Jokių nuolaidžiavimų dėl Astravo atominės elektrinės (2)

Astravo AE | am.lt nuotr.

Astravo AE | am.lt nuotr.

Birželio 21 d. Aplinkos ministerijoje prasidėjusį Lietuvos ir Baltarusijos ekspertų dviejų dienų susitikimą dėl Astravo atominės elektrinės (AE) mūsų šalies atstovai dar sykį mėgins sulaukti atsakymų į esminius ir iki šiol neatsakytus Lietuvos klausimus apie šios vos už 40 km nuo Vilniaus statomos branduolinės jėgainės saugą.

„Negali būti net kalbų apie nuolaidas dėl Astravo AE, – sako šiuo metu ES Aplinkos tarybos posėdyje Liuksemburge dalyvaujantis ministras Kęstutis Trečiokas. – Deja, šį dvišalį ekspertų, o ne valdžios atstovų susitikimą kai kurie politikai nori įtraukti į artėjančių rinkimų kampanijos lauką ir mėgina įmušti įvartį klaidindami visuomenę, kad Aplinkos ministerija ir kitos institucijos nuolaidžiauja dėl nesaugios šios elektrinės statybos ir išduoda šalies interesus.“

Pasak ministro, jau sunku ir suskaičiuoti, kiek kartų Aplinkos ministerija, atstovaudama valstybei, Baltarusijai yra pateikusi klausimų apie galimą Astravo AE poveikį Lietuvos aplinkai ir žmonėms. Šie klausimai keliami jau nuo 2009 m. rugpjūčio, kai Baltarusija oficialiai pranešė, kad planuoja statyti pirmąją AE savo šalyje. Lietuva pareiškė esminių pastabų ir ypač atkreipė dėmesį į galimas neigiamas pasekmes, jeigu AE statyti bus pasirinkta Astravo aikštelė.

Kadangi Baltarusija neatsižvelgė į šias pastabas, Lietuvos iniciatyva Astravo AE „byla“ pateko į tarptautinių organizacijų akiratį. Po mūsų šalies skundo JT Espo konvencijos Įgyvendinimo komitetas 2014 m. paskelbė, kad Astravo AE statybos projektas pažeidžia šios konvencijos reikalavimus, ir pateikė rekomendacijas pažeidimams pašalinti. Šios rekomendacijos ligi šiol dar nėra įgyvendintos. Lietuvos skundą nagrinėja ir Orhuso konvencijos Atitikties komitetas.

„Jeigu kasdien garsiai nešaukiame, ką darome Astravo AE saugos klausimu, – sako Kęstutis Trečiokas, – tai nereiškia, kad snūduriuojame ar susitaikėme su esama padėtimi. Šį klausimą nuolat keliu per susitikimus – tiek oficialius, tiek ir neoficialius – su Baltijos šalių, Lenkijos, kitų ES valstybių ministrais. Balandžio mėnesį jį aptariau per susitikimą su ES klimato kaitos ir energetikos komisaru M. A. Canete. Komisaro žodžiais, Europos Komisija dės pastangas, kad Baltarusija tinkamai atliktų Astravo AE galimo poveikio aplinkai vertinimą ir atominėms elektrinėms taikomą vadinamąjį „streso testą”.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė