Telšių rajone aptiktas įspūdingo dydžio riedulys (1)

Telsiu rajono, Tryskiu miestelio akmuo2

Telšių raj., Tryškių miestelyje rastas akmuo | Artūro Konderausko nuotr.

Į Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento (ŠRAAD) Telšių rajono agentūrą kreipėsi Tryškių miestelio gyventojas ir pranešė, kad tvarkydamas senos sodybos teritoriją atkasė didžiulį riedulį. Nepilnai atkasto akmens ilgis pirminiais duomenimis sieką 6 su puse metro, plotis 3 metrai 60 centimetrų, o aukštis 2 metrus 60 centimetrų.

Telšių rajono, Tryškių miestelio gyventojas V.U. tvarkydamas sklypą matė, kad šalia seno namo kyšo akmuo. Norėdamas išlyginti sklypą, vyras ėmė akmenį atkasinėti, tikėdamasis jį patraukti. Jo nuostabai, kasant akmuo vis didėjo ir didėjo. Po kelių dienų, kuomet riedulys pasiekė išties įspūdingą dydį, vyras nutarė apie tai informuoti aplinkosaugininkus ir kreipėsi į (ŠRAAD) Telšių rajono agentūrą. Atvykę aplinkosaugininkai akmenį išmatavo rulete. Jo ilgis 6,50 m, plotis 3,60 m, o aukštis apie 2,60m. Duomenis nėra visiškai tikslūs, mat akmuo dar nėra visai atkastas ir matavimai buvo atlikti tik preliminarūs.

Vėliau Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos specialistai atlikę lauko tyrimus nustatė, kad milžiniškas riedulys tūno 1,5 m gylyje. Jis sudarytas iš rausvai pilko granito gneisio uolienos. Tikslai nustatyti riedulio tūrį ir svorį geologams sudėtinga, nes dalis šio akmens vis dar tūno po žeme. Tačiau jo atidengtoji dalis taip pat įspūdinga: riedulio ilgis 6,5 m, plotis 4,2 m, aukštis 2,8 m, horizontali apimtis (perimetras) – net 17,75 m. Apytikris riedulio tūris – 40 kubinių metrų, o sveria jis ne mažiau kaip 100 tonų.

Geologai teigia, kad vien pagal atkastą dalį šis akmuo patenka į Lietuvos žinomų didžiausių riedulių dvidešimtuką. Tiksliau įvertinti riedulio parametrus bus galima jį visiškai atkasus. Tryškių gyventojai juokauja, kad naujasis radinys Puntuko gal ir nenurungs, tačiau neabejoja, kad jis gali tapti miestelio traukos centru.

Netoli vietos, kur rastas šis riedulys, Kultūros vertybių registre nurodytas objektas „buvusi Tryškių alkakmenio vieta“. Galima spėti, kad atkastas riedulys taip pat susijęs su šia pagonių sakraline vieta, todėl informacija apie riedulį perduoda Kultūros paveldo departamentui prie Kultūros ministerijos.

Telšių rajone aptiktas vienas didžiausių Lietuvos riedulių | LR Aplinkos ministerijos nuotr.

Telšių rajone aptiktas vienas didžiausių Lietuvos riedulių | LR Aplinkos ministerijos nuotr.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Įvairenybės, Lietuvoje, Naujienos | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė