„Kelionių kompasas“: Kelionės Lietuvoje, po Saugomas teritorijas (audio, video) (0)

Gerimantas Statinis ir Diana Rakauskaitė | alkas.lt nuotr.

Gerimantas Statinis ir Diana Rakauskaitė | alkas.lt nuotr.

Laidos svečias: Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos prie Aplinkos ministerijos Viešųjų ryšių skyriaus vedėja, žurnalistė – Diana Rakauskaitė.

Viduramžiais kunigaikščių ir žemvaldžių medžioklės plotuose, kuriuos galima prilyginti medžioklės draustiniams, buvo draudžiama be reikalo lankytis, baidyti žvėris, trukdyti jiems maitintis. 1918 m. paskelbus Lietuvos nepriklausomybę, ir vėliau, baigiantis XX a. 4-ajam dešimtmečiui, pradėta steigti gamtinius rezervatus. Iškart po Antrojo pasaulinio karo imta steigti medžioklės draustinius, rezervatus, ūkius, kurių tikslas buvo išsaugoti gamtos turtus, o ypač – medžiojamuosius žvėris ir paukščius. Daugelis šių teritorijų tapo būsimų draustinių, valstybinių parkų ir rezervatų užuomazga.

D. Rakauskaitė sako, kad užuomazgų reikėtų ieškoti dar anksčiau, kuomet vaidilutės kūrendavo aukurus šventuose ąžuolynuose, tai greičiausiai ir buvo pirmosios saugomos teritorijos. Šiandien saugomos teritorijos užima 11,5 proc. Lietuvos teritorijos. Po nepriklausomybės atkūrimo 1990 m. įsteigti 5 nacionaliniai ir 30 regioninių parkų.

Lietuvos saugomos teritorijos skirtos gamtai ir kultūros paveldo kompleksams, ekologinei pusiausvyrai ir biologinei įvairovei išsaugoti, gamtos ištekliams atkurti. Jose taip pat sudaromos sąlygos pažintiniam poilsiui, moksliniams tyrimams, gamtosauginiam ir etnokultūriniam švietimui.

XX a. prancūzų keliautojas, okeanografas ir ekologas Žakas Yvas Kusto kalbėdamas apie gamtą sakė: „Anksčiau gamta baugino žmogų, o dabar žmogus baugina gamtą“. Kad taip neatsitiktų, ir sukurta Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba. Ji taip pat rengia edukacijos programas, žaliąsias mokymo aplinkas ir supažindina moksleivius su kultūros vertybėmis saugomose teritorijose. Laidos pašnekovė Diana pristatė Saugomų teritorijų TOP 25 – tuką, labiausiai lankomus objektus ir pakvietė visus aktyviau keliauti po Lietuvą.

Laidą veda žurnalistas ir keliautojas Gerimantas Statinis.

Kategorijos: Alko radijas, Gamta ir žmogus, Kelionės, Kelionių kompasas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė