Vilniaus universitete toliau puoselėjamas Stepono Batoro palikimas (0)

S. Batoro portretas | E. Kurausko nuotr.

Stepono Batoro paveikslas | E. Kurausko nuotr.

Gegužės 19 d. Vilniaus universitete (VU) vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Lietuva ir Vengrija: istorijos, kultūros ir literatūros sąsajos“.  Renginiu siekiama prisiminti istorinius dviejų Europos valstybių ryšius ir paminėti iškilių vengrų veiklą Lietuvoje. Konferencijoje dalyvaus VU rektorius prof. Artūras Žukauskas, Vengrijos ambasadorius Lietuvoje Zoltanas Jancsis, Istorijos fakulteto profesorius Alfredas Bumblauskas ir kiti garbūs šalies ir užsienio mokslininkai.

Konferencijoje itin daug dėmesio bus skiriama ypatingą vaidmenį Lietuvos istorijoje suvaidinusiam Steponui Batorui. XVI a. Transilvanijos kunigaikštis, Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis ne tik įkūrė LDK Vyriausiąjį Tribunolą, įvykdė karinę reformą, bet ir pasirašė Vilniaus universiteto įsteigimo dokumentą. VU – Almae Academia et Universitas Vilnensis  – buvo pirmas ir ilgą laiką vienintelis Rytų Europos universitetas.

VU rektorius prof. A. Žukauskas pabrėžia, kad LDK valdovo palikimas universitetui vis dar aktualus. „Stepono Batoro laikais Vilniaus universitete be gabių lietuvių mokėsi danai, gudai, lenkai, latviai, rusai, prūsai, švedai ir kitų tautybių studentai. Ši tendencija svarbi ir šiuolaikiniam universitetui, siekiančiam pritraukti ne tik gabiausius Lietuvos, bet ir užsienio talentus“, – sako rektorius.

Savo pranešimais mokslininkai analizuos vengrų asmenybių sąsajas su Lietuvos kultūra, Vilniaus universiteto vaidmenį brėžiant Vakarų civilizacijos ribas, gilinsis į vengrų kalbos ypatumus, šios disciplinos dėstymą Estijos ir Vilniaus universitetuose.

Rengėjai atkreipia dėmesį, kad ne visos vengrų kilmės asmenybės, turėjusios įtaką Lietuvos visuomeniniame gyvenime, yra pakankamai įvertintos. Tokiomis būtų galima pavadinti krikščioniškas vertybes puoselėjusią Vengrijos karalaitę, Jogailos žmoną Jadvygą (1374–1399) ir Valentiną Bakfarką (1507–1576) – Žygimanto Augusto dvaro liutnininką, garsėjusį visoje Europoje.

Konferencija „Lietuva ir Vengrija: istorijos, kultūros ir literatūros sąsajos“ yra skirta Stepono Batoro išrinkimo karaliumi ir didžiuoju kunigaikščiu 440-osioms bei jo mirties 430-osioms metinėms. Ją inicijuoja Vilniaus universitetas, Lietuvos Stepono Batoro vengrų kultūros draugija, Vengrijos Respublikos ambasada Lietuvoje, Vengrijos Respublikos Vyriausybė, Bethleno Gaboro fondas, Vakarų Europos šalių vengrų organizacijų asociacija, Tautinių mažumų departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė