Lietuvoje išvysime pasaulinio garso skulptoriaus Ž. Lipšico skulptūras (0)

Muzų gimimas.Masacusetso technologijos instituto kolekcija_wikipedija.org

„Mūzų gimimas“, bronza, 1944–1950 m., Jerome Wiesner atminimui. Masačusetso technologijos instituto kolekcija | wikipedija.org nuotr.

Nuo liepos 1 d. Vilniuje bus  galima išvysti visame pasaulyje pripažinto skulptoriaus Žako Lipšico (Jacques Lipchitz, 1891-1973) parodą „Gyvenimas skulptūroje“. Šio žymaus, Lietuvoje užaugusio modernizmo klasiko kūriniai saugomi Metropoliteno meno muziejuje Niujorke, Čikagos meno institute, Londono, Paryžiaus bei kitose pasaulio didmiesčių muziejuose.

Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus (VVGŽM)  direktorius Markas Zingeris sako, jog buvo nueitas sunkus ir ilgas kelias, norint žymiojo Ž. Lipšico darbų parodos duris atverti Lietuvoje. „Ši paroda, skirta skulptoriaus 125-mečiui, kruopščiai planuota net kelerius metus. Žaismingai kalbant, būtų lengviau atsikviesti Prancūzijos Prezidentą, nei atsivežti Ž. Lipšico skulptūras iš Paryžiaus muziejų. Visų pirma, reikėjo įtikinti Prancūzijos Pompidu centro bei Judaizmo istorijos ir meno muziejaus atstovus, jog leistų atsivežti Ž. Lipšico 5 skulptūras ir 2 jo tapybos darbus. Gavus sutikimą, turėjome sudaryti palankias meno kūrinių transportavimo sąlygas, mat kai kurios skulptūros pagamintos iš itin trapių medžiagų“, – pasakoja VVGŽM direktorius.

Anot M. Zingerio, daug pastangų įdėta ir tvarkant Ž. Lipšico asmeninių dokumentų ir laiškų archyvus, kuriuos perdavė skulptoriaus dukra Lolija Reičel Lipšic (Lolya Rachel Lipchitz), gyvenanti JAV.

Žakas Lipšicas gimė 1891 m. Druskininkuose. Ten su savo šeima gyveno iki 17 metų. Dar XX a. pradžioje išvykęs iš Lietuvos į Prancūziją, modernizmo klasikas išgarsėjo ne tik Vakarų Europoje, bet buvo pripažintas ir JAV. Būtent ten jis sukūrė daug skulptūrų, kurios puikuojasi žymiose JAV viešosiose erdvėse: Fairmount parke Filadelfijoje, Minesotos universiteto Tweed meno muziejaus teritorijoje, Kolumbijos universiteto teritorijoje, Niujorke, Filadelfijos mieste, Pensilvanijos valstijoje bei kitur.

Amedeo Modiljanio nutapyti Žakas ir Berta Lipšicai_wikipedija.org

Amedeo Modiljanio nutapyti Žakas ir Berta Lipšicai | wikipedija.org nuotr.

„Ž. Lipšicas savo meninius gabumus tobulino Paryžiuje, Nacionalinėje meno mokykloje ir Žiuljeno meno akademijoje. Prancūzijoje jis artimai bendravo su tokiais pasaulinio garso menininkais kaip Pablu Pikaso (Pablo Picasso), Amadeo Modiljani (Amedeo Modigliani), Diego Rivera bei daugeliu kitų. Šis skulptorius buvo apdovanotas Prancūzijos garbės legiono ordinu“, – apie menininką iš Lietuvos pasakoja M. Zingeris.

Parodos katalogo autorė muziejininkė Aušra Rožankevičiūtė pastebi, kad Ž. Lipšicas turėjo stiprų ryšį su gimtine. „Esu skulptorius iš Lietuvos“ – taip save pristatydavo menininkas, atidarydamas parodas prestižinėse pasaulio galerijose ar dalindamas interviu. Jam buvo labai svarbus vaikystės prisiminimų gaivinamas bei poetizuotas ryšys su gimtine“, – teigia A. Rožankevičiūtė.

Ž. Lipšico meno kūrinių ekspozicija Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre (Naugarduko g. 10/2) veiks nuo šių metų liepos 1 d. iki rugsėjo 25 d. Parodoje bus eksponuojamos menininko litografijos (eskizai žymiosioms skulptūroms), piešiniai, asmeninė korespondencija, dokumentai ir skulptūros. Šie meno kūriniai saugomi Prancūzijos muziejuose, Lietuvos išeivijos dailės fonde, Nacionalinio dailės muziejaus rinkiniuose bei kitose privačiose kolekcijose.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė