Tomske atidengtas paminklas lietuvių tremtiniams ir politiniams kaliniams (0)

mfa.lt nuotr.

mfa.lt nuotr.

Lietuvos ambasadorius Rusijoje Remigijus Motuzas birželio 10 dieną dalyvavo iškilmingoje paminklo, skirto lietuvių tremtiniams atminti ir įamžinti, atidengimo ceremonijoje Rusijos mieste Tomske.

Paminklas su užrašu lietuvių ir rusų kalbomis „Lietuvių tremtiniams ir politiniams kaliniams atminti“ ir lietuviško kryžiaus su „saulute“ reljefu pastatytas šalia memorialinio muziejaus „NKVD kalėjimas“ esančiame skvere. Paminklo autorius – skulptorius Tadas Gutauskas.

Šio paminklo pastatymu Lietuva siekia prisidėti prie istorinės atminties išsaugojimo, tinkamo tremtinių ir politinių kalinių atminimo pagerbimo ir pilietiškumo ugdymo. Finansavimą projektui įgyvendinti skyrė Lietuvos Respublikos Vyriausybė ir Užsienio reikalų ministerija.

Lankydamasis Tomske ambasadorius R. Motuzas taip pat susitiko su Tomsko valstybinio universiteto rektoriumi Eduardu Galažanskiu, su kuriuo aptarė universiteto veiklą, studijų programas, tarptautinį bendradarbiavimą (įskaitant su Vilniaus Gedimino technikos universitetu), planuojamą rektoriaus apsilankymą Lietuvoje. Susitikime su rektoriumi taip pat dalyvavo Tomsko valstybinio universiteto darbuotoja iš Lietuvos Eva Burbo.

Lietuvos ambasadorius taip pat apsilankė Tomsko merijoje, kur susitiko su miesto administracijos vadovu Aleksandru Cimbaliuku. Pokalbyje buvo aptarti Lietuvos ir Rusijos dvišalių santykių, bendradarbiavimo su regionais, lietuvių bendruomenės Tomske veiklos klausimai. R. Motuzas padėkojo miesto valdžiai už šios paramą ir rūpestį, kad miesto NKVD muziejaus kiemelyje atsirastų paminklas lietuvių tremtiniams ir politiniams kaliniams. Lietuvos ambasadorius taip pat susitiko su Tomsko srities administracijos Tarptautinių ir regioninių ryšių departamento vadovu Aleksejumi Stukanovu su kuriuo, be kitų klausimų, aptarė istorinės atminties išsaugojimo ir karų bei represijų metu žuvusiųjų ir nukentėjusių pagerbimo svarbą.

R. Motuzas taip pat aplankė netoli miesto, miškuose esančias kapines, kuriose padėjo gėlių prie kryžiaus ir paminklo ten palaidotiems lietuviams. Taip pat lankėsi 86 kvartale – kaimelyje, kuriame gyveno lietuvių tremtiniai, pabendravo su kaimelio gyventojais, menančiais ten gyvenusius lietuvius, taip pat susitiko su Tomsko lietuvių bendruomene.
Besilankydamas Tomske ambasadorius pagerbė Antrojo pasaulinio karo aukų atminimą, padėdamas vainiką prie miesto Lagernyj sad esančio paminklo ir Amžinosios ugnies.

Tomsko sritis buvo viena pagrindinių lietuvių tremties vietų. Į Tomsko sritį masinis Lietuvos gyventojų trėmimas vyko 1941–1952 metais. Archyvinio vardynų skyriaus duomenimis, 1941 metais į Tomsko sritį ištremti 1309 lietuviai, 1951–1952 metais ištremta apie 4250 gyventojų. Dauguma lietuvių buvo išvežama dirbti į aplinkinius miškų ūkius ir kolūkius, kiti dirbo statybose, tiesė kelius. 1950-ųjų metų pradžioje Tomske gyveno apie 3000 lietuvių. 1957 m. jie pradėjo sugrįžti į Lietuvą, bet nemaža dalis liko. Pažymėtina, kad paskutiniuoju Tomsko tremtiniu yra laikomas buvęs Kauno arkivyskupas, metropolitas Sigitas Tamkevičius – jis grįžo į Lietuvą tik 1988 metais. 1991 metais Tomske gyveno apie 800 lietuvių.

Kategorijos: Kultūra, Kultūros politika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė