Pirmasis šiais metais AKM atvejis kiaulių ūkyje nustatytas ir Estijoje (0)

All-creatures.org nuotr.

All-creatures.org nuotr.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, pastarosiomis savaitėmis Pabaltijo regione užregistruoti 3 afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejai naminių kiaulių laikymo vietose. Pirmieji šiais metais ligos židiniai patvirtinti Lenkijoje ir Lietuvoje. Šiandien, liepos 1 d., informacija apie AKM židinį Jogėvos apskrities ūkyje gauta iš Estijos.

Estijos atsakinga tarnyba informavo, kad ūkyje buvo laikomos 6 kiaulės, iš kurių 1 nugaišo, o 5 buvo nugaišintos įtarus AKM. Atlikus laboratorinius tyrimus, visoms ūkyje laikytoms kiaulėms buvo patvirtinta AKM diagnozė. Vieta, kurioje nustatytas protrūkis, yra užkrėstoje AKM teritorijoje, iš kurios draudžiama išvežti kiaulieną ir gyvas kiaules.

Estijos pareigūnai ėmėsi visų būtiniausių apsaugos priemonių, kad sustabdytų ligos plitimą. Visų ūkyje laikytų kiaulių gaišenos buvo saugiai sunaikintos. Atliekami valymo ir dezinfekcijos darbai. Aplink ūkį nustatyta 3 km apsaugos zona ir 10 km priežiūros zona.

Pirmasis AKM židinys regione buvo užfiksuotas birželio 23 d. Lenkijos Palenkės regione. Kiaulininkystės ūkyje buvo laikoma per 260 kiaulių. Lietuvoje AKM  virusas naminių kiaulių laikymo vietoje  buvo nustatytas šią savaitę. Židinys patvirtintas  Elektrėnų savivaldybės Juodelių kaime, smulkiame kiaulių ūkyje, kuriame buvo laikomos 3 kiaulės.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, virusas sparčiai plinta šernų populiacijoje – nuo metų pradžios nustatytos 94 vietos, kuriose AKM patvirtintas 150 šernų (121 nugaišusiam ir 29 sumedžiotiems).

Per praėjusias dvi savaites AKM virusas nustatytas 8 šernams (3 sumedžiotiems ir 5 gaišenoms).

AKM virusu užsikrėtę šernai buvo sumedžioti Jonavos rajono Žeimių, Trakų rajono Rūdiškių ir Biržų rajono Parovėjos seniūnijų miškuose.  Šernų gaišenos, kurioms patvirtintas AKM, buvo rastos Anykščių rajono Debeikių ir Anykščių seniūnijų apylinkėse, Kaišiadorių rajono Palomenės ir Biržų rajono Papilio seniūnijų teritorijose.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba perspėja kiaulių laikytojus ypatingai griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų.  Draudžiama laikyti kiaules lauke, šerti termiškai neapdorotais pašarais, šviežiai nušienauta žole, taip pat maisto atliekomis. Įtarus, kad laikomos kiaulės serga užkrečiamąja liga ar joms netikėtai nugaišus, būtina nedelsiant apie tai informuoti privatų veterinarijos gydytoją arba teritorinę VMVT tarnybą.

Savivaldybėse, kuriose patvirtinti AKM atvejai laukinėje faunoje, toliau vykdoma intensyvi šernų gaišenų paieška. Visoje šalyje tikrinami maži kiaulininkystės ūkiai dėl biologinio saugumo reikalavimų įgyvendinimo.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė