Europos grandai „Laibach“ atvyks į muzikos šventę „Mėnuo Juodaragis“! (video) (0)

MJR – Karalių passaka | MJR-PRESS, A. Liu nuotr.

MJR – Karalių passaka | MJR-PRESS, A. Liu nuotr.

Paskutinį vasaros savaitgalį vyksiančioje muzikos šventėje„Mėnuo Juodaragis“ pasirodys viena įspūdingiausių muzikinio pasaulio grupių – „Laibach“.

Nepaprastas kolektyvas iš Slovėnijos garsėja itin savitu muzikiniu stiliumi bei atitikmenų neturinčia menine koncepcija. Industrial muzikos avangardistai, įtraukiantys roko, techno ir pop skambesį, yra ko gero labiausiai išgarsėjusi grupė, kilusi iš Centrinės ir Rytų Europos. Tai bus pirmasis „Laibach“ pasirodymas Lietuvoje.

Gausi ir spalvinga „Laibach“ istorija skaičiuoja 35-us metus, jie dažnai vadinami grupe, kuri sugriovė Jugoslaviją ir komunistinį Tito režimą (Slovėnija paskelbė nepriklausomybę1991 metais). Kolektyvo pasirodymus ir įrašus nuolat lydi kontraversija, kurią lemia intelektualūs, provokuojantys meno žaidimai kultūriniais, istoriniais ir ideologiniais simboliais. Daug pasako vien tai, kad šios grupės koncertai uždrausti Rusijoje, tačiau ji tapo pirma Vakarų pasaulio grupe koncertavusia Šiaurės Korėjoje!

„Laibach“ | MJR-PRESS, F. Pederseno nuotr.

„Laibach“ | MJR-PRESS, F. Pederseno nuotr.

1980-aisiais pramoniniame Trbovlje miestelyje gimęs reiškinys vienija žinomus Slovėnijos menininkus, kurie kiekvieną pasirodymą paverčia įtaigia poetine manifestacija. Autentiška grupės stilistika gausius gerbėjus žavi stipriu didingu skambesiu, svajingomis melodijomis, tačiau yra ne vien estetinė pramoga, ar tipiškas roko šou, bet ir proga susimąstyti apie daugelį rimtų mus supančių socialinės sąrangos klausimų.

Nuolat balansuodami ties rūstumo ir jumoro riba, sulaukiantys kritikos ir sąmyšio tiek iš kairiųjų, tiek iš dešiniųjų pažiūrų atstovų, „Laibach“ neabejotinai įgavo atskirą statusą visoje pasaulinėje muzikos scenoje. Jie yra įkūrę savo deklaruojamą valstybę NSK (Neue Slowenische Kunst), kurią sudaro kelios konceptualios įvairių sričių menininkų grupės. NSK valstybė turi savo pasus, pašto ženklus ir ambasadas keliose šalyse. Aptarti „Laibach“ veiklą ir poveikį rengiamos net mokslinės konferencijos.

„Laibach“ fenomenas popkultūroje

Kadaise paskelbti „liaudies priešais“ ir uždrausti gimtojoje šalyje, „Laibach“ netruko sulaukti tarptautinio pripažinimo – 1986 m. jie pasirašė kontraktą su viena stambiausių muzikos kompanijų „Mute Records“, kurioje įrašus leido „Depeche Mode“, „Erasure“, Nick Cave ir „Moby“. Aštrų ir sunkų industrinį „Laibach“ avangardą spalvino įtaigi elektroninė muzika, atsiskleidusi populiariuose albumuose „Opus Dei“, „Kapital“, „Jesus Christ Superstars“ ir ypač kover-versijų opuse „NATO“.

„Laibach“ | MJR-PRESS, E. Kosel nuotr.

„Laibach“ | MJR-PRESS, E. Kosel nuotr.

Plačiųjų klausytojų masių dėmesį užkariavo įvairių kūrinių perdirbiniai, atlikti firminiu didingu „Laibach“ stiliumi. Tarp labiausiai nuskambėjusių hitų – „Opus“ daina „Life Is Life“ ir glam rokerių „Europe“ koveris „Final Countdown“. Grupė savitai dekonstravo įvairius klasikos kūrinius, valstybių himnus, tiek „The Beatles“, „Rolling Stones“, „Queen“, tiek ir death metal įžymybių „Morbid Angel“ kūrybą.

Nemažą įtaką „Laibach“ įvaizdis ir muzika padarė vokiečių grupei „Rammstein“. Patys muzikantai viename interviu minimas analogijas pakomentavo, sakydami, kad „Laibach“ yra tarsi „Rammstein“ suaugusiems“.

„Laibach“ | „Laibach“ | MJR-PRESS, Spectre nuotr.

„Laibach“ | „Laibach“ | MJR-PRESS, Spectre nuotr.

Slovėnus galime išgirsti ne tik grojant su simfoniniais orkestrais, bet ir filmo „Spider-man“ garso takelyje. 2003-aisiais pasirodė solidus autorinis „Laibach“ albumas „WAT“, vėliau tapęs pagrindu filmo „Iron Sky“ muzikai.

Pirmoji grupė Šiaurės Korėjoje

Pernai metais „Laibach“ sumirgėjo didžiausių pasaulio leidinių antraštėse, kai tapo pirmąją Vakarų pasaulio grupe, surengusia pasirodymus Šiaurės Korėjoje, Pchenjano mieste.

„Mums tai buvo tarsi patekimas į sapną, – sakė „Laibach“ vadovas Ivo Novakas  (Ivo Novak). – Kažkas panašaus į „Trumano šou“. Koncertą stebėjo 2500 kviestinių žmonių, deja paties Kim Džonguno nebuvo. Kiekvieną dainą lydėjo plojimai, o koncerto pabaigą ovacijos stovint. Jautėmės saugiau, nei tarkim Balkanuose. Bet mes nevengiame atsidurti ten, kur pavojinga.“

„Laibach“ | MJR-PRESS nuotr.

„Laibach“ | MJR-PRESS nuotr.

Atrodo, kad politiškai ironizuotas „Laibach“ pop-art’as pateko ten, kur jie patys nesitikėjo. Pasirodymas Š.Korėjoje suteikė dar daugiau ažiotažo naujausiam „Laibach“ albumui „Spectre“, kuriame skamba garsiausias pastarųjų metų kolektyvo hitas „The Whistleblowers“.  Dokumentiniai kadrai iš vizito į uždarą šalį, garsėjančią masiniais maršais, šokiais gatvėse ir gimnastika, rodomi šių metų turo „Sound of Music“ koncertuose.

Pirmąkart Lietuvoje

„Įtikinti „Laibach“ pasirodyti mūsų šventėje užtruko kelerius metus, – sako „Mėnuo Juodaragio“ vadovas Ugnius Liogė. – Jų vadybininkė pati buvo kiek nustebusi, kad grupė dar nėra grojusi Lietuvoje, nors kaimyninėje Latvijoje buvo jau du kartus. Tai išskirtinai konceptualus kolektyvas, kuris daugiau rengia solinius koncertus, o festivaliuose pasirodo nedažnai. Tokio svorio žvaigždės savo programoje dar neturėjome, įgyvendinti visus jų reikalavimus tikrai nelengva, bet džiugu, kad susitarimas įvyko ir mūsų laukia perkūniškai intriguojantis šou.“

„Laibach“ | MJR-PRESS nuotr.

„Laibach“ | MJR-PRESS nuotr.

Grupė „Laibach“, kurią sudarys 10-ies žmonių bendrija, į Lietuvą atvyks tiesiai iš Slovėnijos sostinės Liublijanos. Pasirodymas pagrindinėje šventės scenoje numatytas rugpjūčio 27 d., šeštadienį, vėlai vakare.

Duburio sala | MJR-PRESS, A. Lekavecko nuotr.

Duburio sala | MJR-PRESS, A. Lekavecko nuotr.

Devynioliktoji savitos muzikos ir šiuolaikinės baltų kultūros šventė „Mėnuo Juodaragis“ vyks rugpjūčio 26-28 dienomis Dūburio ežero saloje Zarasų rajone. Šventėje vyraus alternatyvi, kūrybiška ir postfolklorinė muzika, jos scenose pasirodys per 50 įvairaus žanro kolektyvų ir meno projektų iš Italijos, Ispanijos, Suomijos, Rusijos, Latvijos, Estijos, Gudijos ir Lietuvos.

„Pranešėjai“ (The Whistleblowers):

„Eurovizija“ (Eurovision):

„Bosanova“ (Bossanova):

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Šventės, Vaizdai ir garsai, Vaizdai sielai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė