Lietuva rodo pavyzdį Europai, griežtindama kovą su rūkymu (1)

RūkymasLietuva viena pirmųjų Europos Sąjungoje į nacionalinę teisę perkėlė svarbiausias nuostatas iš Tabako produktų direktyvos, kuri nuo penktadienio įsigaliojo visoje bendrijoje. Pasak sveikatos apsaugos ministro Juro Poželos, žengtas svarbus žingsnis, siekiant ugdyti sveikesnę visuomenę, – praneša SAM Ryšių su visuomene skyrius.

„Svarbiausias mūsų tikslas – mažinti tabako gaminių vartojimą, tinkamai informuoti mirtiną šių produktų žalą visiems, bet ypač jaunimui“, – teigia J. Požela.

Jis pabrėžė, kad Lietuva išsiskiria tarp visų ES šalių savo principiniu požiūriu į gyvybiškai svarbių problemų, kurias lemia tabako gaminių vartojimas, sprendimus.

„Galime būti pavyzdžiu daugeliui šalių, efektyviai perkėlę į nacionalinę teisę europinius standartus, kuriais siekiama mažinti tabako gaminių patrauklumą, neleisti tabako pramonei užsiauginti naujus vartotojus, gundant juos skoniais ar kvapais, pelnytis iš prekybos elektroninėmis cigaretėmis“, – teigia J. Požela.

Nepaisant direktyvoje numatyto galimo dvylikos mėnesių pereinamojo laikotarpio, Lietuvoje jau po keturių mėnesių – šį rudenį tabako gaminiai bus pardavinėjami pakeliuose, kurių 65 proc. ploto užims nuo rūkymo atgrasantys vaizdai. Beveik dvigubai bus padidintas ir užrašas apie žalą sveikatai, pavyzdžiui, „Rūkymas žudo – mesk rūkyti tuojau pat“.

Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, ant pakuočių naudojamos įspėjamosios nuotraukos yra efektyviausia priemonė informuoti žmones apie tabako produktų žalą.

Tačiau J. Požela pabrėžė, kad šių priemonių efektyvumas po kelerių metų bus vertinamas ir, esant poreikiui, įspėjimai ant pakuočių gali būti didinami.

Taip pat Lietuva pirmoji sureguliavo elektroninių cigarečių rinką, visiškai uždrausdama elektroninę prekybą šiais gaminiais ir bet kokią jų reklamą, užkirsdama kelią jų pardavimui nepilnamečiams.

Be to, įstatymu nustatyta, kad nuo 2020 metų Lietuvoje draudžiama pardavinėti mėtines cigaretes bei tabaką.

Pasak J. Poželos, yra likusios kelios Tabako produktų direktyvos nuostatos, kurios jau perkeltos į įstatymų projektus, užregistruotos Seime ir artimiausiu metu turėtų būti priimtos.

Ministras pabrėžia, kad paskutinės Europos Komisijos rekomendacijos Lietuvai dėl sveikatos apsaugos sistemos prioritetų sutampa su mūsų šalies siekiais daugiau dėmesio skirti prevencijai ir viešajai sveikatai.

Ekspertų duomenimis, kiekvienais metais Europos Sąjungoje nuo rūkymo miršta beveik 700 tūkst. žmonių. Apie 80 proc. rūkančiųjų pradeda vartoti tabaką iki 18 metų.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Lietuvoje, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .

1 komentaras

  1. Skalvis:

    ” Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, ant pakuočių naudojamos įspėjamosios nuotraukos yra efektyviausia priemonė informuoti žmones apie TABAKO produktų žalą. ” – visa bėda, kad to tabako ten jau nebėra. Nežinau ar visiška tiesa, bet sako , kad cigaretes gamina iš tualetinio popieriaus, primirkyto chemikaluose. Kodėl niekas nesidomi rūkalų kokybe ? Jei švarus, organinis tabakas – dar ilgiau gyvensi. Tačiau jei tą kurį parduoda ( užnuodytą legaliai ) – tuoj pakratysi kojas. Ar čia labai sudėtinga suprasti prieš ką kovoti ar tik durniais apsimeta ?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė