Turkijoje bandyta įvykdyti karinį perversmą (tiesioginė transliacija, video) (3)

Turkijoje vyksta karinis perversmas | youtube.com stop kadras

Turkijoje vyksta karinis perversmas | youtube.com stop kadras

Vakar dalies Turkijos kariškių pradėtas ir naktį iš 15 į 16 d. vykdytas valstybinis perversmas turkams išėjus į gatves ir pasipriešinus karinėms pajėgoms buvo sutabdytas. Pranešama, kad mažiausiai 90 žmonių žuvo, 1563 perversmininkai suimti.

Turkijos TV naujienų kanalas Al Jazeera žiniomis perversmo rengėjais buvo 400–500 papulkininkio ir pulkininko rango Turkijos karininkų.

Turkijos naujienų agentūra Anadolu pranešė, kad teisingumo ministras Bekiras Bozdagas, pareiškė, kad saugumo pajėgos įveikė perversmininkus ir, kad daugelyje vietų yra iš jų atkovoti Nacionalinės žvalgybos agentūros, policijos ir vyriausybės pastatai.

Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas paskelbė kontroliuojąs padėtį šalyje. Prezidentas perspėjo perversmininkus, kad kad Turkijos išdavystė jiems brangiai kainuos ir, kad su jais bus kovojama kaip su teroristais.

Liepos 16 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pareiškė užuojautą Turkijos Prezidentui R. T. Erdoganui dėl daugybės aukų, žuvusių per bandymą įvykdyti valstybinį perversmą.

Pasak Prezidentės, Turkijos žmonės įrodė, kad neleis karine jėga paminti demokratiškai išreikštos jų valios ir konstitucinės santvarkos.

Lietuvos vadovė pareiškė užuojautą žuvusiųjų artimiesiems, o sužeistiesiems palinkėjo sveikatos ir spartaus gijimo. Prezidentė taip pat pabrėžė, kad šiuo sudėtingu momentu labai svarbi visos Turkijos tautos vienybė ir susitelkimas.

***

Liepos 15 d. Turkijoje prasidėjo karinis perversmas. Turkijos sostinę Stambulą apsupo kariuommenė. Aidi šūviai, Stambule ir Ankaroje skraido sraigtasparniai.Saugumo pajėgos uždarė abu tiltus Stambule. Kariškiai paskelbė, kad yra įvykdytas perversmas.

Turkijos ministras pirmininkas Binali Yildirimas (Binali Yıldırım) paskelbė, kad grupė kariuomenės atstovų pabandė nuversti valdžią. Tačiau esą šalies saugumo pajėgos gavo nurodymą imtis veiksmų, kad būtų atkurta teisėta tvarka.Turkijos premjeras paskelbė, kad tie, kurie ėmėsi šių neteisėtų veiksmų bus nubausti.

Tuo tarpu Turkijos kariškiai per užimtą NTV televiziją paskelbia perėmę valdžią visoje šalyje. „Valdžia šalyje paimta visiškai“, – teigiama kariuomenės pareiškime. Per kitus Turkijos TV kanalus taip pat pranešama, kad karinis perversmas yra įvykdytas.

Perversmininkai užblokavo socialinius interneto tinklus „Twitter“, „Youtube“ bei „Facebook“.

Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas per televiziją CNN Turk televiziją kreipėsi į tautą ir pakvietė žmones eiti į gatves prisiekdamas, kad sukilimas bus numalšintas. „Mes visa tai įveiksime“, – sakė R. T. Erdoganas.

BNS paskelbė Lietuvos užsienio reikalų ministro nuomonę apie įvykius Turkijoje. Pasak ministro, nesankcionuoti kariniai veiksmai yra nepriimtini demokratinėje visuomenėje.„Esame sunerimę ir atidžiai sekame situaciją, renkame informaciją iš visų galimų šaltinių, stebėsim visą naktį“, – ministro L. Linkevičiaus žodžius apie vidurnaktį citavo BNS.

„Jei tai ir ne perversmas, aišku, kad nesankcionuoti kariniai veiksmai. Demokratinėje visuomenėje to neturi būti“, – BNS sakė L.Linkevičius.

JAV valstybės departamento atstovai kreipėsi į JAV piliečius esančius Turkijoje ragindamas laikytis saugiose vietose ir perspėjo, kad nebandytų papulti į Amerikos ambasadą ar į konsulines tarnybas.

Wall Street Journal paskelbė, kad Turkijos lyros kursas dolerio atžvilgiu krito žemiausiai šias metais.

***

10:30 Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas paskelbė kontroliuojąs padėtį šalyje. Prezidentas perspėjo perversmininkus, kad kad Turkijos išdavystė jiems brangiai kainuos ir, kad su jais bus kovojama kaip su teroristais.

CNN-Turk televizija pranešė, kad Turkijos saugumo pajėgos išvadavo Turkijos ginkluotųjų pajėgų generalinio štabo viršininką Hulusį Akarą, kurį perversmininkai buvo paėmę įkaitu.  Kol buvo nežinoma kur yra H. Akaras Turkijos ministras pirmininkas Binalis Yildirimas laikinuoju ginkluotųjų pajėgų štabo vadu buvo paskirtas pirmosios armijos vadas generolas Umitas Dundaras. Dabar išvaduotasis štabo viršininkas Hulusi Akaras perėmė vadovavimą operacijoms prieš perversmininkus, pranešė televizija.

8:00 Vakar pradėtas ir naktį iš 15 į 16 d. Turkijos kariškių vykdytas valstybinis perversmas turkams išėjus į gatves ir pasipriešinus karinėms pajėgoms buvo sutabdytas. Pranešama, kad mažiausiai 60 žmonių žuvo, 754 perversmininkai suimti.

03:54 Reuters praneša apie galingą sprogimą Atatiurko oro uoste į kurį turėjo atskristi Turkijos prezidento lėktuvas. The Associated Press skelbia apie 2 sprogimus Stambulo centre.

03:49 Deutsche Welle skelbia, kad Stambule žuvo 6 taikūs gyventojai, apie 100 sužeistųjų.

03:40 Grupė kareivių įsiveržė į Turkijos CNN Turk televizijos kanalo patalpas.

03:20 CNN paskelbė, kad Turkijos prezidento lėktuvas turėtų artimiausiu metu nusileisti Atatiurko oro uoste Stambule. Perversmo metu jis atostogavo užsienyje. Buvo pasklidusios kalbos, kad Turkijos Prezidentas skraido ieškodams politinį prieglobstį jam suteiksiančios šalies.

02:58 Žmonės gatvėse bando stabdyti karinę techniką:

02:50 The Associated Press skelbia, kad Turkijos spectarnybų atstovas pranešė, kad bandymas įvykdyti valstybinį perversmą atremtas. Tačiau tuo pačiu skelbiama, kad susišaudymai ant Stambulo tiltų per Bosforą nesiliauja, o Turkijos naujienų agentūra Anadolu pranešė, kad kariškiai bommbarduoja Ankaroje esančio  parlamento rūmus.

02:47  Ankaroje esnčiuose Turkijos parlamento rūmuose susprogdintas galingas sprogmuo:

Turkijjos parlamento durys po sprogimo | twitter.com nuotr.

Turkijjos parlamento durys po sprogimo | twitter.com nuotr.

02:40 NATO vadovybė Briuselyje pareiškė, kad įdėmiai seka įvykius Turkijoje, tačiau susilaiko nuo konkrečių vertinimų. Britų Independent primena, kad NATO organizacijos taisykles nerekalauja tiesioginio aljanso įsikišimo, o Turkija būdama NATO nare jau išgyveno ne vieną karinį perversmą.

02:37  Rudaw skelbia, kad policija perėmė telekompaniją TRT, ja užgrobę kariškiai suimti.

02:30 JAV Baltieji rūmai išplatino prezidento Barako Obamos ir sekretoriaus Džono Kerio pranešimą kuriame visos Turkijos partijos raginamos palaikyti demokratiškai išrinktą Turkijos vyriausybę ir vengti kraujo praliejimo.

02:22 Politico paskelbė, kad ginkluoto perversmo metu Ankaroje žuvo 17 Turkijos karininkų. Reuters skelbia, kad tankai šaudo į Turkijos parlamento pastatą, šūviai aidi taip pat ir Stambulo Atatiurko oro uoste.

02:20 Turkijos valstybinė televizija NTV paskelbė, kad vyriausybės naikintuvas numušė perversmininkų sraigtsparnį. Socialiniuose tinkluose platinamas pranešimas, kad perversmas užgniaužtas. Tačiau to kol kas nepatvirtina nė vienas oficialus šaltinis.

01:48 Žmonės plūsta į Turkijos miestų gatves.

Čia matome kaip žmonės stoja prieš tankus:

 

01:47  Reuters pranešė, kad Ankaroje Turkijos parlamento pastatą apsupę tankai ėmė šaudyti. Atatiurko oro uoste Stambule taip pat aidi šūviai.  Kariniai sraigtasparniai šaudo iš į Turkijos žvalgybos būstinę.  Skelbiama, kad Turkijos prezidentas R.T. Erdoganas paprašė politinio prieglobsčio Vokietijoje.

01:40 Al Jazeera praneša, kad Turkijos armijos generolas Umitas Djundaras pareiškė, kad nepalaiko perversmininkų. O The International Spectator paskelbė, kad Iranas uždaro sienas su Turkija. Bloomberg praneša apie 2 sprogimus iš eilės Ankaroje prie vietos policijos būstinės. Hurriyet skelbia, kad 2 Turkijos opozicinės partijos pasmerkė karinį perversmą Turkijoje.

01:37  CNNTurk televizija pranešė, kad ant tilto per Bosforą vyksta susišaudymas. Yra sužeistųjų. Į centrinę Ankaros aikštę plūsta minios žmonių.

SKY NEWS Tiesioginė transliacija apie įvykius Turkijoje:

BBC Tiesioginė transliacija apie įvykius Turkijoje:

Video reportažai:

Kategorijos: Naujienos, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė