Liepa kvepia medumi (0)

Bitė | alkas.lt nuotr.

Liepa – pagrindinio medunešio mėnuo, nes žydi liepos, barkūnai, liucernos, bajorės, grikiai, dobilai, ežeiniai, sirijiniai klemaliai, ožkarožės. Šiluma ir karščiai, kai yra pakankamai drėgmės, taip pat palankūs bitėms. Tada medunešiai būna gausūs.

Optimalios sąlygos

Kiek augalai pagamins ir išskirs nektaro, priklauso nuo temperatūros, drėgmės, saulės šviesos ir daug kitų klimato bei aplinkos veiksnių. Daugumai augalų optimali temperatūra nektarui išskirti yra 15–25, o kitiems – 22–27 laipsniai šilumos. Temperatūrai kylant ar krintant, išskiriamo nektaro kiekis mažėja. Tvyrant 38 laipsnių karščiui, augalai nustoja skirti nektarą. Be to, jam susidaryti reikalinga oro ir dirvožemio drėgmė. Optimalus oro drėgnumas 60–80 proc., dirvožemio – 50–60 proc. Grikiams ir liepoms reikalinga kiek didesnė oro drėgmė. Kiti augalai drėgmei ne tokie reiklūs.

Kaitra džiovina

Kuriuo dienos metu išskiriama daugiausia nektaro, priklauso nuo konkretaus augalo. Raudonieji dobilai geriausiai skiria nektarą ryte ir antroje dienos pusėje, prasčiau – vidurdienį. Facelijos „derlingiausios“ vidurdienį. Grikiai gausiai nektarą išskiria ryte ir vakare, o apsiniaukusią dieną ar silpnai dulksnojant – ir vidurdienį. Smarkus lietus išplauna nektarą iš liepų, aviečių, grikių ir ožkarožės žiedų, nes nektarinės yra jų paviršiuje, tad kitą dieną po lietaus šių augalų žiedai visai neturi nektaro. Vėjas ir kaitra jį išdžiovina iš augalų žiedų. Ypač pavojingi pietryčių sausvėjai. Užsitęsus ilgalaikėms sausroms, reikėtų pasirūpinti, kad bityno teritorijoje nuolat būtų vandens, kurį galėtų gerti bitės.

Reikia korių

Esant medunešiui, nektarui supilti ir išgarinti bitėms reikia papildomų tuščių korių. Atsineštą nektarą bitės pirmiausia supila į tris kartus didesnį akelių kiekį, negu reikia subrendusiam medui saugoti. Jei bitininkas nepasirūpins, kad bitės turėtų kur supilti atsineštą nektarą, jos surinks 40 proc. mažiau medaus. Esant palaikomajam medunešiui, kai bičių šeima per dieną prineša 1,5–2,0 kg nektaro, 6–8 dienoms užtenka vienos meduvės. Jei per dieną prinešama daugiau kaip 4 kg nektaro, reikia iš karto uždėti dvi meduves. Jei medunešis gausus, bet trumpas, bičių šeima nespės pasiūti korių, todėl reikia turėti atsarginių pasiūtų korių. Neturėdami jų bitininkai patirs medaus nuostolių.

Geriau keisti

Liepos pabaigoje dar galima pakeisti bičių motinas. Tik keisti reikėtų suporuotomis. Šį mėnesį dar galima pakeisti neproduktyvias, daug traninių kiaušinėlių dedančias bičių motinas. Jei silpna bičių šeima ir išaugins motiną, ji nebus visavertė ir produktyvi. Bitininkui iš tokios šeimos nebus naudos.

Autorė yra konsultantė bitininkystei

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė