Prie Lietuvos Vyriausybės rūmų atnaujintas piketas prieš naująjį DK (13)

Prie Lietuvos Vyriausybės rūmų atnaujintas piketas prieš naująjį DK | Alkas.lt nuotr.

Prie Lietuvos Vyriausybės rūmų atnaujintas piketas prieš naująjį DK | Alkas.lt nuotr.

Birželio 27 d. Vilniaus Vinco Kudirkos aikštėje, prie Vyriausybės rūmų atnaujintas piketas prieš naująjį Darbo kodeksą (DK).  Po vidurdienio į V. Kudirkos aikštę sugrįžo studentai, kurie praeitą savaitę prie Vyriausybės rūmų pasistatę palapines mitingavo visą naktį reikalaudami atšaukti naująjį DK.

Šiandien protestuojantys studentai sugrįžę į V. Kudirkos aikštę ir vėl pasistatę palapines, sako kalbas kritikuodami naująjį DK ir teigia neketiną trauktis nuo Vyriausybės rūmų. Prie  studentų prisijungė Lietuvos profsąjungų remiamas socialinis judėjimas „Gyvenimas per brangus“.

Vyriausybės rūmai aptverti „Stop“ juosta, prie Vyriausybės rūmų sutelktos didelės policijos pajėgos.

Seimas naująjį Darbo kodeksą priėmė praėjusios savaitės pradžioje po pusę metų trukusių svarstymų. Įsigalioti jis turėtų nuo 2017 metų pradžios.

Visuomenininkai ragina vetuoti naująjį Darbo kodeksą

Viešą pareiškimą išplatinusio visuomeninio judėjimo Vilniaus Forumas iniciatyvinės grupės narių tvirtinimu, tik tokiu būdu būtų užkirstas dar sykį pakartoti daugumos piliečių teisėtų interesų ignoravimo klaidą, kuri ateityje gali būti vertinama ir kaip nusikaltimas prieš Lietuvą – jos piliečius ir šalies ateitį.

„Darbo santykių ir sąlygų reforma Lietuvoje yra reikalinga ir turi būti įgyvendinta. Tačiau ji turi būti grindžiama solidarumo, sąžiningumo, visų socialinių ir profesinių grupių lygiateisės partnerystės ir ekonominio, socialinio bei politinio teisingumo ir iš jo kylančios įstatymo rengėjų atsakomybės Tautai ir valstybei principais. Priimto Darbo kodekso kertinės nuostatos liudija, kad jį rengiant šiais principais nesivadovauta. Priimtas ydingas ir potencialiai pavojingas – visuomenę supriešinantis ir kiršinantis- iš esmės tik darbdavių interesus atitinkantis vienašališkas įstatymas“, – rašoma viešai išplatintame Vilniaus Forumo pareiškime.

Visuomenininkai teigia, kad toks įstatymas, kokį Seimas priėmėm praėjusią savaitę, stumia Lietuvos visuomenę ir valstybę į moralinę, socialinę ir politinę aklavietę bei toliau skatina emigraciją. „Vilniaus forumo“ atstovų teigimu, priėmimo būdas ir turinys stebinamai primena tokiu pat – ,,buldozerinio prastūmimo“ – būdu Seime priimtą aukštojo mokslo ,,sukrepšelinimo“ bei kitus ne šalies piliečių daugumai, o tik atskiroms suinteresuotoms grupėms naudingus įstatymus. Jų ilgalaikiai neigiami padariniai jau yra akivaizdūs, bet visuomenei ir valstybei padaryta žala faktiškai nebeatitaisoma. Ypač pavojinga tai, kad piliečius supriešinantis ir kiršinantis naujasis Darbo kodeksas priimtas visiškai neatsižvelgiant į Lietuvai didėjančias geopolitines ir saugumo grėsmes.

„Įvertinę tokias aplinkybes, raginame naująjį Darbo kodeksą grąžinti Seimui tobulinti iš esmės, tuo užkertant kelią dar sykį pakartoti daugumos piliečių teisėtų interesų ignoravimo klaidą, kuri ateityje gali būti vertinama ir kaip nusikaltimas prieš Lietuvą – jos piliečius ir šalies ateitį. Būtina tęsti socialinį ir politinį dialogą dėl šio įstatymo. Partnerystės ir dialogo dvasia turi būti peržiūrėtos kertinės ir kontraversiškos įstatymo nuostatos, kad galiausiai sąžiningu ir laisvų visų šalių susitarimu būtų priimtas pilietinę santarvę ir Lietuvos valstybingumo bei saugumo pagrindus stiprinantis Darbo kodeksas“, – teigia vienas iš Vilniaus Forumo steigėjų filosofas Laisvūnas Šopauskas.

Vilniaus Forumo iniciatyvinės grupės narių įsitikinimu, naujasis Darbo kodeksas parengtas paskubomis ir visiškai neįvertinus realios Lietuvos darbo rinkos situacijos bei didžiausių problemų. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO) savo 2016 kovo mėnesio ataskaitoje apie Lietuvos ekonomikos būklę yra įvardinusi, kad 30 proc. lietuvių yra nepatenkinti turimomis darbo sąlygomis. Tai yra ženkliai didesnis rodiklis nei kitų Europos Sąjungos šalių vidurkis. Taip pat apie itin didelę – bene didžiausią visoje Europoje – darbo užmokesčio nelygybės Lietuvoje problemą kalbama ne tik EBPO, bet ir naujausioje Europos Komisijos ataskaitoje. Vertinant naujojo Darbo kodekso nuostatas, yra visiškai aišku, kad jos neprisidės prie paminėtų ir tarptautiniu mastu viešai įvardintų Lietuvos darbo rinkos problemų efektyvaus sprendimo.

Investuotojų forumas naująjį DK vadina sveikintinu kompromisu ir ragina jo nevetuoti

Didžiausius investuotojus į Lietuvos ekonomiką vienijanti asociacija „Investors‘ Forum“ Seimo priimtą naująjį DK vadina sveikintinu kompromisu.

„Naujojo Darbo kodekso priėmimas vienareikšmiškai yra vienas svarbiausių šios kadencijos Seimo ir Vyriausybės darbų. Esame dėkingi Ministrų kabinetui ir ypač jo vadovui už aktyvumą ir ryžtą neatidėlioti šio itin svarbaus įstatymo priėmimo. Parlamentas taip pat nusipelnė padėkos už atkaklų darbą bei gebėjimą atsispirti prieš rinkimus kylančioms pagundoms bei priimti iš esmės tokį Darbo kodeksą, kuris didžiąja dalimi atitinka Trišalėje taryboje išsamiai aptartas ir Vyriausybės pateiktas nuostatas. Be abejo, įstatymas nėra be trūkumų, tačiau naujasis teisės aktas bet kuriuo atveju žymiai geresnis už senąjį, darbo vietų kurti neskatinusį ir Lietuvos ekonominę bei socialinę pažangą stabdžiusį Darbo kodeksą. Todėl labai tikimės, kad Respublikos Prezidentė pasirašys naująjį Darbo kodeksą ir įstatymas, po ilgų ir išsamių diskusijų sulaukęs pritarimo Trišalėje taryboje, įsigalios nuo kitų metų sausio pirmosios“, − pabrėžia Rolandas Valiūnas, asociacijos „Investors‘ Forum“ valdybos pirmininkas, advokatų kontoros “Valiūnas Ellex“ vadovaujantis partneris.

Svarbiausiais naujojo Darbo kodekso privalumais asociacija „Investors‘ Forum“ laiko pakeitimus, kurie didina darbo santykių lankstumą per individualius susitarimus, suteikia galimybę darbdaviui ir darbuotojui patiems sutarti dėl darbo santykių pobūdžio ir sutarties sąlygų. Atsiranda galimybė sudaryti terminuotas sutartis nuolatiniam darbui, nenustatytos apimties sutartis. Įtvirtinta galimybė šiuolaikinėmis priemonėmis perduoti dokumentus bei informaciją, susijusią su darbo santykiais, dar labiau palengvins ir paspartins procedūras.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė