, Religija, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė