Generinių vaistų kompensuojama daugiau, bet jų prieinamumas gyventojams negerėja (0)

 jokelibrary.net nuotr.

jokelibrary.net nuotr.

Pasiekti geresnį generinių vaistų prieinamumą Lietuvoje vis dar sunku, nes nėra suformuotos aiškios šių vaistų vartojimo politikos, o vartotojams trūksta informacijos ne tik apie generinius vaistus, bet ir apskritai galimybę vaistinėse rinktis mažiau kainuojančius vaistus, rodo aukščiausiosios audito institucijos atliktas šių vaistų pasiekiamumo užtikrinimo auditas.

Valstybinės ligonių kasos duomenimis, 2015 m. įsigydami kompensuojamųjų vaistų gyventojai  sumokėjo 54 mln. Eur priemokų, t. y. penktadalį visų kompensuojamųjų vaistų pardavimo kainos. Skaičiuojama, kad įsigyjant mažiau kainuojančių generinių vaistų, priemokų suma siektų perpus mažiau – 27 mln. Eur. Generiniai vaistai svarbūs tuo, kad pacientams užtikrina tokį pat kokybišką gydymą mažesnėmis sąnaudomis. Europos Komisijos duomenimis, rinkose, kuriose pradėta pardavinėti generinius vaistus, praėjus dvejiems metams sutaupoma apie 25 proc. išlaidų.

Auditas atskleidė, kad kompensuojamųjų generinių vaistų pasiūla Lietuvoje pastaraisiais metais didėjo, tačiau jų pasiekiamumas kainos požiūriu negerėja, nes didėja pacientų priemokos. Atlikta ketvirtadalio šių kompensuojamųjų vaistų kainų analizė parodė, kad 2014 m. augo 75 proc. vaistų apskaičiuotos pacientų priemokos, 2015 m. – daugiau primokėti pacientai turėjo už 81 proc. vaistų.

Auditoriai atkreipia dėmesį, kad išduodamos kompensuojamuosius vaistus vaistinės ne visada laikosi nustatytos tvarkos pasiūlyti mažiausiai kainuojančių vaistų. Analizė parodė, kad dažniau išduodami tie vaistai, kurių priemoka didesnė. Be to, gyventojams nesuteikiama pakankamai informacijos apie generinius vaistus. Apklausos rodo, kad daugiau nei pusė apklaustų vartotojų apie tokius vaistus nėra gavę informacijos.

„Jei vartotojams nebus suteikiama visa informacija ir vaistinės neišduos pigesnių vaistų, sąlygas išlikti rinkoje turės tik brangesni vaistai, o tai reiškia didesnę finansinę naštą gyventojams ir didesnes valstybės išlaidas“, – sako Laimonas Čiakas, Valstybės kontrolės 1-ojo audito departamento direktorius.

Lietuvoje kompensuojamuosius vaistus vartoja 1,2 mln. (40,5 proc.) gyventojų. Didžioji dalis (80 proc.) šių vaistų įsigijimo išlaidų jiems kompensuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų. 2012 m. fondo išlaidos kompensuojamiesiems vaistams siekė 176 mln. Eur, o 2015 m. – jau 198 mln. Eur.

Aukščiausioji audito institucija teigiamai vertina Sveikatos apsaugos ministerijos pastangas ir, atsižvelgus į auditorių pateiktas rekomendacijas, jau numatytas priemones didinti generinių vaistų prieinamumą ir visuomenės informavimą. Laiku įgyvendintos priemonės gali padėti užtikrinti kokybišką didesnio pacientų skaičiaus gydymą mažesnėmis kainomis.

Generiniai vaistai – vaistai, kurių veikliųjų medžiagų kokybinė ir kiekybinė sudėtis bei farmacinė forma yra kaip ir originalių vaistų, bet, pasibaigus patentinės apsaugos laikotarpiui, juos gali gaminti ir kiti gamintojai ir jų kainą valstybė gali reguliuoti.

 

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė