„Baltų genas“: D. Razauskas apie baltų mitinio pasaulėvaizdžio interpretaciją (audio) (14)

Dainius Razauskas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Dainius Razauskas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Šeštoje radijo laidoje „Baltų genas: mes ir senovės lietuvių mitai, legendos, simboliai“ Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Sakytinės tautosakos skyriaus vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Dainius Razauskas kalba apie baltų mitinio pasaulėvaizdžio interpretaciją.

„Mitinis pasaulėvaizdis yra vienintelė galimybė žmogui patirti būtį. Kiek aš galiu spręsti iš palyginimų, senovės lietuvių, baltų mitinis pasaulėvaizdis ne ką tesiskyrė nuo kitų tautų. Iš viso, turėdamas mintyje branduolinę esmę,  o ne smulkmenas, pasakyčiau, kad pasaulyje tėra vienas mitinis pasaulėvaizdis, jokio kito nėra ir niekada nebuvo, “ – teigia D. Razauskas.

Laidos bus transliuojamos kiekvieną šeštadienį (kartojamos sekmadienį) per radijo stotį „Extra FM” (88,5 MHz Vilnius / 89,3 MHz Utena / 91,5 MHz Ukmergė / 93,2 MHz Panevėžys / 97,1 MHz Kaunas / 98,1 MHz Marijampolė / 98,5 MHz Šiauliai / 100,2 MHz Klaipėda).

Laidų autorė ir vedėja Nijolė Jačėnienė, rengėjas VšĮ „Vieno aktoriaus teatras“, informaciniai partneriai interneto portalas Alkas.lt, dienraštis „Vakarų ekspresas“. Projektą iš dalies finansuoja Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Mes baltai, Religija, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .

14 komentarų

 1. lyvis:

  Dainiau Razauskai, ar nereikėtu išmesti indoeuropiečių prokalbę. Pats minėjai kad ugrių-finuose daug lietuviškų žodžių kitaip sakant kalbame ta pačia kalba o nesame giminės ar begali būti didesnė kvailystė. lyvis

 2. “Mitinis pasaulėvaizdis”?!
  Dainiau, epas “ODISĖJA” – kas tai – mitinis herojas ar realybė? Juk arijų-baltų “Odisėjas” tikrumoje ne herojas ir, juo labiau, ne žmogus! Jis simbolizuoja ŽEMĖS DREBĖJIMĄ, kurį 1179 m.pr.m.e. išprovokavo Egėjo jūroje sprogęs Tero (Atlanto) ugnikalnis!? Šis kataklizmas Viduržemio jūroje tęsėsi 20 metų!? Dabar Atlanto vietoje liko kelios Santarino salos!!! O mūsų laikų “istorikai” teigia – Viduržemio jūroje siautėjo “jūrų tautos”?!
  Epas “ILIADA”- mūsų lakų “mokslininkams” tai “Trojėnų ir achajų karas”!? O juk tikrovėje šiame epe arijų-baltų Krivių Krivaitis Vandenorius aprašo Tero ugnikalnio “kančias” prieš ir po susisprogdinimą – susinaikinimą!
  Nagrinėjant arijų-baltų, ir ne tiktai jų, mitus, legendas, šventraščius ir kitus šaltinius, reikalinga įsijausti į to meto mūsų protėvių dvasią, o tiktai jau po to daryti vienas ar kitas išvadas! Tiktai tada tuščias ir nevaisingas filosofavimas užleis vietą tolimos REALYBĖS PAŽINIMUI!!!

 3. Dieviškumas pirmapradiškai buvo suprantamas ne šviesume tamsume, kaip čia linkstama manyti, o daikto pavidalo kaip tokio radimesi… Turbūt tuo, kad “pasaulyje tėra vienas mitinis pasaulėvaizdis”, norėta pasakyti, kad žmonijos visuomeninėje sąmonėje mito ir nemito santykis visais laikais išlieka vienodas, priešingu atveju iš žmogaus nebeliktų žmogaus…

 4. Bartas:

  “Baltų genas”, kas tai ? Aš telpu į šitą apibrėžimą su D. Razausku ar šalia? Būdami šitame “apibrėžime” , ar galime atstovauti savo Tautai , Lietuvių Tautai , kaip maži smagratukai, sukantis ta kryptimi , kurie galėtų pagimdyti “baltų” – Lietuvių , Latvių susiliejimą ar bent kažkokią sąjungą . Manau , kad mes išskirti ilgam ( nesakau , kad visiems laikams). Mano Tauta yra “lenkiškos božnicos” pasėka, o braliukai – vokiškos. Taigi – “baltiškas” medis yra paskiepitas skirtingų sodininkų. Tai ir vaisiai skirtingo skonio.

 5. ARIJŲ – BALTŲ MEDIS yra tapatus Senajame Testamente Rojaus PAŽINIMO MEDŽIUI! Pastarajame kamienas simbolizuoja arijų-baltų kultūrą, kuriai mažiausiai per 50 000 metų! Medžio vainikai simbolizuoja Žemėje vykstančius pagrindinius geofizinius procesus, kuriuos mūsų protėviai, anot šumerų šaltinių, stebėjo netoli 500 000 metų!
  Rojaus Medžio šakos simbolizuoja šalutinius geofizinius procesus. O štai Rojaus Medžio vaisiai simbolizuoja žinias, kurios visais laikais būdavo “įkalintos” labai ir labai siaurame žynių rate. Nuskintas vaisus simbolizavo – pažinimą tiesos, praregėjimą! Anot Senojo Testamento – trečios akies įsigyjimą!
  Tad sakyti, kad LIETUVIŲ KULTŪRA yra pasaulio kultūros “mažas smagratukas” – yra didžiausias nusikaltimas!!! LIETUVIŲ KALBA IR LIETUVIŲ KULTŪRA YRA IR BUS PAGRINDINIS PASAULIO KULTŪROS SMAGRATIS!!!
  Tokią vietą pasaulio kultūrų tarpe jai suteikė TURTINGIAUSIAS ARIJŲ-BALTŲ KULTŪROS PALIKIMAS!!!

 6. Bartas:

  Arijas – arėjas žemę aria.

 7. Arijai – reiškia tam tikrą senovėje buvusį kilmingumo požymį. Tai liet. žodžio “yra” gimininaitis, reiškiantis “esantis”, o esančiu buvo laisvasis, nepriklausantis kitam. Tokiu laisvuoju galėjo vadintis turintis kilmės vietą, t.y. vietovę, kuri yra jo apgyventa, sukultūrinta, nuosava, kuriai jis davė vardą ir vėlau pats juo pasivadino, iš kurios pats kilo ir t.t. ir pan. Trumpai, sakant pavadinimas arijai reiškė atitinkamoje vietoje, teritorijoje patys savo valia, laisvi gyvenantieji. Iš šios reikšmės radosi dabartinis žodis vietinis, šičioniškis, čianykštis, autotochtonas.

 8. Nesu nei lingvistas, nei lituanistas! Tačiau remdamasis šaltiniais, bandysiu atsakyti į klausimą- kas yra arijai? Pirmiausiai būtina atkreipti dėmesį į žodžio pradžioje esančios A raidės reikmę.
  Mūsų protėvių – arijų sanskrito kalboje -a- raidė reiškia grynumą, dieviškąjį pradą, tai ką betarpiškai pagimdė “Dievas”: Adomas, Aurum (auksas), Arijas (sanskrito kalboje – grynas), Aleksandras (atneštas ant aro sparnų), Altorius, Alkas, Arktis, Antarktida, Atlantas, Atlantida, Azija ir t.t.
  Arijų šventyklos visais laikais buvo grynos – baltos spalvos;
  Arijjai dievams aukodavo tiktai ir tiktai baltos spalvos vyriškos lyties galvijus arba avynus;
  Arijų žyniai (dievo tarnai) ir kilmingieji juodinėdavo tiktai ant baltų žirgų ( BALTAS VYTIS!);
  Amžinybė, Amžinas – tai kas priklauso ne nuo žmogaus bet nuo d. Praamžiaus.d. Pradžiapačio ir t.t.
  Tad galime daryti išvadą, kad arijai yra paties Dievo pagimdyta gentis ar tauta ir yra AMŽINAI GYVA!!!
  Tačiau nejaugi Alko puslapyje bent atsitiktinai neužsuka lituanistas, arba lingvistas, kuris galėtų ir privalėtų kiek išsamiau mums visiems šia tema paskaityti paskaitą?!

 9. lyvis:

  Įdomu o kokios tautos priklausė arijams. lyvis

 10. Aš būčiau linkęs tautų pavadinimų radimosi aiškinimus sieti su senais laikais vykusiu žemišku gyvenimu. Laikyčiau, kad arijais vadinosi tautos, kurios radosi iš indoeuropiečių įsigalint sėslumui ir žemdirbystei. Sprendžiant iš pavadinimo arijai, jiems artimiausi būtų aisčiai, jeigu arijai yra radęsis iš liet. “yra”, o aisčiai – iš tos pačios reikšmės “esu”.

 11. lyvis:

  Dar karta kartoju išmeskime indoeuropiečių prokalbę. Į arijų tautas patenka vengrai, kurie neindoeuropiečiai. lyvis

 12. Geriau išmeskime mūsų garbingiausiąją bei seniausiąją Žemėje praeitį menančius šaltinius ir tamstoms nebereikės varginti savo galvelių!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė