Gedulo ir vilties dieną įvyks pirmieji Lietuvoje tremtinių pavardžių skaitymai (1)

Paminklas tremtiniams Vilniuje | genocid.lt nuotr.

Paminklas tremtiniams Vilniuje | genocid.lt nuotr.

Birželio 14 d., bus skaitomos tremtinių pavardės Aukų gatvės skvere, prie paminklo Lietuvos tremtiniams. Skaitymas bus pradėtas 13.30 val. ir tęsis per naktį, be pertraukos, perskaitant daugiau nei 22 tūkst. tremtinių vardų ir pavardžių bei nurodant jų likimus (liko tremtyje ar grįžo į tėvynę). Pavardes skaitys „Misija Sibiras“ dalyviai, skautai, šauliai, kitų jaunimo organizacijų atstovai, prisijungti galės kiekvienas norintis Lietuvos pilietis.

Tremtinių ir politinių kalinių atminimo ir pagerbimo akcija #Ištark #Išgirsk #Išsaugok rengiama pagal projektą „Misija Sibiras“, minint 75-asias masinių trėmimų pradžios metines.

1941 metų, birželio 14 dieną prasidėjo masinis Lietuvos piliečių trėmimas. Nepriklausomai nuo tautybės, veiklos, ar amžiaus, žmonės buvo per prievartą iškeldinti iš savo namų ir ištremti į atokiausias Sibiro vietoves. Trėmimų vykdytojų operatyvinė grupė įsiverždavo į tremiamųjų būstus, pakeldavo gyventojus iš miego, pagal sąrašus patikrindavo šeimos sudėtį, surengdavo kratą, o po to pranešdavo apie jų ištrėmimą iš Lietuvos.

Vien birželio 14-18 d. iš Lietuvos buvo deportuota apie 17 500 žmonių, o  per visą laikotarpį buvo ištremta apie 130 tūkst. Lietuvos gyventojų.

Labdaros ir paramos fondo „Jauniems“, įgyvendinančio projektą „Misija Sibiras“, direktorius Ignas Rusilas papasakojo apie pasiruošimą akcijai: „Gedulo ir vilties diena mums yra labai svarbi, o prabėgus lygiai 75-eriems metams, ypač. Bet norėjome paminėti ne tragedijos sukaktį, o pagerbti kiekvieną nuo jos nukentėjusįjį, tad nusprendėme suorganizuoti vardų skaitymus. Norisi pasidžiaugti, kad visuomenė labai palankiai sureagavo į šią idėją, jau turime daugiau nei 100 išankstinių registracijų tiek dienos, tiek nakties meto skaitymams. Nepaisant to, norime priminti, kad net ir nesiregistravę turės galimybę atsistoti į gyvąją eilę ir tapti skaitymų dalyviais.“

Tremtinių ir politinių kalinių atminimo akciją inicijuoja projektas „Misija Sibiras“. Projekto metu jauni žmonės vyksta į apleistas Sibiro vietoves susitikti su dar ten tebegyvenančiais lietuvių tremtiniais ir sutvarkyti apleistas kapavietes. Projekto tikslas – jaunosios kartos pilietiškumo bei didžiavimosi savo valstybe jausmo ugdymas.

Prisidėti prie pilietiškumo idėjų sklaidos galima paremiant projektą „Misija Sibiras“. Tai padaryti galima projekto paskiroje portale Aukok.lt, arba siunčiant SMS žinutę numeriu 1405, įrašius skaičius 1255 (auka 2 €).

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė