Kaip JAV dolerio centas susijęs su Lietuva ir Marsu? (1)

Viktoras Baranauskas | wikipedia.com nuotr.

Viktoras Baranauskas | wikipedia.com nuotr.

JAV doleris – visame pasaulyje žinoma ir vertinama valiuta. O dolerio vieno cento autorius, pasirodo, yra žydų kilmės lietuvis Viktoras Baranauskas, gimęs 1871 metais Šiauliuose.

Amerikoje V. Baranauskas buvo žinomas Viktoro Davido Brenerio (Victor David Brenner) vardu.

Ko gero, pats žinomiausias Brenerio kūrinys yra JAV vieno cento nominalo moneta, skirta Linkolno gimimo 100-osioms metinėms. Tai seniausiai naudojamas dizainas JAV monetų kalyklos istorijoje.

Kai Breneris sukūrė plokštę Linkolnui atminti, tuometinis JAV prezidentas Teodoras Ruzveltas apsilankė Brenerio studijoje ir pozavo medaliui, kuris buvo skirtas Panamos kanalui. Čia JAV prezidentas ir atkreipė dėmesį į bronzinę Linkolno bareljefą ant sienos, kuri labai jį sužavėjo. Pokalbiuose su Ruzveltu Breneris pasiūlė išleisti ne bareljefą, o būtent piniginę monetą Linkolnui atminti. Breneris norėjo išgraviruoti Linkolno portretą ant pusės JAV dolerio monetos, tačiau monetų kalyklos direktorius informavo, kad pagal galiojančius įstatymus tik dvi monetos – vieno cento ir penkių centų gali būti keičiamos.

Kai Breneris persiuntė JAV monetų kalyklos vadovui Linkolno cento modelį, ant projekto buvo pilna autoriaus pavardė. Autorių parašai ant monetų, ypač auksinių, tuomet buvo madingi kitose šalyse. Tačiau JAV monetų kalyklos vadovas nusprendė autoriaus pavardę pakeisti inicialais. Breneris inkorporavo savo inicialus „VDB“ monetos reverso apačioje tarp kviečių varpų. Iš pradžių Breneris iš viso nenorėjo įrašyti savo vardo ar inicialų, tačiau vėliau sprendimą pakeitė motyvuodamas tuo, kad autorius privalo prisiimti atsakomybę už savo darbą. Inicialų tradicija buvo smarkiai kritikuojama ir jos buvo atsisakyta – 1909 m. viduryje, pirmaisiais Brenerio monetos apyvartos metais. Tai buvo pirmosios JAV istorijoje monetos, kuriose iškaldintas prezidento atvaizdas. Tačiau, jau nuo jo 1918 m. inicialai yra matomi Linkolno biusto apačioje, peties viduryje. Tokį Linkolno centą matome nuo 1959 m., išskyrus tai, kad pakeistas reversas, jame vaizduojamas Linkolno memorialas.

Bronziniai Linkolno reljefai datuojami nuo 1907 m. ir turintys Brenerio parašą, vertinami aukcionuose nuo 3900 JAV dolerių.

Vieno JAV cento vertės moneta marsaeigyje „Curiosity“. Ji naudojama vaizdo objektyvų kalibravimui. NASA nuotr.

Vieno JAV cento vertės moneta marsaeigyje „Curiosity“. Ji naudojama vaizdo objektyvų kalibravimui. NASA nuotr.

Viktoras Dovydas Breneris gimė žydų šeimoje Šiauliuose. Jo tėvas buvo kvalifikuotas graveris ir antspaudų gamintojas. Iš savo tėvo jaunasis Viktoras ir išmoko sudėtingo bei kruopštaus darbo paslapčių. Būdamas šešiolikos metų, Viktoras jau turėjo savo dirbtuvę, o jo vardas buvo gerai žinomas aplinkui. Netrukus šeima persikėlė į augantį Kauno miestą, kur Viktoras taip pat greitai išsikovojo kvalifikuoto meistro reputaciją. Tai nepatiko konkurentams ir jie įskundė Viktorą carinei valdžiai kaip padirbinėtoją. Viktoras buvo suimtas ir nuteistas ištremti į Sibirą. Tremtis būtų nutraukusi menininko karjerą, tačiau jam pasisekė pabėgti. 1890 m. būdamas devyniolikos Viktoras emigravo į Ameriką. Pirmiausiai jis įsikūrė Niujorke. Netrukus jis įstojo į „Cooper Union“ koledžą. Studijavo vakarinėse klasėse menus. Breneris netrukus išmoko anglų ir prancūzų kalbas. Jam buvo patikėta sukurti Bethoveno profilį, Niujorko muzikinės tarybos medaliui.

1898 m. Viktoras pradėjo studijuoti Paryžiuje kartu su garsiu Prancūzijos medalistu Oskaru Roty, meno mokykloje. Ten jis pristatė vieną iš pirmųjų savo darbų parodų. 1900 m. Pasaulinėje parodoje už jo darbus jam buvo įteiktas apdovanojimas. 1901 m. Bafalo mieste vykusioje Pan Amerikos parodoje ir 1904 m. parodoje Sent Liuise Brenerio, kaip skulptoriaus ir medalininko, talentas neliko nepastebėtas ir įvertintas.

1908 m. Breneris sugrįžo į JAV. Tais pačiais metais vedė Aną Reb ir gavo labai svarbią užduotį – sukurti bareljefą Linkolnui atminti.

Breneris mirė 1924 m. Palaidotas Niujorke.

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Mokslas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė