Spektaklis „Mindaugo tiltas“ papasakos despoto istoriją šiuolaikinio meno kalba (3)

Spektaklis „Mindaugo tiltas“ | rengėjų nuotr.

Spektaklis „Mindaugo tiltas“ | rengėjų nuotr.

Liepos 6 dieną 18 val., minint Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną, Vilniaus dailės akademijos Gotikinėje salėje žiūrovų laukia neeilinis meninis įvykis – spektaklis „Mindaugo tiltas“, sukurtas pagal J. Marcinkevičiaus dramą „Mindaugas“. XIII amžiaus Lietuvos valstybės formavimosi procesą ir karaliaus Mindaugo asmenybės dramą kūrėjai atkurs šiuolaikine teatro meno, tapybos ir elektroninės muzikos kalba ir pristatys žiūrovams naują meno formą – elektroninį teatrą.

„Ką aukoja ir ką gauna žmogus, prisiimdamas kūrėjo, karaliaus vaidmenį? Kiek kainuoja galia ir tarptautinė šlovė? Ar idealai gali kainuoti žmogiškumą?“ – klausia spektaklio režisierė Irma Bogdanovičiūtė. – „Mindaugo krikštas ir karūnavimas suteikė Lietuvai tarptautinę tapatybę – ji buvo pripažinta visos Europos. Jis nutiesė tiltą tarp baltų genčių ir tuometinio pasaulio. O pats Mindaugas turėjo vienintelį dievą ir idealą – Lietuvą, ir su ja tapatinosi. Tačiau Lietuvos vienijimas paradoksaliai reiškė ir skilimą – į Lietuvą ėmė veržtis svetima kultūra, o Mindaugas, valstybę lipdęs diktatoriškomis priemonėmis: sąmokslais, melu, susidorojimu su oponentais, papirkimu, – patyrė žlugdančius vidinius prieštaravimus. Sovietmečiu J. Marcinkevičiaus pjesė darė stiprų poveikį, drąsino tylią rezistenciją ir vienybę. Dabar, apsirengę šiuolaikišku, netikėtu meniniu „rūbu“, vėl susitiksime su žiūrovais. Man įdomiausia, ką idealai reiškia šiandieną, kokiais vadovaujamės mes, kasdien kurdami save, savo aplinką, savo Lietuvą“, – domisi menininkė, kūrybos procese atradusi naują priemonę – elektroninį teatrą.

Paulinos Špokaitės tapyba internetui

Paulinos Špokaitės tapyba internetui

„Krikštas Lietuvai reiškė viso ankstesnio kultūrinio ir muzikinio mąstymo pabaigą. Žmonės nebegalėjo tikėti daugeliu dievų. Binarika, daugiatoniškumas muzikoje kaip daugiadieviškumo įvaizdis buvo pakeistas vienu tonu – vienu dievu, vienu valdovu, – teigia kompozitorius Vytautas Paukštelis, šiuolaikinėmis priemonėmis kursiantis muziką, paremtą senuoju muzikiniu paveldu ir permainų sukeltu konfliktiškumu.

Spektaklio vizualiąja dalimi taps dailininkės Paulinos Špokaitės tapytos instaliacijos, kuriose menininkė nagrinėja kaitos motyvą valstybėje ir žmogaus viduje. Asociatyviai vienas kitą keičiančiuose vaizduose menininkė užkoduos kūrėjo vidinius virsmus, atsispindinčius jo kūrinyje: tiek paveiksle, tiek valstybėje.

„Mindaugo tiltas“ netikėtu būdu sujungs skirtingas meno formas ir pakvies žiūrovus bei klausytojus per istoriją ir meną priartėti prie savęs pačių, pajusti ir permąstyti savo santykį su dabartimi, kūryba ir savais idealais.

Spektaklis nemokamas.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė